1917 Film İncelemesi

Selamlar Listeki okurları!

Film incelemelerimize Savaş/Dram filmi ile devam ediyoruz. Bu yazımızda 1917 adlı filmi önereceğim. Filmi Amazon Prime Video’da bulabilirsiniz. Dram ve Savaş konularının işlendiği film 1. Dünya savaşı sırasında geçiyor. Kısacası bir görevi yerine getirmek için seçilen 2 askerin yaşanmış hikayesini beyaz perdeye aktarılmış hali diyebilirim. Fakat bu çok kısa oldu. Hadi biraz daha inceleyelim!

1917 Oyuncuları

  • George MacKay
  • Dean-Charles Chapman
  • Andrew Scott
  • Richard Madden
  • Benedict Cumberbatch
  • Mark Strong
  • Colin Firth
  • Adrian Scarborough

1917 Konusu

1917, I. Dünya Savaşı sırasında askerlerin hayatını etkileyecek önemde bir mesajı iletmekle görevlendirilen iki askerin hikayesini konu ediyor. Filmin yaşanmış bir hikayeden uyarlanması bizleri daha da ekrana kilitliyor. I. Dünya Savaşı sırasında Britanya askeri olan Kıdemsiz Onbaşı Schofield ve Kıdemsiz Onbaşı Blake, gerçekleştirilmesi imkansız gibi görünen bir göreve atanır. Görevde bölüğün hayatı tehlikededir. Tuzağa ilerleyen bölükte Blake’in abisi de vardır. Bu yüzden zamanında bu mesajı iletmeleri gerekmektedir. Böyle yazınca biraz basit kaçtığını fark ettim. Fakat şunu belirtmeliyim ki; izlediğim filmler arasında kamera çekimleri en iyi olanı 1917 filmidir. Roger Deakins‘in görüntü yönetmenliğini yaptığı filmde kamera çekimlerine şapka çıkarmak gerekiyor.

Bombaların yağdığı savaş bölgesinde; keskin nişancılar, düşman tuzaklarıyla ve çetin doğa şartlarıyla da mücadele etmek zorunda kalan Blake ve Schofield’in amansız mücadelesini seyrediyoruz. Ama nasıl seyretmek. Askerleri o kadar iyi takip eden bir kamera açısı var ki sanki sizler de 3. kişi olarak orada duruyorsunuz. Bu açılar ve filmdeki zamanında gelen efekt-müzik ile daha da heyecanlandırıyor. 1917 iki askerin bu zorlu yolculukta hayati bir görevi yerine getirmelerinin dehşet dolu zorluğunu güçlü bir dramatik yapıyla anlatıyor.

Sonuç olarak sadece bir savaş filmi olarak değil; yaşanmış bir hikâyeden , Sam Mendes’in muhteşem yönetimiyle, inanılmaz iyi çekimleriyle ve müziğin dramatik yapıya güçlü uyumuyla çok farklı bir film olarak karşımıza çıkıyor. Savaş güzellemesinin yağılmadığı savaş bölgesinde yaşanan o cehennemi bizlere harika yansıtıyor.

Bu kadar tavsiye ettim. Kimi unuttuk? Oyunculara parantez açmayı… Bu zor koşullarda çekimler hikaye derken oynayanların hakkını vermeden geçemeyiz. George MacKay, Dean-Charles Chapman harika bir oyunculuk sergilemişler.

Savaş/Dram filmi severler kaçırmamalı. Yaşanmış hikaye iyi çekimler daha ne duruyorsunuz denecek kadar iyi! İyi seyirler Listeki…

1917 Fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir