21 Blackjack Film İncelemesi

Öncelikle herkese selam. Bugün ki yazımıza konu olan filmin ana ögesi bir kumar oyunu. Filmi incelemeye başlamadan önce bahsi geçen oyunun ne olduğunu öğrenelim. Nedir bu 21?

Ülkemizde 21 olarak bilinen oyun Blackjack Vegas’ta çokça oynanan bir kumar oyunudur. Oyunda kasa da oyunun içerisindedir. Kâğıtların her birinin belli bir sayısal değeri vardır amaç toplam 21 sayısına ulaşmaktır. Haliyle kartları daha iyi sayan her zaman kazanmaya daha yakındır.

21 Blackjack Konusu

2008 yılında Robert Luketic yönetmenliğinde çekilen film Ben Mezrich’in ‘Bringing Down the House’ kitabından uyarlanmış. Tüm çekimleri Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamlanmış ve oyuncular rollerine oldukça özenle çalışmışlar. Film 2 saat sürüyor ancak gerilim/gizem türlerine ilginiz varsa zaman su gibi akıp geçiyor.

Kate Bosworth, Aaron Yoo, Liza Lapira ve Jacob Pitts’in yanında özellikle başroldeki oyuncular, Jim Sturgess ve Kevin Spacey ile birlikte gerçekten kast açısından inanılmaz uygun bir kadro oluşturulmuş. Filmin diğer Vegas ve kumarhane yapımlarına kıyasla tek bir oyuna odaklanmış olması sürükleyiciliğini arttırıyor.

Filmin konusuna gelecek olursak ; Amerika’da bulunan ve önde gelen eğitim kurumlarından biri olan MIT’de okuyan Ben Campbell’in (Jim Sturgess) hayatta bulunduğu konumdan çok daha iyi bir yere gelmek isteyen bir gençtir. Kendi halinde bir genç olsa da yaşıtlarına kıyasla göz ardı edilemeyecek kadar ileride olan bir sayısal zekaya sahiptir. Tek hayali Harvard Tıp Fakültesi’nde okumaktır. Okul parasını elde etmek için bursa başvurur, bir yandan da eğitimi için para biriktirmektedir. Harward Üniversitesi’nden tıp bursu kazanan Ben, burs bedeli olarak gerekli olan 300 bin doları ödeyemeyeceği için bir çare aramaktadır. Ben Campbell bir gün derste öğretmeni Micky Rosa’nın (Kevin Spacey) dikkatini çeker ve onun 5 kişilik blackjack takımına 6. kişi olarak girmeye hak kazanır. Altı kişilik öğrenci takımı Micky Rosa liderliğinde kart sayımı konusunda uzmanlaştırılmıştır ve bu becerilerini kötüye kullanarak Las Vegas’ın kumarhanelerinde milyonlar kazanmaya başlarlar. Ben Vegas hayatının içerisine girince kendini asıl hedefinden şaşmış bir halde bulur.

Gerilim/Gizem türünde yapımları ve sürpriz finalleri seviyorsanız kesinlikle bakmanız gereken bir film olduğunu kesinlikle söyleyebilirim..

21 Blackjack Oyuncuları

  • Jim Sturgess => Ben
  • Kevin Spacey => Micky Rosa
  • Kate Bosworth => Jill
  • Aaron Yoo =>Choi
  • Liza Lapira => Kianna
  • Jacob Pitts => Fisher
  • Laurence Fishburne => Cole Williams

21 Blackjack Fragmanı

Şimdiden iyi seyirler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir