5 ADIMDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KORU!

Covid-19 virüsünün etkin olduğu dönemlerde daha fazla kendimize dikkat etmeliyiz. Hastalıklardan korunmak diyince aklımıza da ilk olarak bağışıklık sistemimiz geliyor. Kendimize iyi bakmak adına yediğimiz içtiğimiz her şeye dikkat etmemiz gerekiyor. Bizler de bağışıklık sisteminizi korumak için 5 tavsiye verdik.Sağlıklı günler..

1)Ellerinizi sık sık yıkayın,

Hastalıklardan korunma yollarının başında kişisel temizlik geliyor. Gün içinde insanlarla çok fazla temas etmek, toza maruz kalmak enfeksiyon riskini artıyor. Bunun önüne geçmek için elleri gün içinde sık sık en az 25 saniye süresince sabunla ve el dayanır sıcaklıktaki su altında yıkamak, tokalaşmadan olabildiğince kaçınmak en faal korunma yolları arasında yer alıyor. Ayrıca hapşıran öksüren kişiler varsa bunların ne olursa olsun maske kullanımı ve hatta mümkünse bu kişilerin evlerinde dinlenmelerinin sağlanması gerekiyor.

2) Dengeli beslenin

Sağlığın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde ehil ve dengeli beslenme temeldir. Yeterli ve dengeli beslenme, bağışıklığınızı güçlendirecek vitamin ve mineralleri sağlayacağından hastalıklara karşı korunmada etken olacaktır. Hiçbir gıda ehil ve dengeli beslenme için gerekli değişik türdeki besin ögelerinin hepsini içermez. Her besin farklı besin ögesi yönünden zengindir. Bu nedenle 5 temel besin grubunda yer edinen besinlerin yeterli düzeyde alımına itina gösterilmeli. Beslenmede çeşitlilik sebze, meyve, ekmek ve diğer tahıllar, et, süt, yoğurt, yumurta, kuru baklagiller şeklinde besinlerden belirli miktarlarda ve belirli sıklıkta tüketmekle gerçekleşir. Günlük su tüketiminin yeterli olması da oldukça önemlidir.

Healthy vegan food. Fresh vegetables on wooden background. Detox diet. Different colorful fresh juices.

3)Uyku düzeni oluşturun

Yeterli ve kaliteli uyku, bağışıklık sistemini müspet yönde etkileyerek virüslerden korunmada ve hastalık var ise iyileşme aşamasında müessir olabiliyor. Yetersiz ve kalitesiz uyku bağışıklık sistemini cılız düşürüp, vücudu hastalıklara karşı daha dayanıksız hale getirebiliyor.

4)Mikrolar besin öğeleri

Özellikle çinko, magnezyum ve selenyum bağışıklık sisteminin güçlenmesinde mühim rol oynar. Kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et, tam tahıllı ekmekler veya sert kabuklu kuru yemişler çinko bakımından zengindir. Selenyum ise ay çekirdeği, pekmez, balıklar, tavuk, hindi, yumurta, süt ve ürünleri benzer biçimde besinlerde bulunur.

Ceviz, balık, avokado, fındık, badem benzer biçimde besinlerin içinde bulunan Omega-3 ve benzeri yağların vücut direncini artırdığı ve bağışıklığı pekiştirdiği biliniyor. Ana öğünlerinizde balık ve aralarda da yeterli oranda fındık, antep fıstığı, badem, ceviz gibi besinleri tüketerek yada salatalarınıza ekleyerek yeterli yağ alımı sağlayabilirsiniz.

Yapılan çalışmalar yeterince güneş ışınlarından yararlanmış kişilerin, grip/nezle benzer biçimde enfeksiyonlara yakalanma oranının daha düşük olduğunu gösteriyor. Güneş ışınından ehil yararlanmayan, vücutlarında D vitamini düzeyleri düşük olanların solunum sistemi enfeksiyonlarına da yakalanma risklerinin olabileceği öngörülüyor. En önemli deposu güneş ışığı olmasının yanında hamsi, istavrit, somon ve ton balığı da D vitamini içeren mühim gıda kaynaklarıdır.

5)Meyve ve Sebze Tüketin

Taze meyve ve sebze tüketiminin bağışıklık sistemini desteklediği, böylelikle hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirici tesiri olduğu biliniyor. Bu yüzden çocuklarımızı taze meyve ve sebze yemeye teşvik etmek önem taşıyor. Yetişkinler de gün arasında ara öğünlerde taze sebze ve meyveleri tüketerek günlük beslenmede vitamin içeriğini artırılabilir. C vitamininden varlıklı beslenme boğaz ağrısı, burun akıntısı gibi bir takım belirtileri azaltmakta destek olabilir. Portakal, greyfurt, mandalina şeklinde turunçgiller yanında; ıspanak, pazı, tere, roka, marul, maydanoz, dereotu şeklinde koyu yeşil yapraklı sebzelerle lahana, brokoli, kereviz, pancar gibi besinlerde hem C vitamini hem de diğer mühim olabilecek vitamin ve öteki ögeler vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir