8 Biyografi Film Tavsiyesi

Selamlar Listeki okurları!

Bugün Listeki film tavsiyeleri yazılarımızdan konu olarak ayırıp sizlere farklı türlerde film önerdiğimiz listelerden bir tanesindeyiz. Bu sefer Biyografi Filmleri tavsiye edeceğiz. Birbirinden değerli biyografi filmlerinden hangisini seçeceğimizi biz de bilemedik. Hemen bu filmlere göz atalım.

1)Tolkien

Çok yakın zamanda sizler için Tolkien’in Dünyası adlı yazı yazmıştım. Bu yazıda Tolkien’in hayatından bahsettikten sonra bu biyografi filminden de bahsetmiştim. Sizler de merak ediyorsanız yazımı mutlaka okumalısınız.

Yüzüklerin Efendisi filminin yazarı J.R.R. Tolkien’in çocukluk ve gençlik döneminde yaşadıklarını konu alan filmimiz oldukça keyifli özellikle de Orta Dünya hayranları için mutlaka izlenmesi gereken bir film.Son derece başarılı olmasına rağmen IMDb’den istediği  ilgiyi alamadı.

David Gleeson ve Stephen Beresford’un senaryoyu paylaştıkları filmde, Nicholas Hoult, Colm Meaney ve Lily Collins gibi ünlü oyuncular yer alıyor.

2)Public Enemies

Yeni yeni kurulmaya başlayan FBI ile dönemin en azılı suçluları arasında geçen mücadeleleri konu alan film gerçek olayları anlatmaktadır. Film Türkiye’de yayınlanmayan bir romanın, beyaz perdeye uyarlanmış halidir.

Başrollerini dünyaca ünlü Johnny Depp ve Christan Bale’nin paylaştığı filmi, Micheal Mann yönetiyor. 

3)Lincoln

Eski ABD başkanı Abraham Lincoln hakkında yapılmış belgesel tadındaki filmlerden biri olan ve 2012 yılına damgasını vuran Lincoln ile listemize devam ediyoruz.

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in üstlendiği bu film, Daniel Day-Lewis’e de En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandırmıştı. Ayrıca Sally Field, Tommy Lee Jones ve Joseph Gordon-Levitt gibi oyuncuları da kadrosunda barındıran bu yapım da en iyilerden biri olmayı başarıyor.

4)The Aviator

Dünyanın en varlıklı isimlerinden biri olan ve hayallerinin peşinden giderek olağanüstü bir filme imza atan Howard Hughes’in gerçek hayat hikayesini konu alan Göklerin Hakimi (The Aviator) filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

Martin Scorsese’nin yönetmen koltuğunda oturduğu bir diğer etkileyici film olan Oscar ödüllü Göklerin Hakimi; Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Kate Beckinsale, Gwen Stefani, Jude Law ve Alec Baldwin gibi oldukça başarılı isimleri de zengin oyuncu kadrosunda barındırıyor.

5)Chaplin

Sinema tarihinin en simgesel isimlerinden biri olan Charlie Chaplin, her eseriyle farkını ortaya koymayı başarmıştır. Sinema dünyasının bu efsane isminin hayatını konu alan 1992 yapımı Chaplin filmi de bütünüyle hayranlık uyandıran yapımlardan biri olmuştur.

Richard Attenborough tarafından yönetilen bu film; Robert Downey Jr., Geraldine Chaplin, Anthony Hopkins, Milla Jovovich, Miora Kelly ve Marisa Tomei gibi başarıylı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da takdir toplamıştır.

6)The Theory of Everything

Ne kadar Orta Dünya hayranı da olsam Tolkien’in yer aldığı bir listede en sevdiğim filmin bu olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle bana o kadar ilham katan bir film ki her umutsuzluğa düştüğümde başarısızlıklar üst üste gelince bu filmi izlerim. İnsanın başaramayacağı bir şey yok.

2014 yılının Oscar törenine damgasını vuran Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything) filmi; ünlü fizikçi Stephen Hawking’in zorlu ve başarılarla dolu hayatını konu alıyor. James Marsh tarafından yönetilen bu filmin kadrosunda; Eddie Redmayne, Felicity Jones, David Thewlis ve Charlie Cox gibi güçlü oyuncular yer alıyor.

7)The Social Network

Günümüzün hastalık yaratan sosyal ağlarından Facebook’un kuruluşuna ve Mark Zuckerberg’in başarısına ışık tutan 2010 yapımı Sosyal Ağ (The Social Network), ödüllü bir David Fincher filmi olarak listemizde yer alıyor. Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake ve Armie Hammer gibi ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla da merak uyandırıyor.

8)The Motorcycle Diaries

Küba Devrimi’nin ve devrimci hareketlerin sembol isimlerinden biri haline gelen Che Guevara, ezilen halklar ve sınıf ayrımını kaldırmak için ölümü dahi göze almıştır. Elbette ki seveni olduğu kadar sevmeyeni de vardır. Fakat sahip olduğu mücadeleci ruh neredeyse herkesi içten içe etkilemeyi başarmıştır. Peki bu mücadele isteği nereden geliyor? İşte bu sorunun ve daha fazlasının cevabı 2004 yapımı Motosiklet Günlüğü (The Motorcycle Diaries) filminde saklı.

Extra : Müslüm

Listemizde olmazsa olman bir yapımdan da bahsetmemiz gerekiyor.

2018 senesinin en çok beklenen ve en çok konuşulan filmi olan Müslüm, Ayla filminin yönetmeni Can Ulkay ve Ketche ikilisi tarafından yönetildi. Hakan Günday ve Gürhan Çiftçi’nin senarsitliğini yaptığı filmde, Timuçin Esen, Zerrin Tekindor, Ayça Bingöl ve Şahin Kendirci gibi isimler yer aldı.

7’den 70’e herkesin tanıdığı ve sevdiği Müslüm Gürses’in hayatını konu alan film, göz doldurucu. Yaşanan dramatik olaylar ve dönemin objektife aktarılması filmin tam olarak size işlemesini sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir