Anadolu Takımları ve Hikayeleri Serisi 1. Bölüm- İsyan Edenlerin Hikayesi: GÖZTEPE

Mez Gazinosu’nda eğlence başlamadan, yeni bir futbol takımı kurulacaktı. Adı da, Göztepe olacaktı!

Verilmeyen Bir Söz Hakkı Sonrası Mez Gazinosu'nda Başlayan Aşk ...

Altay’ın Aydın’da oynadığı bir maç dönüşünde trende yaşanan anlaşmazlık sebebiyle Nebil ile Vedat kardeşler, Muzaffer Koral, Ferit Simsaroğlu, Necati Bey ve Nusret Bey bir spor kulübü kurmaya karar verirler.

14 Haziran 1925 de İzmir’de vapur iskelesinin yanındaki Mez gazinosunda toplanan semtin ileri gelenleri ve gençleri Göztepe futbol takımını kurduklarında belki de Göztepe’ye duyulacak sevginin bu denli bir tutkuya dönüşeceğini tahmin etmiyorlardı.Ancak bugün armaya duyulan aşkı en iyi gösteren tribünleri arasında Göztepe taraftarı geliyor.

Nebil Gibi Vedat Gibi Biz De İndik O Trenden!

İstanbul takımlarının ilk turlarda çift haneli goller yiyerek elendiği Avrupa takımlarını darmaduman ederek yarı finale yükselen takım GÖZTEPE.

1968-69 sezonundaki bu başarı, Türk futbol tarihinde bir ilktir. 

Göztepe’nin tren vagonunda başlayan hikâyesine ortaklık eden bir minibüsü ancak doldurabilecek sayıdaki taraftarı, 1999 yılında Antalya’da oynanan Rizespor maçında koca bir stattan dolup taşacak sayıya ulaşmıştır.O minibüsün içindekiler, torunlarının ellerinden tutup gelmiştir, play-off finaline. Göztepe kazanırsa, o torunların yıllardır hayalini kurduğu 1. Lig’e yükselecektir. Kazanır da. Şampiyonluğunu, beyaz formaları üzerinde futbolcularına sarılarak kutlar Göztepeli taraftarlar. En çok da Hasan’a sarılırlar; şampiyonluk golünü atan odur.

Atletico Madrid’e 3 Gol Atan Göztepe!

Herkes ‘Efsane Göztepe’ geri döndü zannederken, sadece 2 yıl misafir kalırlar ligde.

Bu seferki düşüş, ipinden kurtulmuş bir uçurtma gibi olur. Yalı’nın çaresiz gençleri, Mez Gazinosu’nun ruhu, İzmir-Aydın treni, uçurtması elinden kaçan bir çocuk gibi arkasından bakakalır sadece. Göztepe her sene düşmeye devam eder. Bu düşüşün sonu kimsenin tahmin bile edemeyeceği bir kapının önüne getirir koca çınarı.

O günün ertesinde Göztepe taraftarını bu tarz haberler beklemektedir:

Kabullenmesi zor olsa da Göztepe için artık adı bilinmeyen ilçelerin toprak sahalarında oynanacak maçlar dönemi başlamıştır. Televizyon yayını olmayan maçlarda, tribünsüz statları inletir Göztepelilerin sesleri. Ama bu sefer, daha önceki yıllardan daha çok bağırırlar. ‘Biz buradayız’ dercesine, en uzak, en ücra, en tali yollardan gidilen deplasmanlarda bile duyarız Göztepelilerin sesini ve biliriz, orada bir Göztepe vardır uzakta… Göztepeli olmanın, balta girmemiş bir ormanda haritasız yol bulmaya benzediğini de o yıllarda anlarız işte.

Amatörde Oynasan Bile Bu Taraftar Yine Seninle!

O günler geride kaldı!

Göztepe Süper Ligde

Göztepe, amatör kümeye kadar geriledikten sonra 2016-2017 sezonu sonunda Süper Lig’e yükselmeyi başardı.

Eskişehirspor’a normal süresi ve uzatma bölümü 1-1 biten karşılaşmada penaltı atışları sonucunda 3-2 üstünlük kuran Göztepe, tekrar Süper Lig’e döndü.

18 Yıl Bekledik Biz Tribünleri İnlettik Biz;

Şimdi Sizden İsteğimiz Şampiyonluk Göztepe’miz

Süper lig hasreti bitmişti.Fakat şimdi çok daha büyük bir heyecan süreci başlıyordu:GÜRSEL AKSEL GÖZTEPE STADYUMU

İşte Göztepe'nin yeni stadı | TRT Spor Foto Galeri

Gürsel Aksel Stadyumu, tam adıyla Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi, İzmir’in Güzelyalı semtinde bulunan 20.040 izleyici kapasiteli çok amaçlı stadyumdur. Ev sahibi  Göztepe futbol takımının eski stadı ve eski tesisleri üzerine inşa edildi. Temel atma işlemleri 9 Eylül 2017 tarihinde yapıldı. 26 Ocak 2020 tarihinde İstanbul takımı olan Beşiktaş maçı ile açıldı. Koltuklu kapasitesi 20.040 olan stadyum, kale arkasındaki koltukların kaldırılmasıyla 25.000 kişilik kapasiteye sahip olmaktadır.

Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu Açılış Günü

Göztepe Gürsel Aksel Stadı İlk İsyan Marşı:

Göztepe taraftarının yıllardır beklediği stad hasreti bugün son buluyordu.Günlerdir heyecandan uyuyamayan taraftar bugün stadına kavuşacaktı.Sabah yenen kumru,boyoz her zamankinden farklıydı.Formalar giyildi,atkılar takıldı ve besteler eşliğinde stada geçildi.Semtimizdeydik artık kilometrelerce yol gitmeyecektik.Düdük çaldı ve büyük bir sessizliğin ardından gırtlaklar koparcasına İSYAN marşı başladı.

İzmir’in sokaklarında

Yürüyoruz formalarla

Sayımız yüz binler oldu

Sarısıyla kırmızıyla

Sarın güneş gibi olsun

Kırmızın damarımda kan

Sensiz geçmesin bu yaşam

Senin için bütün kavgam

1925 de doğdu şanlı Göztepe’miz

Issız kuytu köşelerden

And olsun ki döneceğiz

O günlere inanarak

Dalgalan sarı kırmızı

Acıların arasından

Söyle isyan marşımızı

Kalksın eller üçlü için

Haykıralım GözGöz için

Son nefesi verir gibi

Şehadet getirir gibi

İşte bu anlamlı dizelerin arasında saklı Göztepe’nin hikayesi.Kimileri için isyan,kimisi için gözyaşı ve kimisi için de güzel günlere inanarak dalgalanan sarı kırmızı.2006 yılında ant içilerek yazılan bu marş Göztepe’nin 2.ligden süper lige çıkmasıyla gerçeğe dönüştü.Çünkü inanmışlardı bir kere.Uzun yıllar alt liglerde mücadele etseler de sevdalarından bir an olsun vazgeçmediler.

Göztepe Size 3 Puan , Şampiyonluk ya da Kupa Vaad Etmez.. Göztepe Size İsyan Vaad Eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir