Balkonda Çiçek Yetiştir

Evlere kapandığımız bu günlerde kendi minyatür bahçenizi oluşturmak güzel olmaz mı? Baharın tüm doğayı canlandırdığı bu günlerde gelin balkonumuzu bitkilerle donatalım!

  • Toprak, bir karışım olmalıdır. Temiz ve böceklerden arındırılmış sağlıklı bir toprak kullanılmalıdır. Torf toprak da bu karışıma eklenebilecek toprak çeşitlerinden biridir.
  • Konum balkon bahçeniz için oldukça önem teşkil eder. Balkonunuzun ne kadar güneş aldığı, cehpesi belirlenmelidir. Kısmi olarak güneş alan bir balkonunuz varsa saksılar ona göre yerleştirilmelidir.
  • Sulama düzenli yapılmazsa beklentinizi karşılayamayabilirsiniz. Bu sebeple güneş daha tam doğmadan, sabah sulama yapılması önerilir.
  • Sebze yetiştirmek için daha geniş saksılar tercih edebilirsiniz.

Balkonlarınızda mevsime uygun olarak süs bitkileri, soğanlı bitkiler, yeşillikler yetiştirebilirsiniz. Bunun yanında bodur ağaçlarda çeşitli sebze ve meyveler de yetiştirebilirsiniz.

Saksıda yetişen sebzeler ve meyveler; Domates, salatalık, patlıcan, biber, soğan, sarımsak, ıspanak, bezelye, marul, fasulye, pırasa, havuç, turp, tere, maydanoz, semiz otu, dere otu, nane, fesleğen, çilek, kavun vb.

Saksıda yetişen meyve ağaçları; limon, mandalina, portakal, incir, kiraz, armut, elma vb.

Dekorasyon Önerileri: Makrome saksı askıları yapıp tavanınıza saksıları asabilirsiniz. Birkaç mum ya da fenerle sıcak bir ortam yaratıp akşam kahveniz ile keyif yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir