Ders Çalışma Yöntemleri

Öğrencilik hayatımızda çok farklı dönemlerden geçiyoruz. Küçük yaşta sınavlara hazırlanmaya başlıyoruz ve ardı ardına sınavlarla boğuşuyoruz. Öğrencilik hayatımın son aylarını yaşarken sizlere çeşitli tavsiyeler vereceğim. Farklı yöntemleri derleyip yorumlarımla sizlere sunacağım.

İleride pişmanlık yaşamayın diye çalışmalısınız. Çevreden gelen çalış baskıları sürekli geleceğini düşün diyen insanlar bir yerden sonra yormaya başlıyor. Aslında işi gelecek ya da başkaları için değil öğrenme fikri ile yaparsanız her şeyin daha yolunda gideceğinin farkına varacaksınız.

Kısaca özetlemem gerekirse girdiğimiz sınavlar ezberlediğimiz konular yarın farklı bir sınav olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yerine mantığını öğrenmeye çalışırsak neden buna ihtiyacımız olduğunu sorgularsak yarın karşımıza çıktığında onu anımsayıp kolayca çalışmaya devam edeceğiz. Eğitim sistemi sadece önümüzdeki seneye sizleri hazırlıyor.

Gelelim çalışma yöntemlerine…

1)Programını Oluştur

En sevdiğim ve tek başarabildiğim yöntem bu sanırım. Sürekli haftalık aylık programlar oluştururum. Bunu şunu çöz yerine neler öğrenmem gerektiğini yazarak kendimi motive ederim. Bunu hangi kaynaklardan çalışabileceğimi hangi platformları kullanacağıma kadar yazarım. Araştırırken hangi ders hangi kısımda daha net açıklayıcı diye bakınıyorum. Bu bakınma sırasında kafamda konu başlıkları kalıyor. Planlamada da her gün aynı başlıkları ve ilişkilerini okurken neden yapmam gerektiğine dair cevaplarım oluyor. Günlük planlarınızı ders , spor, okul iş her ne yapıyorsanız planlayın.

2)Kendini İyi Hisset

Sadece ders çalışarak kendimi boğmayı sevmiyorum. Farklı uğraşlara zaman ayırmak keyif verici oluyor. Mesela kitap okumak dinlendirici ve bilgilendirici bir aktivite. Fakat zaman ayıramıyorum. Sosyal medya, oyun gibi aktivitelere zaman ayırırken kitap sıkıcı geliyor. Ben de buna çözüm olarak toplu taşımada kitap okumayı tercih ettim. Eve ulaşımım 30-60 dakika sürüyordu. Bu süreçte sadece kitap okuyarak çok güzel bir alışkanlık kazanmış oldum. Kendime spor günlerini planlarım ve onlara bağlı kalırım. Farklı aktiviteler ile birlikte derse kalan zamanı da belirlemiş olurum. Kendi planlarıma bağlı kaldıkça kendimi iyi hissederim ve verimliliğim yükselir.

3)Çalışma Alanını Oluştur

Rahat bir çalışma ortamı gerçekten önemli. Motivasyonunu enerjini arttırıyor. Göze güzel hitap eden bir masa orada daha çok vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Ama uyaralım çok ta göze hitap edecek diye rahat koltuklar loş ışıklarla döşeme… Çalışacağım diye uyuya kalma.

4)İnternete Biraz Ara

Sosyal medyadan arkadaş gruplarından veya özel kişilerden gelen mesajlar anında odaklanmanı kaçırabilir. Gün içerisinde belirli saat aralıklarında telefonu şarja bırakmalısın. Gün geçtikçe bu sosyal medya teknoloji bağımlılığından daha uzun süre kurtulabilirsin. Uzaklaşmalarını arttırarak emin ol daha başarılı sonuçlar elde edeceksin.

5)Şekiller Görseller Hazırla

Zorlandığın ya da hatırlamakta güçlük çektiğin konuları şekillendir. Çizimler renklendirmelerle panolar hazırla kendine. Duvarına asabilir yapıştırabilirsin. Görsel hafızaya sahip insanlarda bu yöntem çok daha akılda kalıcı olacaktır.

6)Tekrar Et

Çözdüm bu işi ! Kolay yahu bunlar diyip geçiştirdiğin her konu ertesi gün yanlış olarak sana dönecek.. En çok yaşadığım hatalardan birisi de bu. Geçiştirdiklerimin karşıma çıkması. Tekrar günlerini yap, en verimlisi ders akşamı ya da ertesi hafta derse gitmeden bir göz at.

7)Kendine Anlat

Evet doğru okudun! Kendine anlat. İster ses kaydı istersen de direk konuyu anladıktan sonra kendinle konuş. Öğretmen de öğrenci de sen ol! Tekrar yaptığından daha net anlayacaksın.

8) Vazgeçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir