Dizi İncelemeleri #1 “Anne With An E”

Selamlar Listeki okurları!

Bu yazımızla beraber yeni bir seriye başlıyoruz. Dizi önerilerinde bulunduğumuz listelerden sonra tek bir diziyi uzun uzun inceleyip spoiler vermemeye çalışarak dizi önerisi hem de dizi hakkında bilinmesi gerekenleri sizlere aktaracağız. Her diziyi tüm detaylarıyla yazıp farklı bir dizi önerisi haline getirmeye çalışacağız. Bu serimizin ilk dizi önerisi Anne with an E adlı dizi. Anne with an E konusuna değineceğiz sezonlarını değerlendireceğiz ve sizlere oyuncular ile birlikte mekanları da tanıtacağız. Umarım hoşunuza giden bir yazı olur.

Konusu

Lucy Maud Montgomery isimli Kanadalı yazarın Anne Green of Green Gables adlı çocuk kitabından uyarlanan Kanadalı bir televizyon dizisi. 2017 yılında izleyiciyle buluşan Anne with an E içimizi sımsıcak yapacak bir drama dizisi. Eserden uyarlanma da olsa Breakin Bad’in senaristi Moira Walley Beckett tarafından senaryosu yazılmakta. Bu mutluluk veren dizi çarpıcı konulara değinmekte. Verdiği mesajlar ve Anne’nin sorunların üstünden gelişi gerçekten ilham verici. Dönem dizisi olan Anne Kanada’da çiftçilik yapan bir ailenin yanına evlatlık olarak verilir. Aile iki kardeşten oluşmakta ve hiç evlenmemişlerdir. Erkek çocuk beklentileri çok konuşan hayal gücü inanılmaz yüksek bir kız çocuğu ile son bulur. Aileyi bambaşka birilerine dönüştürecek olan Anne’nin aynı zamanda sorunların üstesinden gelişi ve bir yetimin hayata bakışını izliyoruz. Kadın hakları,ırkçılık ve dönemin daha birçok problemiyle boğuşacak olan Anne güçlü karakteriyle bizleri ekrana bağlıyor. Anne’nin büyümesine birlikte şahitlik ediyoruz. Aile ile birlikte izlenilebilecek sımsıcak bir dizi. Diziyi izlerken mendillerinizi yanınızda bulundurun!

Oyuncular

Oldukça geniş bir kadroya da sahip olan Anne wih an E, Anne’nin etrafında geçen olayları izlemekte. Baş rolleri sıralayacak olursak ;

Anne Shirley – (Amybeth McNulty) : Anne 12 yaşında bir kız çocuğu olarak bizlerle buluşuyor. Hayal gücü inanılmaz yüksek ,pozitif karakteriyle herkese kendini sevdiren akıllı ve sevecen başrolümüz.

Marilla Cuthbert – (Geraldine James) : Marilla ise evimizin annesi. Soğuk karakter olarak karşımıza çıkıyor fakat Anne ile tanıştıktan sonra soğuk kalmak mümkün değil!

Gilbert Blythe – (Lucas Jade Zumann) : Anne kadar akıllı ve ilk tanışmadan itibaren de ikili arasındaki çekim bir rekabete dönüşmekte. Dönemin iyi karakterlerinden bir tanesi özellikle bölümler geçtikçe olgunlaşmalarını gözlemlemek inanılmaz.

Matthew Cuthbert – (R.H. Thomson) : Mathew çiftlik işleriyle ilgilenen evin babası konumunda bir karakter. İlk bölümden itibaren şefkatli yaklaşan Matthew oldukça sakin bir kişiliklte.

Diana Barry – (Dalila Bela) : Diana ise Anne için çok önemli bir karakter zengin bir ailenin çocuğu da olan Diana Anne’nin en yakın arkadaşı ve sırdaşı.

Çekim Yerleri

Kamera Arkası

1800’lerin sonlarında geçen dizimiz Kanada’da Prince Edward Adası’nda geçmekte. Green Gables olarak adlandırılan çiftlik Avonlea’da yer almakta. Gözlemlediğimiz kadarıyla da HARİKA bir çevrede geçmekte. Özellikle 3. sezonda havadan çekilen bir balon sahnesi var öyle böyle güzel değil. Gerçekten görsel bir şölen. Doğa , basit çiftlik evleri gerçekten dönemini iyi yansıtıyor. Kıyafetler derken dönemin içinde kendimizi buluyoruz.

Sezon Değerlendirmesi

3 sezondan oluşan dizimizin ilk sezonu aslında bir giriş niteliğinde. Yetim bir kızı evlat edinen bir ailenin kız çocuk istememesi ile olaylar başlar. Hayal gücü inanılmaz yüksek olan Anne başta alışılması zor bir karakter. Anne’nin okula başlayışı arkadaş edinme süreci çiftlikteki yaşantısı üzerine bir sezon diyebilirim. İkinci sezona gelecek olursak sezonun güçlü karakterlerinden olan Gilbert Blythe hüzünlü bir olay sonrasında kendi hayatının arayışına girer ve gemide çalışma süreci sonunda siyahi arkadaşı ile birlikte Avonlea’ya geri döner. Irkçılık karşıtı duruş ve en yakın arkadaşlarından birisinin sanata yakın duruşu ve ötekeleştirildiği birisinin de yanında durarak aslında eşcinsel bir karakterin de üzerinde duruyor diyebilirim. Son sezonda ise ağır bir feminizm konusunun geçtiğini diyebiliriz. Aslında böyle farklı konular sizi aldatmasın konuya o kadar güzel işleniyor ki mutlu olmamak elde değil. Göz yaşlarımız mutluluktan kimi zaman hüzünden akıyor ve biz de saatlerimizi ekran başında geçiriyoruz.

Puanlamalar ve Ödüller

IMDb: 8,7
Rotten Tomatoes: %60
Metascore: 79
Google: %98

2019 Canadian Screen Awards – Shaw Media Award for Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role
2019 Canadian Screen Award for Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series
2019, 2018 Canadian Screen Award for Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series
2019, 2018 Canadian Screen Award – The Shaw Media Award for Best Dramatic Series

Özet

Özet geçmem gerekirse. 1890’larda çiftlik evine evlatlık olarak giden hayalperest bir kız çocuğunun hayata karşı duruşu ve çevresini nasıl değiştirdiğini gözlemliyoruz. Anne ile birlikte bizler de ekran karşısında büyüyoruz. Büyüyoruz çünkü bu kadar toplumsal meselelere değinirken ön yargılarımızı kırıp hak vermemek elde değil. Son sezonunda ifade özgürlüğü ve bir grup erkek tarafından susturulmaya çalışılan çocukların yanında duruyoruz. Yeri geliyor yerli halktan arkadaş edinip asimile edinilmeye çalışan yerlilerle sırt sırta veriyoruz. Aslında diziyi bizler de yaşıyoruz. Dizinin her bölümü sonrasında ise içten bir tebessüm ile diğer bölüme geçiyoruz. Diyeceklerim bu kadar bence daha da vakit kaybetmeden bu diziye başlamalısınız. Çünkü o haya gücü yüksek ilham verici ruhun enerjisini sizler de almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir