Dizi İncelemeleri #3 “Barbarians”

Selamlar Listeki okurları!

Kısa bir aradan sonra sizlerle tekrardan beraberiz. Ufak bir ara vermiştik yazılarımıza. Bu süreçte yeni dizi de katamamıştım kendime. Derken geçtiğimi günlerde bir solukta bitirdiğim ve çok fazla keyif aldığım diziyi sizlere aktarmak istedim.

Bu inceleme yazılarını eski dizilerden seçmek istiyordum daha hakim olduğum fakat bu dizi baya cezbetti beni. Hem kısa bir seri olması hem de tarihi çok iyi yansıttığından dolayı tercih ettim. Bu incelemede dizinin geçtiği döneme, oyunculuklara, spoiler vermeden özetine ve kişisel fikirlerime değineceğim.

BARBARIANS KONUSU

23 Ekim’de Netflix’te yayınlanan ve sosyal medyalarda da iyi yorumlara denk geldiğim Barbarians etkileyici ve kısa bir dizi. Dizimiz bir Almanya yapımı. Orijinal ismiyle Barbaren. Dizi Roma ve Cermenler arasındaki mücadeleyi anlatıyor. Tarihte Teutoburg Ormanı Savaşı, Varus Savaşı olarak da yer alan Roma ve Germenler arasındaki çarpıcı savaşa uzanan süreci bizlere aktarıyor. Germen kabilelerinin bir araya gelip güç oluşturamadığı dönemde. Roma İmparatorluğu baskısı altında yaşamını sürdürmek için her şeyi yapmaktadır. Kabile şefinin oğlu Ari, romalılar tarafından alınıp bir lejyoner olarak yetiştirilmiştir. Arminius olarak kendi topraklarına Roma komutanı olarak dönmüştür. Roma imparatorluğu ve Germen halkları arasındaki ilişkilerden tutun görüntülere kadar çok iyi yansıtılmış. Savaşın başlama fitilini atan Folkwin Wolfspeer ve Cermen kabilelerini bir araya getiren kadın olan Thusnelda dizide çok önemli role sahipler. Tarihi bir olayı ekrana çok iyi şekilde yansıttıkları gibi oyunculuk nefes kesici.

DİZİNİN GEÇTİĞİ DÖNEM

 MS 9’da Almanya’nın kuzeyindeki Bramsche bölgesinde Roma İmparatorluğu’na bağlı güçler ile Germenler arasında meydana gelen savaşı konu alan dizi inançlar,yaşantılar ve zamanın düşüncelerini bizlere iyi şekilde yansıtıyor. Dizide geçen iki halkın yaşantılarını sizlere aktaracağım. Okuduktan sonra dizinin ne kadar güzel yansıtıldığını sizler de anlayacaksınız.

Cermenler

Cermen kabileleri önceleri hayvancılık daha sonra tarımla geçindiler. Toprakta özel mülkiyet yoktu, toprak parçaları, özellikle sulak topraklar topluluk üyeleri arasında dönerli işlendirdi.Madencilik ve çömlekçilik de Cermen kabilelerinde gelişmişti. Demir, özelikle silah yapımında kullanılan değerli bir maden olarak kalmıştır.

Cermenlerde barış zamanlarında bir merkezi otorite yoktu. Cermen kabileleri iç işlerinde ve hatta dış ilişkilerinde bağımsızdı. Cermen kabilelerinde şefliğe MS 4. yüzyılda rastlanır. Askersel önderler ise seçimle işbaşına gelirdi ve önderlik hiçbir biçimde babadan oğula geçmezdi. Bu önderlik, seçilen kimseye herhangi bir otokratik hak tanımadığı gibi, her an görevden alınabilridi. Askersel önderlerin, savaş zamanı bile, herhangi bir zor kullanma gücü yoktu, yalnızca örnek davranışları ve öğütleriyle yönlendiricilik rolünü oynayabilirlerdi.

Cermen kabileleri diğer İskandinav toplulukları gibi doğa tanrıları Wodan’a, Tiwaz’a, Donar’a ve Frigg’e taparlardı. Cermen kabilelerinde din adamı bulunmazdı. Ölümle yok olunacağına inanmaz, savaşçılarını silah ve diğer gereçleriyle birlikte gömerlerdi.

Roma İmparatorluğu

“Roma İmparatorluğu” ünlü Latince Imperium Romanum’un Türkçesidir. Bu deyişte imperium sözcüğü bir bölge, vilayet anlamında kullanılmaktadır. Roma İmparatorluğu Avrupa’nın Romalıların egemenliği altında kalan kısmı için kullanılan bir isimdi, denilebilir. Aslında Roma kent sınırlarının aşılması ve yayılma politikası imparatorluk döneminden çok önce başlamıştı. Roma İmparatorluğu en geniş olduğu dönemde yaklaşık 5.900.000 km² büyüklüğündeydi. Avrupa tarihinin “klasik antikite” dönemindeki en geniş imparatorluğuydu.

Roma Lejyonları

 Roma Cumhuriyeti ve Roma İmparatorluğu boyunca tüm Roma ordusunu ya da daha dar anlamda ağır piyadeleri kasteden temel askeri birlik. İkinci anlamı birkaç Kohorttan oluşan ve legionaries olarak bilinen ağır piyadelere vurgu yapar. Roma lejyonunun ana unsurunu ağır piyadeler oluştururken, piyadelere neredeyse her zaman bir ya da daha fazla sayıda, Roma yurttaşı olmayan kişilerden oluşturulan süvariler, düzenli birlikler ve avcılardan kurulu destek birlikleri olan Auxilialar eşlik ederdi.

VARUS SAVAŞI

Varus Savaşı, MS 9’da Almanya’nın kuzeyindeki Bramsche bölgesinde Roma İmparatorluğu’na bağlı güçler ile Germenler arasında meydana gelen savaş. “Hermann” ya da “Teutoburg Ormanı Savaşı” olarak da bilinir. Roma İmparatorluğu Ordusunun hezimetiyle sonuçlanan savaş, Romalıların Ren nehrinin doğusundan çekilmeleriyle sonuçlanmıştır. Savaş, günümüz Almanyası ve Alman kültürünün gelişimini hazırlayan sürece önemli katkıda bulunmuştur.

Taraflar
 Roma İmparatorluğuGermenler
Komutanlar ve liderler
Publius Quinctilius VarusArminius
Güçler
20.000 – 25.00010.000 – 20.000

BARBARIANS ÖZETİ

Tarihi yapımlardan inanılmaz keyif alan birisiyim. Kısa dizilerin de tek oturuşta bitirenlerdenim. Bu dizi benim için inanılmaz keyifliydi. 7,8 IMDB puanı da gayet güzel bir puan. Dizide en sevdiğim olay tarafların kendi dillerinde konuşması. Diğer yapımlar gibi İngilizce ağırlıklı bir dizi izlemiyoruz. Cermenler Almanca , Romalılar Latince konuşuyor. Bu detay dizide ilgi çekici bir unsur. Çekimler ve oyunculuklar gerçekten çok iyi. Dizi de karakterlerin tarihe yakın yansıtılması da ayrı bir hava katıyor. Geçen çoğu karakter tarih kitaplarında yer alan isimler. Bunların bu şekilde yansıtılması kendi dillerini konuşması oyunculuk ve çekimler gerçekten diziye bağlıyor. Keşke bitmeseydi dedirtiyor. Tarih ve savaş konularını sevenlerin kaçırmaması gereken bir dizi olmuş. Şiddetli Listeki tavsiyesidir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir