Dizi İncelemeleri #4 “Outlander”

Selamlar Listeki okuyucuları! Bugün daha önceden listelerimizde önerdiğimiz “Outlander” isimli dizimizi detaylı inceleyeceğiz.

Hatta Youtube üzerinden de kısa bir tanıtımını yapmıştık. Fakat dizi öylesine güzel ki anlatmalara doyamıyorum. Aslında bir kitap uyarlaması olan dizinin kitaplarını da okumaya başlayınca tekrar detaylandırmak istedim. Dram,fantastik ve romantik temalarının işlendiği dizimizin IMDB puanı ise 8,4. Şuan için 5 sezondan oluşmakta ve her bölüm yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Genel bir bilgi aktarımını sağladıysak hemen Outlander konusuna geçelim. Outlander dizisinin konusu ve tüm çekim yerleri,oyuncu kadroları,kişisel fikirlerim ve Outlander spoilersız özeti sizlerle.

Konusu

Dizinin ilk sezonunu kısaca size tanıtmak istiyorum. Ardından neler yaşanabileceğini sizler de tahmin edeceksiniz. Claire Randall 1945 senesinde yaşayan evli bir savaş hemşiresidir.Savaş sonrasında eşi Randall ile birlikte İskoçya’ya balayına gelirler. Gezileri sırasında bir taşa dokunması sonucunda Claire kendisini 1743 yılında bulur. Burada başına gelenleri anlatmak itemiyorum ama hayatının aşkını bu zaman yolculuğu sonunda bulacak. İki zaman arasında sıkışan Claire cadılık ile de suçlanacak. Aşkları arasında seçim yapmak zorunda da kalacak. İngilizler ile mücadelelerine ortak olacak. Fantastik bir yapım olarak da karşımıza çıkan Outlander, bizlere romantizmi dolu dolu yaşatıyor. Tarihi ise bambaşka yansıtıyor. Hem öğrenip hem de romantizm doruklarına çıkmak bambaşka bir keyif yaşatıyor. Doyasıya romantizm İngiliz İskoç mücadeleleri ve dönemin inanılmaz güzel kıyafetleri. Sadece İskoçya ile sınırlı da kalmayacağız dizimizin zaman aralıkları çok geniş bölümler sezonlar geçtikçe çok daha güzel olaylar karşımıza çıkıyor. Fakat başrollerimizin dertleri de hiç eksilmiyor. Outlander, dilimize Yabancı olarak çevrilmiş aynı isimli kitap uyarlaması bir dizi. Kitabını harika şekilde yansıtıyor. Görsel şölen katıyor. Bence kaçırmamalısınız.

Oyuncuları

 • Caitriona Balfe, Rolü:Calire Randall
 • Sam Heughan, Rolü : Jamie Fraser
 • Duncan Lacroix, Rolü: Murtagh Fraser
 • Tobias Menzies, Rolü: Frank Randall-Jonathan Randall
 • Sophie Skelton, Rolü:Brianna Randall Fraser
 • Richard Rankin, Rolü:Roger Wakefield
 • Graham McTavish,Rolü:Dougal MacKenzie

Çekim Yerleri

İlk bölümümüzle birlikte Glasgow’un kuzeybatısında maceraya başlıyoruz.MacKenzie klanına ev sahipliği yapan Castle Leoch, Stirling’in yakınında, Albany Dükü Robert Stewart tarafından yaptırılan 15. yüzyıldan kalma bir kale olan Doune Kalesi’dir. Taş yapı, ülkenin en iyi korunmuş ortaçağ kalelerinden biridir (ancak iç sahneler stüdyoda çekilmiştir).

Sam Heughan’ın en sevilen film çeken yerlerinden biri olduğu söylenen bu büyüleyici köy, etrafındaki kurgusal Craigh na Dun taş daire sahnelerinin çoğunun çekildiği Rannoch Moor, göz kamaştırıcı bir moorland alanı ve parıldayan loch bölgeleri gibi muhteşem manzaralarla çevrilidir.

Tulloch Ghru olarak bilinen bölge, Castle Leoch’a doğru yol alan Highlanders , Claire ve Jamie’nin orman gezisi için bir kullandığı yerdir.

Kısacası Edinburgh, Outlander temalı seyahate çıkmak en ideal şehir , çünkü dizinin çekim yeri bir ya da iki saatlik araçla ulaşım mesafesinde… Bir gün bize de o yolalr düşer umarım. Daha sonra yolculuklarımız Fransa ve Amerikaya kadar dayanacak. Buralara değinip işin büyüsünü kaçırmak istemiyorum. Ama son olarak bu diziden sonra Youtube üzerinden Scotland 4K view tarzı aramalarla bu bölgeleri gezmenizi tavsiye ederim.

Outlander Puanları

Outlander Ödülleri

 • 2014 En Heyecan Verici Dizi Dalında Critics’ Choice Television Ödülü
 • 2015, 2016 En İyi Fantastik/Bilim Kurgu Dalında People’s Choice Ödülü
 • 2017 Satellite En İyi Dizi Ödülü
 • 2017 Satellite TV Dizilerinde En İyi Oyuncu Kadrosu Ödülü
 • 2017 En İyi TV Dizisi Dalında People’s Choice Ödülü

Özet

Zaman yolculuğu, romantizm dorukları. Tarih kitaplarından değil de dizilerden bu tarz bilgileri öğrenmek daha da keyif kattığını belirtebilirim. Oyunculuk için tekrar tekrar izleyebilirim. Birbirine bu kadar yakışan bir çift yok… İki farklı zamanda sıkışan iki farklı evlilik yapan bir kadının fantastik yolculuğuna uzanan bu eşsiz görseller sunan Outlander dizisini şiddetle öneriyorum. Dönem dizilerini sevenler, tarihi macera yaşamak isteyenler, yeri geldiğinde romantizm doruklarını yeri geldiğinde ise savaşları mücadeleleri seyretmek isteyenler bu diziyi kaçırmasın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir