Etkileyici 10 Tarihi Savaş Filmi Tavsiyesi

Sizleri daha da bekletmek istemedik ve hemen yeni listemizi oluşturduk. Listeki adlı sayfamız üzerinden diğer dizi ve film tavsiye yazılarımıza bakabilirsiniz. Hatta dizi tavsiye yazılarını her türden listelediğimiz Listeki Dizi Tavsiyeleri 1-2-3-4 olarak şuan hala yenileri için çalıştığımız listelerimiz mevcut. Keyifli dizi önerileri arayanların bakmasını tavsiye ederim.
Listeki Dizi Tavsiyeler 1 ve 3 bizim için daha kıymetli bir kısmı vardı o da bu tavsiye yazılarımızı YouTube platformuna gayet keyifli bir video haline getirdik. Fragmanları sizlere derleyip aktarırken kendi oluşturduğumuz gif ve görselleri de aktardık. Göz atarsanız çok seviniriz!

Etkileyici savaş filmleri listemize gelecek olursak, tarih ve savaş konularının işlendiği filmleri çok seviyorum özellikle orta çağ savaş filmleri bende seyir zevkini daha da keyifli kılıyor. Silah çıktı mertlik bozuldu mottosuyla bolca kılıç kalkanın birbirine vurulduğu savaş filmlerini sizler için aktarıyorum. Savaş filmi tavsiyeleri 10 farklı filmden oluşmakta ve çoğu eski filmler diyebiliriz. Gelişen teknolojiyle yeşil perdeler uzay zaman süper kahraman filmlerinden böylesine etkileyici filmlere hasret kaldık diyebiliriz. Umarım izlemediğiniz bir filme listemizde rastlarsınız. Genellikle aynı filmleri tekrar tekrar izlesekte bu savaş filmleri oldukça etkileyici.

Tarih,dram ve biyografi konularının işlendiği kılıçların savrulduğu kalkanların konuştuğu üstün stratejilerin yer aldığı bir liste hazırladık. Savaş filmlerini orta çağ ve eski dönemlerde geçen tozlu arenalardan kanlı savaş alanlarına taşıyan bir liste oldu.

Efsane savaş filmleri, en iyi savaş filmleri de olarak adlandıracağımız listemizde birbirinden kıymetli savaş filmleri yer almakta. Daha da uzatmadan savaş filmleri tavsiyelerine geçelim.

1)Kartal(The Eagle)

Aynı isimli bir kitaptan uyarlanmış bir film. Bu filmin kitabını okuyup ardından 2011 senesinde çıkınca seyretme zevkini tatmıştım. Liste içerisinde günümüze en yakın tarihli çekilmiş filmlerden de bir tanesi olan kartal bize dönem filmini sandalet ve kılıç olarak adlandıracağımız dönemi güzel yansıtmakta. Tempo olarak yavaş kaçsa da atmosfer ve dönem olarak etkileyici olup izleyici tatmin etmekte.

M.S. 2. yüzyıl da Roma İmparatorluğu sınırlarını Britanya’ya dek genişletmiştir. Romalı komutan Flavius Aquila, daha sonra ‘9. Lejyon’ olarak anılacak olan emrindeki 5000 askeri Kuzey Britanya topraklarına gönderir. Fakat askerler gizemli bir şekilde ortadan kaybolurlar… Bundan 20 yıl sonra da komutanın oğlu genç Marcus Flavius Aquila, talihsiz bir şekilde kaybolan lejyonun izini sürmek ve aile şerefini kurtarma umuduyla tekrar bu topraklara doğru yola çıkar. Ona bu yolda eşlik edecek kişi ise Esca adındaki bir köledir…

Köle ve efendi konumundaki iki adam, sadakat ve ihanet, dostluk ve nefret ve kahramanlık ile madrabazlığın sınırlarında gezinecekleri tehlikeli bir görevi gerçekleştirmek üzere bilinen dünyanın ötesinde bir maceraya atılırlar.

2)Son Samuray(The Last Samurai)

Listede olmazsa olmaz filmlerden bir tanesi son samuray.Bu listeye gelip yeni film arayışında olan arkadaşlar için üzgünüm fakat bazı filmler listelerde olmazsa olmaz…

Tekrar tekrar izleyebileceğimiz adını her gördüğümüzde içimizin cız edip tekrar izlemeye koştuğumuz filmlerden bir tanesi. Savaş filmi denince benim ilk aklıma gelenlerden bir tanesi. Japon hükümeti, eski Samuray gelenekleriyle yetişen savaşçılarını, günün ticari şartlarına uyarak, daha batılı tarzda bir orduya dönüştürmeye çalışırken, Algren de kendisini beklenmedik bir şekilde Samuray geleneklerinin etkisi altında bulur. Bu durum Algren’in kendisini, iki ayrı devrin ve farklı iki dünyanın arasındaki mücadelenin tam ortasında, sadece kendi onuruyla başbaşa bırakır.

       Zorlu ve tanımadığı bir ülkeye, hayatı ve daha önemlisi ruhuyla birlikte saplanıp kalan bu kafası karışık Amerikan askeri kendisini iki dönem ile iki dünya arasında şiddet yüklü ve destansı bir mücadelenin içinde bulur; bu yoldaki tek rehberi ise onur duygusudur.
       ‘Son Samuray’ ilerledikçe, izleyici de Kaptan Algren aracılığıyla bu egzotik ve tezatlarla dolu dönemin fiziksel, duygusal ve ruhsal çalkantısını deneyimliyor” diyor Zwick ve ekliyor: “O keşfettikçe, siz de keşfediyorsunuz; onun her sarsılışında siz de sarsılıyorsunuz”.
Kostümlerin Yüzüklerin Efendisi filmi ile ödüller kazanmış Ngila Dickson tarafından yapılmış film müziği ise bambaşka bir eser.
Onur ve yaşam boyu süren bir mücadele. Dostlarla birlikte onurlu bir baş kaldırı!

3)Gladyatör(Gladiator)

Maximus! Maximus! Maximus!

Roma İmparatorluğu’na en parlak dönemi yaşatan General Maximus, girdiği bir meydan savaşından daha zaferle çıkar, artık tek hayali bir an önce evine dönerek karısı ve ailesine kavuşmaktır. Fakat, zamanın Roma İmparatoru Marcus Aurelius ,Maximus’a önemli bir görev verir ve iktidara sahip çıkmasını ister. Bunun üzerine imparatorun oğlu olan Commodus, iktidarın elinden alınacağını anlayınca general ve ailesini öldürme emri verir. Maximus ölümden zor kurtulur ve ordudan kaçışı ile ailesinin yanına ulaşmaya çalışsada ailesi Roma İmparatorluğu’nun emri ile katledilir. İntikam dolu olan General kendini tutsak edilmiş köle olarak gladyatörler arenasında bulur. Yıllar sonra Roma’ya geri dönen güçlü gladyatör Maximus’un tek amacı Commodus’u öldürerek karısı ve oğlunun katledilmesinin intikamını almaktır.

4)Büyük İskender(Alexander)

2 saat 50 dakika ekrana sizleri kitleyen 2004 yapımı bir film. Film, daha 25 yaşındayken dünyanın yüzde 90’ını fetheden ve 33 yaşında ölen bu büyük kahramanın öyküsünü anlatıyor. Büyük İskender’in hayatını çok çok özet olarak bu cümleyi kullanabiliriz.

Makedonya Kralı Büyük İskender, tarihte adı en büyük güce sahip komutanlarda biri olarak geçer. Askerlerini Pers İmparatoru’nun üzerine sürer ve onları sekiz yıl gibi bir süre içerisinde ortadan kaldırır. Yerine de büyük bir imparatorluk kurar. Cesareti, yönetme becerisi, ordularına hakimiyeti üzerine hakkında birçok hikayeler anlatılmaktadır. Bu film ise onun, hem hırslarını hem de aşk yaşamındaki duruşunu mercek altına alarak izleyicisi ile buluşturuyor bu büyük kahramanı. Başrolde Colin Farrell olması da ayrı bir tad.

Film zamanında Truva ile aynı dönemi paylaşıp karşılaştırılınca sönük kalıp hatta eleştirmenler tarafından beğenilmemiş. Fakat şimdi geriye dönüp bakınca her ikisini de seviyoruz çünkü böyle yapımlara açız!

5)Truva(Troy)

Efsanevi kadrosu zamanını en iyi filmi topraklarımıza dayanan konusu bambaşka bir yapıt Truva! İzlemeyenin kalmadığını düşünüyorum bu yüzden konusundansa hikayesine ve farklı dokunuşlarla aktarımını gerçekleştireceğim.

Homeros, İlyada destanında Çanakkale Boğazı’nın Avrupa yakasında bugünkü adıyla Hisarlık Tepesi’ne kurulu olan varlıklı Tvura kentinde yaşanan bir öyküyü anlatıyor.

Anadolu’da yerleşik olan Truvalılar’ın Yunanistan’dan gelen Akhalar ile yaptığı savaşı ve uğradıkları yenilgiyi anlatan destan,  24 bölüm, ve 16 bini aşkın dizeden oluşuyor. Sözkonusu olan zaman dilimi  savaşın dokuzuncu yılında yaşanan 51 günlük süre.

Savaş, Yunan mitolojisi ve edebiyatında çok önemli bir yere sahiptir ve detayları Anadolu’lu ozan Homeros’un İlyada ve Odysseia adlı destanlarında anlatılmaktadır. İlyada, on yıl süren savaşın son bir aylık dönemini en ince ayrıntılarına kadar anlatırken Odysseia, Yunan komutanlardan Odysseus’un Truva’nın düşüşünden sonra vatanı İthaka’ya yaptığı yolculuğunu dile getirir. Zeus, düzenlediği Peleus ile Thetis’in düğüne tanrıçalardan Eris’i davet etmez. Bunun üzerine Eris, düğüne altın bir elma göndererek, bunun “en güzel tanrıçaya” verilmesini ister. 

Athena, Hera ve Afrodit altın elmanın kime verilmesi gerektiği konusunda anlaşmazlığa düşünce Zeus, tanrıçaları Paris’e gönderir ve en güzel tanrıçayı Paris’in seçmesini ister. Paris altın elmayı Afrodit’e verir. Karşılığında Afrodit, “tüm kadınların en güzeli’ olan Helen’i, Paris’e aşık eder. Paris, Sparta’yı ziyaretinde Helen’e aşık olur ve iki aşık birlikte Truva’ya dönerler. Kendilerine hakaret edildiğine inanan Yunanlar, Menelaus ve kardeşi Miken Kralı Agamemnon önderliğinde Aka ordusunu toplar ve Truva’ya bir sefer düzenler. Helen’in iade edilmesi ve kendilerine tazminat ödenmesi tekliflerine olumlu yanıt vermeyen Truvalılar ile uzun ve zorlu bir savaşa girerler. 

Tarihin efsanevi Truva savaşının konu edildiği ve Truva Atı hikayesinin geçtiği film tarihi, epik, macera ve savaş filmidir.

6)Cesur Yürek(Braveheart)

Gibson’ın İskoç halk kahramanı William Wallace’ın canlandırdığı, aynı zamanda yönetmen koltuğunda oturduğu film duyguların paramparça olduğu döneminin en en en iyi filmi hatta annemle babam sinemada izledikten sonra hala eve gittiklerinde bile annemin filmi hatırlayıp ağlamalarına sebep olduğu bir şahaser.

Ailem de benim gibi bu tarz filmlere bayılır. Çok defa izlediğimiz bir filmdir. Hikayesi duruşu olan bir film. ngilizler, 13. yüzyılda İskoçların üstünde egemenlik kurmuştur. İngiliz soyluların, yeni evlenmiş İskoç kadınları ile ilk geceyi geçirme hakkı bulunmaktadır. William Wallace ailesini henüz çocuk yaştayken İskoçya uğruna kaybeder.

Karısı ise İngiliz birlikleri tarafından öldürülür. Karısının öldürülmesi Wallace’i intikam arayışına iter. Bu arayışı kısa bir zaman içerisinde ülkesinin özgürlüğü için mücadele verdiği bir savaşa dönüşür.Özgürlük mücadelesini sonuna kadar deneyimleyin. Hatta yakın zamanda aynı isimlerin kullanılıp aynı dönemde geçen bir filme tanıklık ettik. Filmden sonraki mücadeleleri anlatan bir keyifli hikaye Outlaw King, bakabilirsiniz.

7)Cennetin Krallığı(Kingdom of Heaven)

Tanıdık simaların yer aldığı filmin yönetmeni de Glatyatör filmi ile aynı, savaş filmi sevenlerin çoktan izlediği film 2005 yapımı.

Haçlı Seferleri üzerine bir filmdir. Filmin başrollerini Orlando Bloom, Liam Neeson, Jeremy Irons, Edward Norton, Eva Green ve Selahaddin Eyyubi rolünde Gassan Mesud oynamaktadır.

Film Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs şehrini haçlıların kurduğu Kudüs Krallığı’ndan geri alması olayı etrafında haçlı seferlerini ve iki tarafın bu savaşlara bakışını anlatmaktadır.

Orlando Bloom filmde Balian adında bir demirci ustasını canlandırıyor. Ailesini ve inancını kaybeden acılı bir baba… Dini savaş uzak ve kutsal topraklarda devam etmekte onu ve kaderini ise büyük bir drama doğru yönlendirmektedir. Kaderi Balian’ın büyük bir şövalye olmasını sağlayacaktır. Ibelin’li Godfrey (Liam Neeson) Doğu’da savaştığı Haçlı Seferlerinden vatanı Fransa’ya dönmüştür. Balian’ın babası olduğu ortaya çıkınca, Godfrey gerçek şövalyeliğin ne olduğu hakkında oğlunu yetiştirecek ve onu kıtalararası destansı bir yolculuğa çıkaracaktır.

Jerusalem’de o günlerde 2inci ve 3üncü Haçlı Seferleri arasında kırılgan ve her an sonlanabilecek bir ateşkes ilan edilmiştir. Kudüs Kralı IV Baldwin (Edward Norton) barışa ve halkına bağlılık yemini etmiştir. Ibelin’in ölmeden önce kılıcını ve yeminini teslim ettiği oğlu tıpkı babası gibi Kudüs’ü her tür kötülükten korumak için yola çıkmıştır.

Ölüme çok yaklaştıkları bir deniz kazasına rağmen güçlükle ulaştıkları Kutsal Şehir’de Balian kılıç maharetleri sayesinde kendine kısa sürede bir ün yapar ve bu arada Kral’ın kızkardeşi güzel Sybilla (Eva Green)nın saygı ve hayranlığını da kazanır. Ancak Balian kendine düşman da kazanmıştır… Özellikle Sybilla’nın kocası, Templar Şövalyelerinin küstah lideri Guy de Lusignan’ın ve kralın danışmanı Tiberias’ın (Jeremy Irons) düşmanlığını. Balian kılıcını alır ve tarihe adım atar.

Ridley Scott’tan modern bir destan… Kingdom of Heaven, idealleri uğruna savaşan bir şövalyenin gözünden dünya tarihinin çok önemli bir dönemini kapsayan Haçlı Seferlerini anlatıyor. Tarihsel olayları bir insanlık dramının fonu olarak kullanan Scott, Oscar Ödülü’nü de Gladiator filmiyle bu tarz kurgusunu kullanarak kazanmıştı. Ödüllü yönetmen bu kez eski çağların mistik şövalye ruhunu bin yıl önce Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında yaşanan bir döneme giydirerek günümüzdeki yankılarına ulaşmaya çalışıyor.

Scott ile birlikte çalışmaya başlayan senarist William Monahan 3üncü Haçlı Seferleri öncesi Kudüs’ü anlatan hikayesinde Kutsal toprakların Avrupa’lı şövalyeler tarafından yönetildiği günleri tekrar gözler önüne seriyor.Hikayenin merkezinde Balian’lı Ibelin adında kahraman bir şövalye var ve Kudüs’teki Hristiyanları Selahaddin adındaki müslüman komutanın saldırılarına karşı korumaya ve barışa yönlendirmeye yemin ediyor.

8)Vatansever(The Patriot )

Listemizde top tüfek kullanımının bol olduğu filmlerden bir tanesi. Amerikan bağımsızlığını anlatıyor. Başrolde yine Mel Gibson’u izliyoruz.Konusu Amerikan Bağımsızlık Savaşı evine kadar gelip de ailesini tehdit etmeye başlayınca, kendisini savaşın içinde bulan gönülsüz kahraman Benjamin Martin Fransız-yerli savaşının kahramanıdır ve ailesini barış içinde yaşatabilmek için savaşmamaya yeminlidir. Ancak ingilizler Güney Carolina’daki evine kadar ilerleyip çocuklarından birini öldürünce, Martin yanına vatansever oğlu Gabriel’i de alarak silahlarını kuşanır ve kalabalık ingiliz ordularının ardı arkası kesilmeyen akınlarına karşı cesur bir savaşa girişir. Savaş sırasında ailesini koruyabilmesinin tek yolunun genç ulusun özgürlüğü için mücadele etmekle sağlanacağının farkındadır. 

9)Robin Hood

Robin Hood, Kral Arthur misali, gerçekliği oldukça tartışmalı olan, otoriteye, kanuna ve mülkiyete duyduğu isyan yüzünden aşka gelip zenginden alıp fakire vermesiyle de tarihin ilk anti-kahramanı olma özelliklerine sahip ve tam da bu sebeplerden, beyazperdenin her zaman gözde kahraman figürü. Tekrar tekrar karşımıza farklı filmlerle Robin Hood uyarlamaları çıkıyor. Ama bu filmin bizde yeri başka bu film bambaşka…

3. yüzyıl İngiltere’sinde Robin Hood ve yoldaşları, yaşadıkları köydeki yozlaşmanın karşısına dikilmiş, krala karşı isyana kalkışarak güçler dengesini sonsuza kadar değiştirmişlerdi. Kimilerince hırsız, kimilerince kahraman olarak nitelenen bu mütevazı adam, kendi halkının özgürlük ve devrim sembolü oldu. Kral Richard’ın ordusunda Fransızlara karşı hizmet verirken sadece kendi çıkarlarını düşünen Robin, Nottingham’a gittiğinde despot ruhlu şerifin baskısı ve ağır vergilerle inim inim inleyen bir kasabayla karşılaşır. Orada Lady Marion adlı dul bir kadına aşık olur.

Ancak Lady Marion’ın, ormanlardan gelen bu adamın hareketleri ve kimliğiyle ilgili bazı kuşkuları vardır. Sevdiği kadının kalbini kazanmak ve kasabayı kurtarmak isteyen Robin, kendi yaşam tarzına uygun insanlardan bir çete kurar. Şerifin adaletsizliğini yok etmek için üst sınıftan işbirlikçileri teker teker avlamaya başlarlar. Robin ve adamları, hayatlarının en büyük macerasına yelken açarlar. Bu sıradışı kahramanlar ve müttefikleri, ülkeyi kanlı bir iç savaşın içine düşmekten kurtarıp İngiltere’ye bir kez daha zaferle döneceklerdir.

10)Kral Arthur(King Arthur)

Bu filmden önce ve sonra o kadar çok Arthur içerikli dizi ve film izledik ki hala da izlemeye devam ediyoruz. Fakat bu film benim okuyup araştırmalarım sonucunda beni en çok etkileyen hikayenin özünü keşfettiğim farklı bir yapım.

Kral Arthur’a dair bugüne kadar perdeye aktarılmış en gerçekçi film. Tarih ve politika açısından Arthur’un yönetimde olduğu dönemi mercek altına alıyor. Roma İmparatorluğu yıkıldığında güç terazisinin ayarı bozulmuştu Avrupa’da. Bu durum Britanya’yı da etkilemişti. Bir yanda pagan inançlarını sürdüren halklar, diğer yanda Hristiyanlık. Öte yanda da Kuzeyli barbarların istilaları söz konusuydu. Elbette Merlin ve güç oyunları da sürmekteydi. Yönetmen Antoine Fuqua aksiyon, macera ve eşsiz sahnelerle perdeye aktarıyor.

Roma İmparatoru Marcus Aurelius tarafından Britanya’ya gönderilen Arthur’un, tek amacı bir an önce Britanya’dan ayrılmak ve Roma’nın barış ve huzurlu ortamına dönmekti. Ancak geri dönüş yolculuğuna çıkmadan önce son bir görev üstlendi. Yuvarlak Masa Şovalyeleri olarak bilinen yardımcıları Lancelot, Galahad, Bors, Tristan ve Gawain ile birlikte Britanya’da son bir kurtarma operasyonu yapmaları gerekiyordu.


Roma’nın geri çekilişi sonrasında Britanya’da boşluğu dolduracak bir lidere ihtiyaç olacaktı. Bu yeni lider, ülkesini işgalci Saxonlar’ın tehdidine karşı savunmakla yetinmeyip adayı yepyeni bir döneme taşıyacak çapta olmalıydı. Eski düşmanı Merlin ile cesur yürekli Guinevere’nin desteğini alan Arthur, tarihin akışını değiştirecek gücü kendisinde buldu

Listemiz bu kadardı umarım izleyebileceğiniz farklı filmler bulmuş ve aktarımlarımı beğenmişsinizdir. Eğer bir şeyler başarabildiysek yorumlarda bunları belirtmeniz gerçekten çok hoşumuza gider. Daha fazla dizi ve film tavsiyeleri için sitemize bakabilirsiniz . Hem listelerimiz hem de tür olarak aktardığımız içeriklerle sizlere öneriler yapmaya çalışıyoruz. Bu listede farklı bir kapak resmi kullanacaktık fakat savaş filmlerinde top tüfek yakın zamanlı filmlere yer vermedik. Yoksa kapak resmimiz aşağıdaki olacaktı onu da buraya bırakıyorum.İlhan Şeşen Ellerimde Çiçekler’den bir kesit!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir