EVDE FISTIK EZMESİ YAPIMI

Fıstık ezmesine bayılanlardan mısınız ? Hazır fıstık ezmelerindeki ekstra şekerden dolayı almaktan çekiniyordum fakat bu tarifler beraber artık vazgeçmiyorum. Ev yapımı fıstık ezmesi yapımı tarfimi Listeki farkıyla sizlerle.

Ev yapımı fıstık ezmesinin asla hazır fıstık ezmesi kadar mükemmel pürüzsüz olmayacağı gerçeğine hazırlıklı olmalısınız. Ev yapımı fıstık ezmesi, her zaman ticari olarak hazırlanan şeylerden daha pürüzlü bir dokuya sahip olacaktır. Kremsiliği artırmaya yardımcı olmak için biraz yağ – fıstık yağı veya başka bir favori yağ – ekleyebilirsiniz ve güçlü bir mutfak robotu veya blender fark yaratacaktır. Ayrıca, karıştırmadan önce fıstıkların kızartılmasının çok yardımcı olduğunu düşünüyorum – bu, fıstıklardaki yağları ısıtır ve her şeyin daha kolay karışmasına yardımcı olur. Kızartmak ayrıca fıstık ezmenize daha zengin bir lezzet verir.

MALZEMELER

 • 2 su bardağı çiğ, kabuklu fıstık
 • 1/2 çay kaşığ tuz, artı gerektiği kadar
 • 1 ila 2 yemek kaşığı yer fıstığı yağı veya diğer yağlar (isteğe bağlı, kremalı fıstık ezmesi için)
 • 1 ila 2 yemek kaşığı bal veya diğer tatlandırıcı (isteğe bağlı, daha tatlı fıstık ezmesi için)
 • İsteğe bağlı eklentiler: 1 ila 2 yemek kaşığı kakao tozu, 1/2 çay kaşığı tarçın veya diğer baharatlar, bir avuç çikolata parçaları, birkaç kaşık dolusu nutella

EKİPMAN

 • Fırın tepsisi
 • Mutfak robotu veya blender
 • Spatula
 • Kapaklı kap

TALİMATLAR

 1. Fıstıkları kızartın (isteğe bağlı). Fırının ortasına bir raf yerleştirin ve 175 ° C’ye ısıtın. Fıstıkları kenarlı bir fırın tepsisine yerleştirin ve hafifçe altın-kahverengi ve yağ ile parlak olana kadar yaklaşık 10 dakika pişirin. Çiğ fıstık yağı tercih ediyorsanız veya önceden kızartılmış fıstık kullanıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz; kavurma, fıstık ezmesine daha derin bir lezzet verir ve ayrıca yağların daha gevşek ve pürüzsüz bir tereyağında karıştırılmasını kolaylaştırır.
 2. Yer fıstığını öğütülene kadar at. Fıstıkları blender ile mutfak robotuna aktarın. Fıstıklarınızı kızarttıysanız, fıstık hala sıcakken bunu yapın. Kesilene kadar birkaç kez nabızlayın.→ Tıknaz fıstık ezmesi için 1/2 bardak doğranmış fındık çıkarın ve bir kenara koyun.
 3. 1 dakika boyunca işleyin. Mutfak robotunu veya blenderi sürekli olarak 1 dakika çalıştırın. Durun ve kasenin yanlarını ve tabanını kazıyın. Bu noktada, fıstık ezmesi neredeyse kuskus gibi kuru görünecek.
 4. 1 dakika boyunca işleyin. Mutfak robotunu veya blenderi bir dakika daha sürekli çalıştırın, sonra durdurun ve kenarları kazıyın. Bu noktada, tereyağı birlikte topaklanmaya başlayacaktır. 
 5. 1 dakika boyunca işleyin. Mutfak robotunu veya blenderi bir dakika daha sürekli çalıştırın, sonra durdurun ve kenarları kazıyın. Bu noktada, tereyağı çok kalın fıstık ezmesi gibi parlak ve yumuşak olacaktır.
 6. Tuz, yağ, tatlandırıcı ve diğer ekstraları ekleyin. Tuz, yağ, tatlandırıcı ve diğer ekstraları fıstık ezmesinin üstüne serpin.
 7. 1 ila 2 dakika daha işleyin. Tamamen pürüzsüz hale gelene kadar tereyağını işlemeye devam edin. Ev yapımı fıstık ezmesi bu noktada sürülebilir olmalıdır. Tatmak için daha fazla tuz veya diğer eklentileri tadına ve ekleyin. 
 8. Fıstık ezmesini saklama kabına aktarın. Fıstık ezmesini bir saklama kabına aktarın, örtün ve soğutun. Fıstık ezmesi hemen kullanılabilir.

One thought on “EVDE FISTIK EZMESİ YAPIMI

 • 19/11/2021 tarihinde, saat 04:31
  Permalink

  I would like to get you more customers for your business and you don’t have to pay me until I get results. Can we schedule a call so I can explain how this works?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir