Evde Psikolojik Destek Al

Artık evde kalmaya dayanamıyorum bıktım usandım gibi şikayetler oldukça arttı. Bizler de evde kaldığımız Covid-19 virüsünün etkin olduğu dönemlerde sizler için evde kalıp uzmanlar tarafından alabileceğiniz psikolojik destek içeriklerini sunduk. Mümkün olduğunca evde kalın ve sağlığınızı koruyun.

1)Online Psikologlardan Yararlanın

Online terapi Türkiye’de yurt dışındaki kadar yaygın olmasa da günden güne artış gösteriyor. Psikoloğa gidecek tarihi olmayanlar veya başka bir şehirde yaşayanlar online psikolog hizmetinden faydalanıyorlar. Bu hizmetten şizofreni şeklinde ağır rahatsızlıkları yahut intihar eğilimi olanlar ve 18 yaşın altındaki kişiler faydalanamıyor. Online psikolog yardımı alırken güvenilir siteler kullanmaya özen gösterin ve psikologun bilgilerinin aleni bir biçimde yazdığından güvenilir olun. Ardından ilk görüşme için randevu alın. Uzmanın belgeleri ve sertifikalarını kesinlikle sorun ve reel bir psikolog veya terapist olduğundan güvenilir olun. Bu yöntemle çoğu vakit yaklaşık terapi fiyatlarının yarısına terapi almak mümkün olabiliyor.

Vector of two human heads made of gears with light bulb shape inside. Innovation technology and new idea generation concept

2) Telefonunuzda kullanabileceğiniz terapi uygulamalarından faydalanın

IOS ve Android işletim sistemleriyle uyumlu pek oldukça terapi uygulaması var. Bunların birçoğu parasız ya da oldukça uygun fiyatlarda. Eğer dışarıya çıkamıyorsanız ya da evde bunalıp hızlı bir şekilde tedaviye ulaşmak istiyorsanız bu uygulamalar yeterli olacaktır.Terapiye ayıracak bütçeniz yoksa bu uygulamalardan kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

What’s Up, Mind Shift, MoodTools adlı uygulamalar yeterince yardımcı olabilir.

3) Youtube’dan uzman psikologların kanallarını takip edin

Eğer ciddi bir probleminiz olduğunu düşünmüyorsanız ve şimdilik terapiye ayırabilecek bütçeniz yoksa veya evden çıkamıyorsanız Youtube’da uzman psikologların kanallarını takip ederek bilgilendirici içeriklerini izleyin. Beyhan Budak, Zeynep Selvili, Merve Okhız ve Tuba Dadaşoğlu Youtube’da etkin içerik üreten uzmanlara örnek olarak gösterilebilir.

4) Belediyelerin Ücretsiz Desteğini Alın

Covid-19 Pandemisi ile mücadele kapsamında “Evde Kal” çağrısının ardından sosyal izolasyon yaşayan İstanbulluların kaygı düzeylerini dengelemek, bilgi kirliliği kaynaklı endişelerini gidermek ve psikolojilerini güçlü tutmalarını sağlamak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından “Psikolojik Danışmanlık Hattı” hizmete alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi  “Psikolojik Danışmanlık Hattı” haftanın 7 günü 08.00 ile 24.00 saatleri arasında 0 (212) 449 49 00 numarası üzerinden İstanbullulara hizmet verecek. Hattı arayan yurttaşlar pandemi sonucu oluşan sendromlar, sosyal izolasyon ve stres kaynaklı sorunlarla ilgili destek alabilecekler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni tip koronavirüs salgınının psikolojik etkilerine karşı İzmirli yurttaşların yanında olmayı sürdürüyor. 30 Mart’ta 293 95 95 numaralı psikolojik destek hattını hizmete açan İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplum Sağlığı Dairesi Başkanlığı, bünyesinde görev yapan 11 psikolog ve bir sosyal hizmet uzmanıyla İzmirlilere yardımcı oluyor. Hafta içi 10.00-18.00 saatleri arasında gelen telefonları yanıtlayan 12 kişilik ekip, başvuruların konusuna göre destekleyici ve yönlendirici görüşmeler yapıyor.

Sadece İzmir İstanbul değil Adana Ankara Kocaeli Alanya gibi Belediyeler de bu hizmeti veriyor. Üniversite psikologları da şuan covid-19 için bu hizmeti sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir