HAYATTA KALMA TEMALI 10 FİLM TAVSİYESİ!

Evde canı sıkılanlara yeni film arayışında olanlara bu devirde nasıl hayatta kalacağız diyenlere harika bir listeyle karşınızdayım. Hemen 10 hayatta kalma temalı film listemize başlayalım

1)Özgürlük Yolu – Into the Wild (2007)

Okulunun gözde öğrencisi Christopher McCandless, 1990 yılında mezun olduktan sonra biriktirdiği 24.000 doları bir vakfa bağışlar ve hayatının seyahatine çıkmaya hazırlanır. Orta gelirli bir ailenin oğlu olan Christopher’ın en büyük amacı Alaska’ya giderek oradaki vahşi doğayla iç içe yaşayabilmektir. Christopher çıktığı yolda hayatını değiştirecek birbirinden ilginç karakterle karşılaşacaktır.

2)Yol- The Road (2009)

Başrolde hepimizin Yüzüklerin Efendisi filminden Aragorn olarak tanıdığımız Viggo Mortensen var. Film bir kitaptan uyarlama. Gelecek bir zamanda dünya yok olmanın eşiğindedir. Bitkiler, hayvanlar ölmekte, bir çok türün nesli tükenmektedir. Dünyada az sayıda kalan insanlara ise güven kalmamıştır. Bir baba-oğul güneye yolculuk ederek hayatta kalmaya çabalar.

3)Kuzey Yamacı-Nordwand (2008)

Dağcılık üzerine yapılmış en iyi filmlerden birisi. Teknik detayların çok iyi işlendiği film, bir kısım dışında yaşanmış bir olayı anlatıyor. Yıl 1936. Bir kaç dağcı Eiger Dağı’nın ölü yüzü olarak bilinen kuzey tarafını keşfetmek için yola koyulur. Hava şartları değişince müthiş bir hayatta kalma mücadelesi başlar

4)Diriliş – The Revenant (2015)

Başrolünde Leonardo DiCaprio İskoç kökenli bir avcı olan Hugh Glass bugün Dakota adıyla bilinen bölgede gerçekleştirilen bir av gezisinde bir ayının saldırısına uğrayarak ölümcül bir şekilde yaralanır. Hayatta kalma umudu çok zayıf olan Glass, ekipte yer alan John Fitzgerald (Tom Hardy) tarafından vahşi doğada ölüme terkedilir, oğlu da öldürülür. Müthiş bir dayanma gücüyle hayatta kalmayı başaran Glass, oğlunu öldüren Fitzgerald’dan intikamını alabilmek için zorlu bir yolculuğa başlar.

5)Marslı – The Martian (2015)

Mars’daki bir görev sırasında çıkan bir fırtınayla ekipten ayrı kalan ve o noktadan sonra da geride kalanlar tarafından bulunamayınca ölmüş olarak kabul edilen bir astronotu anlatıyor. Senaryo da bu astronotun hayatta kalma mücadelesini aktarıyor. Söz konusu olan karakter oldukça şahsına münhasır, kendisiyle dalga geçebilme yeteneğine sahip esprili bir adam. Yani bir yandan çok dramatik, öte yandan da eğlenebileceğiniz bir adam.

6)Kon-Tiki (2012)

Kon-Tiki, Norveçli bilim adamı Thor Heyerdahl ve beş arkadaşının 1947’de Güney Amerika’nın batı kıyılarından Tahiti’nin doğusundaki adalara yaptıkları yolculukta kullandıkları (efsanevi İnka tanrasına gönderme yaparak) sallarına verdikleri addır. Heyerdahl, eski çağlarda Amerika’da yaşayan insanların, okyanusu salla geçerek Polinezya’da koloniler kurmuş olabileceği düşüncesini kanıtlamak üzere arkadaşlarıyla birlikte çıktıkları yolculuğun güncesini 1950 yılında yayınlamıştır. Bu yolculuk biyografisi ilk kez 1954 yılında siyah beyaz olarak film edilmiştir. 2012 yılında tekrar bu filme konu alınan yolculukta ağaç kütüklerinden yapılan salla 4,300 millik ve 101 gün süren macera anlatılmaktadır.

7)The Way Back – Özgürlük Yolu (2010)

940 yılında Sibirya’daki esir kampından kaçmayı başaran bir grup esir, ağır kış şartlarında Hindistan’a kadar yürümek zorundadır. 6.000 km. yolu olan grup, uçsuz bucaksız Gobi Çölü’nü geçip, Himalayalar’ı aşmak zorundadır. Yaşanmış bir öykünün anlatıldığı, bir kaçış kurtuluş filmi.

8)127 Saat – 127 Hours (2010)

Dağcı Aron Ralston’un başından geçenlerin gerçek hikayesi… Genç bir dağcı olan Aron, Utah yakınlarında büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. 5 gün boyunca kolu kayaya sıkılmış, susuz ve aç kalan Aaron, arkadaşlarını, sevgilisini , ailesini ve yolda kazadan tam önce karşılaştığı iki dağcı kızı hatırlamaktadır. 5 gün boyunca yaralı halde sıkışıp kalma hali ve içsel sorunlarıyla karşılaşmak zorunda kalan Aaron aynı zamanda cesareti ve kendisini metrelerce derinlikteki bu beladan kurtarmaya yarayacak tüm yönleriyle de yüzleşir. Hayatı için bir çeşit tuzağa dönüşen bu olayda Aron, soğukkanlı olması gereken şoke edici bir çözüm yolu bulur.

9)All is Lost – Sona Doğru (2013)

Hint Okyanusu’nda tek başına gezinti yapan bir adam, yatının bir gemi konteynırına çarpması üzerine bilincini kaybeder. Uyandığında bilinci yerinde değildir ve kazayı yavaş yavaş hatırlamaya başlar. Telsiz, radyo ve navigasyon ekipmanını kaybetmiştir ve vahşi bir fırtınanın tam ortasında kalmıştır. Teknik donanımları olmadan bir hiç olan adam direnişi ve tecrübeli denizcilik geçmişi sayesinde hayatta kalacağına inanmaktadır.

10)Yeni Hayat – Cast Away (2000)

FedEx isimli tanınmış bir şirkette sistem analist uzmanı olan Chuck Noland şirketiyle ilgili sorunları çözmek için dünya genelinde seyahatler yapmaktadır. Uzun süreli bir ilişkisi olan ve yoğunluğundan dolayı evlenmeye bile fırsat bulamayan Noland Noel gecesi sırasında aldığı bir telefonda bir işi çözümlemek için Malezya’ya gitmesi gerektiğini öğrenir. Yola çıkan adam Güney Pasifik’te uçtuğu sırada uçak bilinmeyen bir sebeple düşer. Bilincini kaybeden Noland uyandığında kendini ıssız bir adada tek başına bulur. Modern dünyanın nimetleriyle yaşamını sürdürmüş olan çaresiz adam bu adada ne kadar ayakta kalabilecektir?

YETMEDİ DİYENLERE BİR ÖNERİ DAHA

ARCTIC(2018)

Artic neredeyse diyalogsuz ve sadece iki oyuncunun yer aldığı bir film. Mads Mikkelsen’in zorlu bir fiziksel performansın altından başarıyla kalkarak canlandırdığı Overgård isimli karakterle ilgili öğrenebildiklerimiz oldukça kısıtlı. Film direk düşmüş bir uçak ve tek karakter ile başlıyor ve zorlu şartlar altında mücadelesinden kesitlerle devam ediyor. Ana karakteri kutbun soğuğu ve fiziksel şartlarıyla zorlu bir mücadele hâlinde buluyoruz. Yardım çağırmak için müdacelesini sürdürürken gelen yardım helikopteri ile heyecanlanıp ardından mücadelenin yaşanan olay ile birlikte iki kişilik bir hayatta kalma mücadelesinie döndüğünü görebiliyoruz. Sessiz sakin çok fazla açıklayıcı olmayan sadece hayatta kalma mücadelesi..

2. Hayatta kalma filmleri listesinde görüşmek üzere! Herkese iyi seyirler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir