Kaçırılmayacak Korku/Gerilim Film Tavsiyeleri

Selamlar Listeki Okurları!

Gerilim ve Korku filmlerinde hem sitemizde hem de internette eksikleri fark ettik. Bu yazımızda sizinle internete girdiğinizde karşınıza çıkan ilk filmlerden olmayan ancak en az onlar kadar iyi ama daha az bilinen yapımlardan oluşan bir liste hazırladık. Umarım seversiniz!

1-) GOODNIGHT MOMMY (2014)

Goodnight Mommy orijinal ismi “Ich seh ich seh” olan ve dilimize “Ölümcül Oyun” adıyla çevirilen 2014 yapımı bir Avusturya filmidir. Film 1 saat 40 dakika sürüyor. Alışılmış korku filmlerinin tam zıttı olarak sinematografik olarak zayıf değil ve gerilime doyuruyor. Filmin konusu yaz tatilini ıssız bir kır evinde geçiren ikizler Lukas ve Elias’ın hikayesi. Avusturya televizyonunda sunucu olan anneleri, estetik ameliyatını yaptırıp eve döner.

İkizler gelen kadının anneleri olup olmadığından emin olamazlar ve işin aslını öğrenmeye çalışırlar. Filmin başında annenin neden estetik ameliyat olduğunu bilmesek de çocukların bu duruma şüpheyle yaklaştıklarını biliyoruz. Bu şüphe öyle bir hal alacak ki ikizler kanıt aramak için bu işi çok tehlikeli bir hale dönüştürecekler. Bakalım haklı çıkacaklar mı?

İyi Seyirler 🙂

2-) A Cure For Wellness (2016)

A Cure For Wellness dilimize “Yaşam Kürü” ismiyle çevrilmiş bir Gore Verbinski filmidir. Bu film benim korku/gerilim filmlerinde en sevdiğim şeylerden biri olan psikolojik ögeleri kurgunun gerilimiyle harmanlama kısmını çok iyi başarmış yapımlardan biri. Kişisel görüşüme göre bu tür filmlerde psikolojik ögelere yer verilmesi filmle gerçeklik arasında bir bağ kuruyor. Gerçekten çekimler çok başarılı ve bir korku/gerilim filmi olmasına rağmen her sahne görsel bir şölen diyebilirim. Filmin konusu işinde çok başarı olan ve şirkette hızla yükselen Lockhart, çalıştığı şirket batmak üzere olduğunda kendisinden, şirketin uzun süredir İsviçre Alpleri’nde bir kaplıca merkezinde tedavi gören CEO’su Bay Pembroke’u getirmesi istenir.


Lockhart bu görevi yapmak istemese de yöneticileri ona şantaj yapabileceği kozlara sahip olduğu için kabul etmek zorunda kalır. Kaplıca merkezine gider ve Bay Pembroke’u görevine çağırır. Ancak Lockhart’ın bu tedavi merkezinde neler olduğundan habersizdir. İsviçre Alpleri’nin tepesinde son derece korunaklı şekilde dizayn edilmiş olan bu tedavi merkezinde kendisinin hatta normal olan hiç kimsenin aklının almayacağı bir sır gizlidir.

3-) El Guardian Invisible (2017)

Dilimize “Gardiyan” ismiyle çevrilmiş olan bu film Fernando Gonzales Molina’nın yönetmenliğini yaptığı ve Dolores Redondo’nun yazdığı ”Baztan Trilogy” üçlemesinin ilk kitabından uyarlandı. Ben bu listede ilk filmden bahsedeceğim ama şu an 3 kitabında filmi çekildi ve yayımlandı. Diğer iki filmin ismi “The Legacy of the Bones ve “Offering to the Storm”. Normal şartlarda alıştığımız ikili polisiye ve gerilimdir ancak bu üçleme polisiye ve gerilimle birlikte korku ögesini de çok başarılı şekilde aktarmış. Sadece gerilmekle kalmıyor aynı zamanda korkuyorsunuz. Gerçekten kasvetli ve neredeyse tüm film boyunca karanlık ve yağmurlu bir hava hakim.

Pamplona’da polis müfettişi olan Amaia Salazar bir cinayeti araştırmakla görevlendirilir. Genç bir kadın Navarre’daki Baztan Nehri kıyısında ölü bulunmuştur. Amaia, araştırma yapmak için doğduğu kasabaya gitmek zorunda kalır. Amaia, katilleri yakalamak için geldiği kasabada geçmişindeki kişisel sorunlarla yüzleşmek zorunda kalır. Amaia’nın ailesindeki sırlar en az cinayetler kadar gizemli ve yaralayıcıdır. Hem ispanyol mitolojisi, hem polisiye hem dram hem gerilimi iliklerinize kadar hissedeceksiniz..

İyi Seyirler 🙂

4-) Eli (2019)

Eli 2019 yılı Netflix yapımı bir korku/gerilim filmi. Netflix yapımı filmlerden normal şartlarda beklentim düşük olsa da bu filmi gerçekten beğendim. Gerçekten yer yer şaşırtmayı başaran bir yapım olmuş. Filmin ana karakteri ve aslında konusu 10-11 yaşlarında Eli adlı bir çocuk. Eli çok nadir görülen bir hastalığa sahip. Kendisine hava, su, herhangi bir eşya ya da canlı ona mikrop bulaştırabilmekte ve Eli bunlarla temas ettiği anda nefesi kesilmektedir.

Anne ve babası bu yaşına kadar onu korumayı başarmış olsa da artık son çareyi deneysel tedaviler uygulayan bir doktora gitmekte bulurlar. Gittikleri klinik başta temiz ve hoş görünür ancak sonrasında tuhaflıklar birbirini izlemeye başlar. Sonunda gerçekten şaşıracağınız bir film olduğunu söyleyebilirim..

İyi Seyirler 🙂

5-) Case 39 (2009)

39. Dosya2009 yapımı Christian Alvart’ın yönettiği bir korku/gerilim filmi. Filmi izlerken az çok ne olacağını kestiriyorsunuz ama yine de izlemeyi bırakamıyor ve keyifle izliyorsunuz gerçekten çok başarılı bir yapım. Filmin konusu çocuk hizmetleri bölümünde koruyucu ebeveynlik ile ilgili görev yapan Emily, ilgilendiği çocukların dosyalarında 39. ya gelmiştir.

Lillith Sullivan isimli 10 yaşındaki bir kız için gelen ihbarlar sonucunda ailenin durumunu araştırmak için evlerine giden Emily, Lillith’in annesi ve babasının oldukça ürkütücü görüntüleri ile karşılaşacak ve bu durum sonrasında küçük kızın hayatının güvende olmadığını düşünecektir.

Bu ziyaret sonrasında çocuğun annesi ve babası çocuk hizmetleri bölümüne gelerek açıklama yapmak zorunda kalacaklar ve merkezde Lillith ile yalnız kalan Emily, ona sorunun ne olduğunu sorduğunda Lillith, ailesinin kendisinden nefret ettiğini ve onu öldürmek istediklerini söyleyecektir. Filmde küçük kızı canlandıran Jodelle Ferland başta olmak üzere oyunculuklar şahane..

İyi Seyirler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir