Kamp Hazırlığı Nasıl Yapılmalı ?

Selamlar Listeki okurları!

Keşfeden Doğa adlı kategorimizde İzmir içinde yürüyüş ve kamp yerlerini sizlere aktarıyoruz. Yaz aylarının gelişiyle birlikte artan kamp etkinlikleri için bilgi paylaşımında bulunmak istedik. Yıllardır kamp yapan ve çeşitli etkinliklerle doğa severleri bir araya getiren topluluğumuz edindiği tecrübeleri sizlere aktarmaya devam ediyor.

Yeni bir seriye bu sayede başlıyoruz. İlk yazımız Kamp hazırlığı olacak. Ardından kamp ve doğa yürüyüşleri için yapılması ve yapılmaması gereken çok sayıda içerik üretmeye de devam edeceğiz.

Öncelikle Doğaya Saygı

Her zaman “bulmak istediğin gibi bırak” sözünü kullanırım. Önceki deneyimlerimizde çok sık rastladığımız kamp çöpleri ya da sahil kenarında atılan rezil mangal atıkları veya yiyecek ambalajları çok canımızı sıkmakta. Bu doğa hepimizin bizden sonra gelecek olanlara da aynı saygıyı göstermek zorundayız. Lütfen bulunduğunuz , konakladığınız , adımınızı attığınız her yerde doğaya saygı gösterin çöplerinizi yere atmayın. Sizin olmasa bile farklı insanların bıraktıklarını toplamaya gayret gösterin. Doğayı sevin ve koruyun!

Kamp Çantası Seçimi

Öncelikle internet üzerinden çanta almanızı önermiyorum. Çünkü çanta sırtınıza uymalı. Uzun bir yolculuk döneminde size arkadaşlık edecek size uyumu çok önemli olacaktır. Yaklaşık 50-60 litre çantalar yeterli olacaktır.Ne kadar büyük çanta o kadar çok eşya demektir. Ama bir o kadar da ağırlık diyebiliriz. Birden fazla kişi olarak yapıyorsanız temel eşyalar dışında görev dağılımı yaparak bu eşya taşıma problemini de çözebilirsiniz.

Çantanın fermuarları ve cepleri çok önemli. Kampçılık gezdikçe deneyim kazanılan bir aktivite. Hangi ekipmanın bir an da lazım olabileceğini önceden kestiremeyebilirsiniz. Bir şey lazım olduğunda ve o şey çantanın ta en arkasında kaldığında, çantayı tamamen sökmeniz gerekmeden ona ulaşmanız çok önemli. 

Çadır, uyku tulumu ve matlar çantanın içine koyulduğunda muhteşem bir yer kaplıyor. O yüzden çantanın dışında bunların asılabilmesi için birbirinden farklı yerler olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz. Mat için yer zaten tüm kamp çantalarında mevcut, ancak çadır ya da mutfak ekipmanları için yer bazı çantalarda olmuyor.

Sırt kısmı delikli olan çantalar terlemeyi engellediği için yaz aylarında sizi çok mutlu edecektir. Kış aylarında kullanım kolaylığı için ise kesinlikle bir çanta yağmurluğu olması gerekiyor. Bu çantayla bir olmasa bile ayrı olarak satın almanız mümkün.

Son olarak ta bu çantayı uzun süre kullanacağınız için dayanıklılığı açısından garantisi olması gerekiyor. Daha kaliteli çantalar daha pahalı kabul fakat adını duyurmuş markaların bu garanti süreci oldukça tatmin edici oluyor.

Kamp Çantası Yerleşimi

İnternet üzerinde bu konu hakkında araştırma yaparken ilk çıkan görsel genellikle buna benzer bir şey oluyor aslında oldukça açıklayıcı. Genellikle uyku tulumunu çantanın en altına koyarak yerleştirmeye başlarım. Zaten kamp kurunca çantayı komple açıp içindeki eşyaları yerleştiriyoruz. Yolculuk boyunca kullanabileceğim aciliyeti olan eşyaları daha yukarıya koyarak basit bir yerleşim planı oluşturabiliriz. Ağır eşyaları sırtımıza yaslayarak ağırlığın dağılmasını engelleyebilir yürürken rahat edebiliriz.Genellikle yanlara çadır ve mat asarız. En üste de su,yedek giysiler,fotoğraf makineleri vs koyarız. Çantamın bel çantasına genellikle cüzdan telefon koyarken en üst gözüne ise kimlik ve yedek para koyarım. Suyu dışarı koymama sebebim ise güneşin yaratacağı zararlı ışınlardan korumak. Basitçe bu şekilde açıklayabilirim.

Çadır Seçimi ve Kurulumu

Öncelikle ilk girişiminiz ise basit bir çadır elde etmeyi düşünebilirsiniz. Fakat bir kere tadını alınca devamı gelecektir. O yüzden daha sağlam kullanışlı uzun ömürlü çadırlara yönelmeliyiz. Burada asıl sorulacak soru, yaz ayları dışında kış aylarında da kamp yapacak mıyım ? Çünkü kışın soğuk,kar,yağmur faktörlerini de ele alacaksak fiyatlar daha da yükselmekte. Aslında ülkemizde de en çok kullanılan ve çoğu kişiye bu hobiyi aşılayan markalardan bir tanesi olan Decathlon’un 2 kişilik çadırları çok fazla kullanılıyor. Ben de aynı şekilde aynı mağazadan 3+ olarak adlandırılanı kullanıyorum. Tek başıma da olsam geniş yer benim için daha ferah oluyor. Kışın ise keşke bu kadar ferah olmasa dedirttiği de oluyor. Ağırlığı 2 kişilikten de fazla olması yürüyüş yollarında zorluklar çıkartıyor. Buradan 2 kişilik çadır başlangıç için en iyisidir. 2 kişi iseniz 3 kişilik olanlara bakmanızı tavsiye ederim. Fakat kış aylarında karda kışta zor olur derseniz daha iyi markalara göz atmalısınız. Çadırın polleri daha dayanıklı ve kumaşı su geçirmeyenler tercih edilmelidir.

Çadır kurulumu için keşke videomuz olsa yükleseydik dedim fakat bu yazıyı video çekince güncelleyeceğim. O zamana kadar internetten bulduğum bir videoyu sizlere aktarıyorum.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle merkezi yerlerden uzak ıssız yerlere kamp kuracaksanız önceliğiniz su olmalı. Kamp yapacağınız yeri bilmiyorsanız mutlaka su taşıyın. Su kaynaklarına yakın yerlere kamp kurmanız iyi olacaktır. Ama bu su kaynağını sizler dışında da ev sahiplerinin yararlanacağını unutmayın. Gözünüz açıkta olsun çünkü doğada yabancı olan sizsiniz ve ev sahiplerini rahatsız edebilirsiniz. Dışarıda yiyecek bırakmamalısınız

Çantanızda mutlaka ilk yardım seti bulundurun. Deniz kenarında plajda bile olsanız mutlaka yanınıza ilk yardım seti alın.Börtü böcek ısırmaları için mutlaka mevsimlerden yaz da olsa pantolon giyinin. 2007-2009 yılları arasında piknik ve kamp yapan bir çok kişinin kene ısırmaları sonucunda hayatını kaybettiğini aklınızdan çıkarmayın. Pantolon sayesinde doğa yürüyüşlerinde çalı çırpının bacağınıza zarar vermesini de engellemiş olursunuz

Lütfen sahilde mangal ateş vs yakmayın. Ormanda da ateş yakarken öncelikle önlemlerinizi alın, ateşi söndürmeyi unutmayın.

Yiyecek Tavsiyeleri

Kamp öncesi en çok düşündüğüm konu yiyeceklerim oluyor. Genellikle ıssız yerlere kamp yamaktan keyif alıyoruz. Çok fazla yemek pişirmemiz mümkün olmuyor çünkü hem kap kaçak hem de yemeklerin yayacağı koku problem yaratıyor. Sahil kenarında ise pişirme imkanımız yine olmuyor. Özellikle yaz aylarında yanımızda ne götürsek bozulma potansiyelinde oluyor.

Konserve yiyecek benim tercihim genellikle barbunya olsa da geri kalan ekip arkadaşlarım tercih etmiyor ki haklı sebepleri var barbunya ve doğada tuvalet problemi fazla sorun yarabiliyor … Haşlanmış patates ve yumurta götürerek uzun bir tokluk süreci yaratabiliyorum. Ateş yakmaya müsait yerlerde ise patates patlıcan domates biber her türlü sebzeyi közleyip pişirerek güzel bir akşam yemeği oluşturabiliyoruz. Zaten sıcak su olunca her türlü yemek de ortaya çıkıyor. Sıcak bir çay kahve gibisi yok.

Genellikle patates zor bozulan ve çok doyurucu oluyor. Evden tostlar hazırlayıp yolda ya da hızlı bir tokluk sürecine geçebiliyoruz. Börek poğaça ile elimizde tüketerek zahmetten de kurtuluyoruz. Ama kafa ve keyif kamplarımızda tercih ettiğimiz yiyecekler daha özel oluyor. Vakumlanmış ya da konserve hale getirilmiş ürünler alıp tüketebilirsiniz. Meyve keyifli oluyor. Soğuk tutan çantalarınız varsa içine buz koyup kaşar peyniri ya da pişirilmiş evden gıdalar da götürebiliyoruz. Kış aylarında bu problemi yaşamadığımızdan çok farklı yemekler götürüyoruz. Kampta makarna dahi yapıp karnımızı doyurmuşluğumuz da var. Kumpirinden közlenmiş her türlü sebzeye haşlanmış sebzelere kadar keyifli ürünler çıkabiliyor. Et tüketmeyi tercih etmesek de mutlaka sucuk vs getiren arkadaşımız çıkıyor ve ateş başında kendine keyifli yiyecekler çıkarabiliyoruz. Yiyeceğe çok takılmayıp etkinlikten keyif almaya bakın…

Keşfeden Doğa Tavsiyeleri

Edindiğimiz tecrübeyle başımıza gelenlerden sizlere bir kaç tavsiye vermek istiyorum. Yedek çorap taşıyın. Bir keresinde dereye düşüp sırılsıklam olduktan sonra ayakları kurutmak oldukça zor olmuştu. İlk yardım seti taşıyın, kafanıza düşen bir dal bile beklenilmeyen yerde umulmayan vakitte yaralanmamıza sebep olmuştu. Sıcaktan yiyecekler bozulabilir , evden patates salatasına fazla soğan koymuşuz yeşillikler soğan karışımı sizi uzun süre yemeğe küstürebilir. Telefon çekmeyebilir, siz siz olun kampa gitmeden konumunuzu paylaşıp sevdiklerinize telefonun çekmeyeceğine dair haber verin. Çok fazla alkol gecenizi zehir de edebilir daha rahat uyumanıza da sebep olabilir. Kamp alışkanlığınız yoksa yatarken zorluk çıkabilir bu sebepten alkol alımı düşünceleri azaltıp rahat uyumanıza yardımcı olabilir fakat fazla alkolle kusma gibi problemler yaratıp durumu daha da zora sokabilirsiniz. Duş ve wc olmayabilir gerekli önlemleri almalısınız. Hijyen ürünleri taşımayı ihmal etmeyin.

Yiyeceklerini kesinlikle dışarıda bırakmayın sonra domuzların baskınına uğrayabilirsiniz. Haziran ve eylül ayları arasında dağlara kamp yapmaya çıkmayın korucu gelip dağdan kovulmanıza sebep olabilir. Yaz aylarıında derenin akmayacağını ön görmelisiniz yoksa 20km yol yürüyüp kurak bir yere ulaşmış olabilirsiniz. Sizden önce kamp yapan gruba denk gelirseniz mutlaka çöpleri konusunda uyarmalısınız yoksa farklı grubun çöplerini de sizlere kalabilir. Buna değinmek istiyorum bir okulun dağcılık grubuna denk gelmiştik ve en az 30 konserveyi ateşten çıkarıp çöpümüze aktarım saatlerce tüm çöplerini biz taşımıştık. Doğaya saygıyı unutmayın. Son olarak ta eğlenmenize bakın. Temkinli olup dikkati elden bırakmayın ve hobilerinize vakit ayırın.

Doğaya saygı duyarak , kamp kuracağınız alanı bulmak istediğiniz gibi bırakmalısınız. O bizim çöpümüz değildi demek yerine olabildiğince doğayı temiz tutmak önceliğimiz. Vermiş olduğumuz çok sayıda kamp alanları için de tek isteğimiz temiz bırakmak doğayı korumak ve sevmek. İyi eğlenceler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir