Keşfeden Doğa Gökdere Kampı

Herkese selamlar

İlk yazımıza bizim için özel bir kamp yeri olan Gökdere ile başlamak istedik.

Mevsim farketmeden şehirden kaçmak istediğimizde ilk düşüncemiz genellikle Gökdere oluyor. Sebebi ise ulaşım çok rahat. Doğa içerisinde insanlardan uzak. Akan deresi ve rahatlıkla yakabileceğiniz ateş imkanıyla bizim için vazgeçilmez oluyor.

Nasıl ulaşabilirsiniz?

Tınaztepe kampüsün önünden kalkan 277 numaralı otobüse binip Gökdere köyünde iniyoruz. Gökdere köyü o kadar yakın ki yaklaşık 5-10 dakika sürüyor. Durak isimlerini eshot sitesinden bakabilir ya da şoföre Gökdere merkezde ineceğinizi belirtebilirsiniz.

Yürüyüş Yolu

Duraktan indikten sonra toprak bir yolda 10-15 dakika ilerliyorsunuz buraların kordinatını görsel olarak yazının sonunda aktaracağım. Zaten hafta sonu kamp yapmayı tercih ettiyseniz araçları takip edebilirsiniz. İnsanların mangal yakmaya piknik yapmaka gittiği bir yer. Ama siz orada olmayacaksınız yolculuk daha yeni başlıyor.

Dere için oluşturulmuş küçük bir baraj yapısı ile karşılaştığınızda vadiye girmeye hazır olun.

Burada genellikle mola veririz. Toprak yolun katmış olduğu zorluk ve yüze çarpan sıcaklık biraz yorucu oluyor. Ardından yürüyüş yoluna başlayabilirsiniz. Öncelikle buraya daha önce gitmediyseniz yolunuzu bulmanız biraz zor olabilir. Gözünüzü açık tutmalısınız kırmızı noktalarla işaretlenmiş duvarlar taşları arayın. Yol patika olarak devam ediyor fakat yolda dereden atlayıp duracaksınız.

Yaklaşık 30 dakikada kamp kurabileceğiniz bir açıklığa ulaşıyorsunuz. Hafta sonları kamp yapan veya yürüyüş yapan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Şunu da eklemeliyim telefon yürüyüş yolunda çekmiyor. Hatta kamp alanında da çekmiyor diyebiliriz.

Kamp Alanı

Yol patikalarla dere kenarından devam ediyor. Ne yazık ki yürüyüş yolu açacaklar diye ağaçların katledildiği bir alana vardığınızda bizim tercih ettiğimiz kamp yerine varıyorsunuz. Hemen solunuzda kalacak açıklıkta kampınızı kurabilir rahatlıkla ateş yakabilirsiniz. Eğer yola devam etmek isterseniz ki bence ertesi gün yürüyüş olarak yapabilirsiniz. Kaynaklar köyüne kadar götürecek uzun keyifli bir yol.

Sizden tek isteğimiz bu yeri kirletmemeniz. Çöplerinizi geri dönüş yolunda toparlamanız. Ateşinizi söndürmeniz. Dağ içerisinde bir ormanda olduğunuzu unutmayın. Doğal yaşam alanı olduğu için bir çok hayvanla karşılaşabilirsiniz orası onların yuvası.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son tavsiyem ise yiyeceklerinizi dışarıda bırakmayın. Domuzlar yemek kokusuna geliyor..

Burada çok fazla kamp yaptım çok ama çok domuz sesi ile uyandım yiyeceklerimi eşelediler gerek tek başıma gerek topluluk olarak buraya geldik. Fakat hiç karşılaşmadık.

Yazın dere akmıyor. Ama kamp alanından 10 dakika mesafede olan çeşmeye erişmek için yolda yürümeye devam edebilirsiniz. Derenin aktığı kısma da ulaşabilir çeşmeyi de bulabilirsiniz. Su ihtiyacınızı rahatlıkla giderebilirsiniz.

Son olarak görsellerde kamp alanını göstermeye çalıştım. Toplu halde bir tepede olduğumuz görsel kamp alanının yakın bir yerinden kolaylıkla çıkılabilecek bir tepe. O tepeye çıkarsanız telefonla rahatlıkla görüşebilir internete de girebilirsiniz. Kamp alanında sms telefon bazı hatlar çekiyor. Yürüyüş yoluna devam ederseniz de çeken bir yer bulabilirsiniz.

Bu keyifli kanyon yürüyüşü ve kamp alanında sizlere iyi eğlenceler diliyoruz.

Özet

Ateş Yakmaya Uygun
Harita Koordinatları: 38.3824611,27.2658854
Ulaşım Hatları: 277
Su Kaynağı Mevcut
Kamp Merkezi Değil
Yakındaki Marketler : Köy içerisinde market bulunmaktadır. Yürüyüş Yolları Mevcut
Issız Dağ Kampı
Listeki/KeşfedenDoğa Puanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir