Keşfeden Doğa Kaynaklar Doğa Yürüyüşü

Selamlar herkese. Bugün Keşfeden Doğa ile birlikte yaptığımız yürüyüşlerden bir tanesini aktaracağım. Genellikle şehirde gün içerisinde kaçmak istediğimizde ilk durağımız Kaynaklar köyü oluyor. Okuduğumuz okula yakınlığından dolayı sıklıkla tercih ediyoruz. Yürüyüş yolunu ve köy içerisindeki gözlemeci teyzelerimizi çok seviyoruz.

Nasıl Ulaşılır?

İzmir’in Buca ilçesinden 177 numaralı otobüs ile Kaynaklar’a ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Buca-Kaynaklar dolmuşları Hasanağa bahçesinin önünden kalkıyor. Otobüse göre de daha sık geçiyor.

Nif Dağı

Kaynaklar Köyünden başlayan yürüyüş parkuru sizleri Nif dağının zirvesine kadar götürecek. Yürüyüş yolu toprak yol olduğundan yolu sadece takip etmeni yeterli oluyor. Kısa yürüyüşler istiyorsanız yola vadiden başlayıp şelaleye kadar da gidebilirsiniz. Genellikle köye gelip gözlememizi yedikten sonra vadiden yürüyüşümüzü gerçekleştirip şelaleye kadar yürüyoruz. Ardından bildiğimiz bir manzara boşluğuna ulaşıp kahvemizi çayımızı tükettikten sonra normal yoldan dönüşe geçiyoruz. Daha uzun yürüyüşlerde Nif zirveye yürüyoruz. Yanımıza yiyecek enerji verecek besinler alıp saatlerce yürüyoruz. Şehirden uzaklaşmak için en iyi yöntem bizim için gündelik yürüyüşler oluyor.

Nelere Dikkat Etmelisiniz

Sıcak havalarda yürüyüş bunaltıcı olabilir kıyafet seçimlerinize dikkat etmelisiniz. Şelale yaz kış akmakta , şelale yakınında çeşme de bulunmaktadır. Fakat oraya ulaşana kadar suyunuzu yanınızda bulundurmalısınız. Yolun başlangıcında bir çeşme daha var.

https://www.wikiloc.com/hiking-trails/kaynaklar-nif-zirve-gece-yuruyusu-1-bolum-13729159

Yukarıdaki linkten yürüyüş rotalarını inceleyebilirsiniz

ÖZET

Ateş Yakmaya Uygun Değil
Harita Koordinatları: 38.3610491,27.2983509,2008
Ulaşım Hatları: Dolmuş ve 177 numaralı otobüs
Su Kaynağı Mevcut
Kamp Merkezi Değil
Yakındaki Marketler : Merkezde marketler mevcut. Yürüyüş Yolları Mevcut
Issız Dağ Yürüyüşü
Listeki/KeşfedenDoğa Puanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir