KFC Tavuğu Nasıl Yapılır? KFC Tavuk Tarifi!

Selamlar Listeki okurları!

Çok araştırdık çok denedik ve en sonunda en iyi kızarmış tavuk tarifini bulduk. Çok sayıda tarif var. Hepsinin sonunda da harika tavuklar elde edebiliyoruz. Fakat son denediğimiz tarif tavuğu başka yere götürdü. Adım adım ve görselleriyle birlikte sizlere KFC tavuğundaki sırrı aktaracağız. Lezzetli dışı çıtır çıtır içi ise yumuşacık tavuk tarifi Listeki farkıyla sizlerle.

KFC Kızarmış Tavuk İçin Hazırlık Vakti

Tavuk Seçimi

Çok çeşitli tavuk tercihimiz yok. Butlar ve kemiksiz parçalar olarak tavuğu ayırabiliriz. Siz ne tür tavuğu tercih edeceğinizi seçebilirsiniz. Kemiksiz kalçalar veya parçalara ayrılmış bütün bir tavuk… Çoğu insan kızarmış butları sever. Ancak tavuk göğsünü de kemiksiz tavuk parçaları için tercih edebilirsiniz.

Bu tarif için seçtiğiniz 500 gram tavuğa ihtiyacınız olacak.

Ayran Banyosu

Ben böyle adlandırıyorum. Bu adımı yapıp yapmamak sizin elinizde. Fakat o farkı yaratacak adımlardan bir tanesi de bu banyo…

En az 4 saat bizim tabirimizle ayrana tavuğu yatırıyoruz. İçerisine baharatlar salçalar bu adımda girmeyecek. Bu adım tavuğu yumuşatacak ve nem katacaktır. Tek yapmanız gereken bir kaseye yoğurt eklemek ve bir bardak su ile çırpmak. Kısacaı ayran yapıyoruz. 1/4 çay kaşığı tuz ekleyerek ayranımızı tamamlıyoruz. İsterseniz biraz da karabiber ekleyerek aroma katabilirsiniz.

Unutmayın tavuğumuz minimum 4 saat ayran banyosu yapmalı. Streç filmle üzerini kapatıp dolapta bir gece bekletebilirsiniz. En iyi çözüm bu olacaktır. Daha yumuşak tavuklar daha lezzetli son.

Ön Hazırlık

Kızarmış tavuğu yapmaya hazır olduğunuzda kırıntıları kaplamak için hazırlayın. Bir kaseye 1 su bardağı ekmek kırıntısı veya panko kırıntısı ekleyin. 1/4 çay kaşığı yenibahar ve 1/2 çay kaşığı kırmızı toz biber veya kırmızı biber kullanıyoruz. Tabi bunlar isteğe bağlıdır ve burada isterseniz başka baharat ekleyebilirsiniz. Unutmadan bunlar tavukla birleşen karışım değil henüz ona gelmedik. Bir yumurtayı bir kaseye kırın ve beyazını ayırın. Hazırlık aşamasını atladığımız noktada Dolaptan tavukları çıkarıyoruz. Ayranın içinden tavuk parçalarını çıkarın ve geniş bir karıştırma kabına ekleyin

Tavuğa Terbiye Verme Zamanı

Terbiye kısmında sadece tuz ve karabiberle karıştırığ geçebilirdik fakat buna gönlümüz razı gelmedi.Biz de baharat karışımı eklemek ona gerçekten özel bir şey katacaktır diye düşündük. Acı biberin bir dokunuşu bile bazı lezzetleri memnun edecektir.

Tarifimizde aşağıdaki baharatların hepsini kullanıyoruz. Ama herkesin tavuğu kendine göre lezzetli olacaktır. Bu yüzden kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Aşağıdakileri tavuğunuza ekleyin.

  • 1/2 çay kaşığı kırmızı toz biber
  • 1/2 çar kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı özel karışımım olan kekik, nane ve fesleğen
  • 1/2 çay kaşığı tuz
  • 1 diş sarımsak
  • 1/4 çay kaşığı kimyon

Sonra 2 yemek kaşığı mısır nişastası ekleyin ve tavuğu unla kaplamadan önce her şeyi iyice karıştırın.

KFC Tavuğuna Son Adım

Hazırlamış olduğumuz yumurta akını ve 3-4 yemek kaşığı yoğurdun uyundan dökün terbiye verdiğimiz tavuğa ekliyoruz . İyice karıştırın. Tavuk, sonraki aşamada ekmek kırıntılarını tutacak kadar nemli olmalıdır. Ardından her bir tavuk parçasını alın ve onları ekmek kırıntılarında yuvarlayın.

Her bir tavuk parçasını aşağı doğru bastırın, böylece ekmek kırıntıları tavuğa iyice yapışacaktır. En az 10 dakika kapladığımız tavukları kenara koyun. İşin en eğlenceli noktasını tamamladık. Artık kızartma aşamasına geçebiliriz.

Kızartma Zamanı

Yağ tadının çok gelmeyeceği hafif bir tavuk öne çıkarmamız gerekiyor. Çiçek yağını tercih ediyoruz. Yağı derin bir tavada ısıtın. Yağın yeterince sıcak olup olmadığını kontrol edin. Sonra fazla ekmek kırıntılarını nazikçe silkeleyin ve ekmekli tavuğu kızgın yağa ekleyin. Orta yüksek sıcaklıkta altın ve gevrek olana kadar kızartın. Yağ yeterince sıcak ve ateş orta-yüksek derecede olmalıdır.

Buradaki en uygun yağ sıcaklığı yaklaşık 180 derecedir. Bundan daha sıcak olursa tavuk iyice pişmeden dışını yakma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Tavuklar piştikten sonra bir havlu kağıt serdiğiniz tabağın üzerine yerleştirin.

Afiyet Olsun

Leziz içi yumuşacık dışı çıtır tavuğumuz hazır. İçine kattığımız baharatlarla kendi zirvemizi de yarattığımız tavukla harika bir yemek ortaya çıkardık. Artık afiyetle yiyebiliriz. Listeki, tavukları gururla sunar… Afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir