Kimlik -3

BÖLÜM-3 ŞARKI

Dire hava kararmaya yakın denize açılmaya karar verdi.  Büyük dedesi ona küçükken yakalayabileceği en büyük balığı güneş batarken yakalayabileceğini söylemişti. Bunu çok yapmasa da bugün farklılık olsun isteyerek büyük dedesinin sözlerine uydu. Deniz gayet sakindi aslında ama balık tutmak için o kadar da verimli bir hava yoktu. Olsun, denemekten zarar olmazdı. Bir yandan küreklere asılırken bir yandan elindeki yüzüğe bakıyordu,  resmen hayatının bir parçası olmuştu ve neden yüzünün kendisinde olduğunu artık sorgulamıyordu.  Birazda rüzgarın yardımıyla açılmaya devam etti.

Dire büyük dedesini çok severdi, çünkü onun  her zaman ilgi çekici hikayeleri vardı. Hatta bazı zamanlar Dire büyük dedesinin anlattığı hikayelere kendini o kadar çok kaptırıyordu ki gerçek olduğuna tüm kalbiyle inanıyordu. Ama genelde büyük dedesinin anlattığı hikayeler fantastik denilebilecek hikayelerdi. Dire içten içe hep bu hikayelerin  içinde olmak istemişti.

Aslında dönüp baktığında o hikayelere  benzer bir şey yaşamıştı ama kabullenmek istemiyordu. Çünkü onlar sadece hikayeydi ve öyle kalması kendi akıl sağlığı açısından önemliydi. Çünkü artık çocukluk hayalindeki  fantastik dünyada değil karnını doyurmak zorunda olduğu daha acımasız bir dünyada yaşıyordu. Her kaybettiği gün ve saat ona mutsuzluk ve aç yatılacak günlerin habercisiydi.

Dire bir anda bir şeyler mırıldanmaya başladı “Dikkat et, denizin kızına dikkat et, dikkat et ağladığını duydum.” Mırıldanmaya başladıktan sonra denizin hışırtısı sanki ona eşlik etmeye başladı. Dire kendini inanılmaz bir atmosferin içinde buldu sanki deniz onunla bağlantı kuruyordu.Ellerini yüzüne götürdü gözlerini kapattı, bu sırada şarkıyı söylemeye devam ediyordu.

“Sözleri okyanus esintisine dayanıyordu,

Gelgitin altında battığında” 

O sırada Dire kendisine eşlik eden başka bir ses duydu, parmaklarını araladı ve karşısında bir kadın gördü. Denizin ortasına gecenin karanlığında kimdi bu? Yoksa ilahi bir mesaj mıydı? Direnin sesi kesildi ama karşısındaki kız devam ediyordu.

“Neden bu? Neden bu, oh Deniz Kızı?

Neden bu? Deniz günlerini unuttun mu?

Dire kendine hakim olamadı o da şarkıya eşlik etmeye başladı

“Ve dalgaların altına gömüldü,

Aile tarafından ihanete uğradı.

Ulusuna, son nefesi ile ağladı,

Deniz Kızı’na dikkat et.”

Şarkının son kısmına geldiklerinde Dire’nin içinde acaba şarkı bittikten sonra ne olacak sorusu oluştu  karşısındaki kız ağlamaklı bir şekilde:

“Mehtaplı bir denizde duydum, duydum,

Eski ses beni uyarıyor,

Dikkat et, Deniz Kızı’na dikkat et,

Dikkat et, dikkat et…

… benimle ilgili.”

 O sırada bir yıldız kaydı ve Dire kafasını yıldıza doğru çevirdi , kaybolduktan sonra gözlerini kıza çevirdi ama kız yoktu.

hasimoto

Mutlu aşk yoktur şiirini bilir misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir