Kimlik Bölüm-5 GERÇEK

Kimlik Final Bölümü

Dire heyecanla kitabı okuyordu, her sayfayı değiştirdiğinde sanki içinde garip bir his doğuyordu. Blaire Dire’nin bu meraklı ve aceleci okuma tarzını izlerken alaycı ve ne düşündüğünü merak eden bir gülümseme ile kitabı bitirmesini bekliyordu. Dire kitabın ortasına durdu. Sanki aynı çocukluğu geçirdiklerini anlamıştı aynı olaylar aynı hayatta kalma mücadelesi..Acaba bu onların psikolojik olarak beyinlerinin verdiği bir tepki miydi? Dire düşünmeye başladı, Blaire neden durduğunu merak etti eline bir kağıt kalem aldı ve yazdı neden durdun ? Dire korkutucu bir yüzle Blaire’e döndü korkuyordu. Gözlerinin içine baktı inanmak istiyordu ama neden neden böyleydi. Dire’nin de hayatında bazı boşluklar vardı ama Blaire sanki bu kitapta o unuttuğu boşlukları dolduruyordu. Kitabı tekrar açtı kaldığı yerden devam etmeye başladı.

İlginç bir kısıma gelmişti, bu küçükken gördüğü bir deniz yılanının aynısıydı ama bir farkı  vardı onunki iskeletten oluşan bir yılanken Blaire’in yılanı ise normal bir yılandı neyse dedi devam etti. Sonra bir cüceden bahsediyordu kitapta geceleri rüyalara giren ve o güzel rüyayı mahveden bir cüceden, tek amacı insanları rahatsız etmek gibi olan bir cüce. Çok çirkin bir cüceydi bu korkutucu bakışları kambur sırtı ile tam bir ucubeydi.Bu rüya bozan iblisi Dire de Blaire de rüyaların içinde görüyordu. .

Dire gene durdu kahretsin bu kadar da benzerlik olamaz dedi. Sonra derin bir nefes aldı sayfaları çevirmeye devam etti. Bu sırada Blaire bir bardak su koydu kendine sanki son kez içiyormuşçasına içti sonra bir bardak ta Dire ye uzattı, o da kana kana içti sanki suya açlardı. 

Dire kitabı bir saniyeliğine masaya bıraktı Blaireye dönüp dostum daha önce nasıl olduda bulamadık birbirimizi dedi. Blaire kafasını eğdi ve yavaşca umutla gözlerini Dire’ye doğru çevirdi, içinden hiçbir şey için geç değildir dedi.  Dire o sırada karşısında  bir silüet gördü, tam şaşkınlığını ifade edecekken silüet kayboldu. Dili tutuldu konuşamadı Blaire’e döndü gördün mü dedi Blaire o sırada Dire’nin arkasında bir silüet gördü eliyle tam işaret etmişken Dire hızla döndü, baktığı yerde kimse yoktu ama Blaire şaşkınlıkla izlemeye devam ediyordu . Dire Blaire’nin yanına geldi onu sarstı  “kendine gel seni ihtiyar” diye bağırdı. Blaire çıkmayan sesiyle bir şeyler anlatmaya çalışıyordu,  koşarak masaya doğru geldi kitabın arka sayfalarından bir bölüm açtı (KAYIP DENİZ KIZI). Blaire korkutucu gözlerle Dire’nin arkasına bakıyordu, Dire ise sürekli dönüp bakıyordu ama hiçbir şey yoktu korkmaya başladı çünkü Blaire hareket etmeden kafasını oynatmadan tek bir yöne bakıyordu. 

Öylece dikkatli ve korkuyla bakıyordu çünkü o deniz kızı karşısında duruyordu ve utangaç tavırlarla ona gülümsüyordu. Blaire sanırım bu günüm son günüm diye düşünmeye karşısındaki güzelliğe bakmaya başladı. Dire daha olanlara anlam veremiyordu sonra eline bir kağıt aldı ve Blaire’ye yazmasını söyledi. Blaire gözlerini alamıyordu bir an bunu yapması gerektiğini anladı ve yazdı (deniz kızı). Dire kağıdı okuyunca çılgına döndü neden Blaire görebiliyordu ama dire göremiyordu neden? 

Dire evin içinde çılgınca dönmeye başladı bu çılgınca şeyin bir açıklaması olması lazımdı. Bu sırada Blaire büyülenmiş gibi bakıyordu sonrasında kız bir onda yok oldu. Blaire ellerini yüzüne götürdü, gözlerini ovdu, ellerini hafifçe araladı anladı gitmişti. 

Blaire eline bir kağıt aldı, acıktım birşeyler yemeliyiz yazdı, Dire çılgına dönmüştü  bir deniz kızı diyor bir yemek diyor lanet olsun sana Blaire bir düşünür müsün ? Neler yaşıyoruz biz seni ahmak ihtiyar dedi.
Sonra önünde duran akşamdan kalma balık tabağını Blaire nin önüne fırlattı. Dire o anda bir şey fark etti has***tir dedi içinden.Bütün olaylar sanki çözülmeye başladı kafasında, gözlerinden yaş gelmeye başladı. Bunca zamandır neden sürekli kimliğini kim olduğunu anlamaya çalışıyordu ?Zamanını boşa harcamıştı,. Sadece zamanı değil koca gençliğini de… Blaire’yi karşısına aldı otur dedi. Sana bir şey anlatmam gerek. Blaire şaşkın bir şekilde gözlerinden yaş süzülen Direnin yüzüne bakıyordu oturdu.Suratında şaşkın, aradığı şeyi bulmuş bir çocuğun mutluluğu vardı ama garipte bir hüzün seziyordu. Dire sana herşeyi anlatacağım dedi .Çözdüm, Blaire çözdüm off ne kadar salakmışız, gözümüzün önündeki şeyi nasıl göremedik dedi. Blaire şaşkın bir şekilde bakmaya devam ediyordu şimdi suratındaki merak kıvılcımları artmaya başladı. Dire şu lanet olası tabağa bakar mısın? dedi. Blaire baktı tabakta küçüklükten beri en sevidiği balık vardı mavi tuqet balığı.

Dire o lanet balık benim en sevdiğim balık Blaire her 2-3 günde bir yerim bazen haftada 5 gün. Blaire da hala anlam veremiyordu. Dire “sanırım bu aptal balık bize bir şeyler yapıyor Blaire bu balığı köyde kimse yemez benim ise en sevdiğim balıktır. Blaire o an balığın onlara bir şeyler yapabileceğini kabul etmek istemedi, kağıdı eline aldı ve peki neden aynı şeyleri görüyoruz yazdı. Dire çünkü bunlar köyümüzün genel hikayeleri Blaire biz bu hikayeler ile büyüdük, lanet olsun şimdi aklım başıma geliyor. Blaire kağıdı tekrar aldı peki biraz önce sende silüet gördün neden? Dire okudu ve çünkü biraz önce bana içtiğin bardaktan su verdin tükürüğenden geçmiş olmalı düşünsene be adam Blaire şok geçirmiş bir suratla arkasını döndü, gözlerinden yaş süzülmeye başladı. Hayatını bu aptal balık yüzünden yok etmişti. Dilinden olmuştu , çocukluğundan hatta aile bile kuramamıştı. Ama bir yandan sevinçliydi çünkü Dire hayatına bir anlam katmıştı sonunda açıklamıştı. Mutluydu artık huzur içinde korkusuzca yaşayabilirdi. Dire ise Blaire’e üzüldü ama çok sevinçliydi çünkü çözmüştü o aptal balığı bir daha asla yemeyecekti. Dire kitabı Blaire’den ödünç istedi, Blaire ise seve seve verdi al senin olsun dercesine. Dire kitabı tamamlamayı düşündü eve doğru yol aldı.

Yatağına uzandı ve kitabı insanlara anlatmayı hayal etti yaşadıklarını nede olsa artık korkulacak bir tarafı kalmamıştı çünkü hepsi halk masalıydı. Dire düşündü kapağına ne yazsaydı, biraz düşündükten sonra buldu uzun zamandır aradığı peşinde olduğu şeyi koyacaktı …

KİMLİK

hasimoto

Mutlu aşk yoktur şiirini bilir misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir