Listeki Dizi Tavsiyeleri #4

Selamlar Listeki okuyucuları!

Bugün aralıklarla attığımız Netflix üzerinden izleyebileceğiniz dizileri derlediğimiz Listeki Dizi Tavsiyeleri yazımızın 4. versiyonunu yazıyorum. Daha önce yazılarımızda video olarak ta editlediğimiz sizlere aktardığımız birbirinden güzel dizilere göz atmadıysanız hemen bakmanızı tavsiye ediyoruz. Netflix platformunda yer alan komedi,fantastik,bilim kurgu,korku,gerilim,macera,aksiyon ve gençlik dizilerinin de yer aldığı her türden dizileri sizlere aktarmaya çalışıyoruz.

Listeki dizi tavsiyelerinin 4. versiyonunda sizleri yine her türden diziler bekliyor. Yine her zaman olduğu gibi en sevdiğim dizi türü olan dönem dizilerinden tarih savaş konularını içeren bir diziyi de eklemeden geçemedim. Bu listenin en iyi yanı ise kesinlikle çok sezonlu dizilerden 2 tanesini içermesi. Kendini oldukça kanıtlamış ve popülerleşen bu iki dizi birisi komedi olarak gündeme gelmektedir. Community adlı dizinin içeriğini hemen aşşağıda bulabilirsiniz. Fakat diğer diziye ayrı parantezleri oldukça çok açacağım en sevdiğim dizilerden bir tanesi olan Sons of Anarchy adlı diziyi izlemeyen varsa bu yazıda hemen bir okuyup izlemesini tavsiye ediyorum. Çok daha fazla diziyi diğer yazılarımızdan da bulabileceğinizi unutmayın. Hemen aşşağıda sizlere 7 farklı dizi tavsiyesini bırakıyorum. Listeki Dizi Tavsiyeleri 4. versiyon sizlerle. İyi Okumalar!

1)Community

Efsanevi komedi dizisi ile listemize başlıyoruz. Rakipleri kadar ülkemizde popülerite sağlayamadığını düşünüyorum. Ya da ben çok geç izlemeye başlamıştım burasını sizler yorumlarda belirterek bana fikir verebilirsiniz. Tam olarak 110 bölümlük efsanevi vir yapım. Başarılı bir avukatı canlandıran Joel MCHale dizideki ismiyle Jeff Winger , diplomasını Amerika dışında bir üniversiteden aldığı anlaşılınca lisansı donduruluyor. Ardından olaylar başlıyor. Ülkenin en kötü olarak nitelendirebileceğimiz Greendale Üniversitesi’ne gider. Gözüne kestirip hoşlandığı bir kızla ders çalışma grubu kurmaya çalışırken grup bir anda 7 kişiye dönüşür. Başta istemese de bu grup bizlere bir aile ortamı sunmaya başlar. Çok eğlenceli o kadar bölümü göz açık kapatıncaya kadar bitirebileceğiniz bir dizi. Bu komedi dizisinden sonra diğer dizilerden keyif almayabilirsiniz… Ortamları gerçekten şahane. Sizleri çok eğlendirecek bir dizi. Çok farklı insanı bir araya getiren dizi 7 ana karakter ile karşımızda bulunuyor. Hepsi bizlere ayrı bir şey katacak diyebilirim. 7 farklı inanışi7 farklı görüş,7 farklı karakter. En absürt arkadaş grubu sizleri bekliyor.Çok eğlenceli çok.. Gülmeye ihtiyacı olanın kaçırmaması gereken bir dizi.

2)Lost in Space

Netflix yapımlarından bir tanesi ile daha buradayız. İlk 2 sezonu yayınlanan dizi 20 bölümden oluşmaktadır. 2021 yılı için 3. sezonunun çıkıp final yapması bekleniyor. Belki bizler hatırlamayız ama 1965-1968 seneleri arasında yayınlanan ve uzayda kaybolan Robinson ailesinin maceralarını anlatan bir dizi varmış. Bu Lost in Space adlı dizi de Netflix tarafından yeniden uyarlanıp bizlere aktarılıyor. İsviçreli Robinson’lar adlı kitap anımısıyorum adada ailesiyle mahsur kalan. Bu Robinson aile ne çekmiş böyle… Dünyadaki kaynakların yine yetmeyip farklı bir gezegen arayışı ile bir görevde bulunuluyor. 2046 senesinde bu görev için Robinson ailesi seçiliyor. Farklı bir gezegende koloni kurmak amacıyla yola çıkıyorlar fakat bilinmeyen bir gezegende mahsur kalıyorlar. Farklı yetenekleri olan bir ailenin ve ikili ilişkilerin yoğun işlendiği bir uzay macerasına yolculuk ediyoruz. Hızlı bir başlangıçla dizi bizleri fazla bekletmeden heyecanla buluşturuyor. Gemi tasarımları uzay kostümler dizinin en dikkat çekici yanı. Netflix özellikle bunlara para yatırmış belli. Bir hayatta kalma mücadelesini aile ile birlikte yaşıyoruz. Aile draması biraz can sıkmakta. Diziye karşı kopukluklar yaşatıyor. Fakat bölüm sayısının azlığı ve hayatta kalma mücadelesinin uzayda olması bu diziyi izlenilebilir kılmakta.

3)Sense 8

2015 senesinde ilk kez yayınlanan bu dizi Netflix sayesinde denk geldiğimiz dizilerden bir tanesi. Efsanevi bilim kurgu dizileri arasında kendine yer alan sense8 8,3 IMDB puanı ile dikkat çekiyor. Toplam 24 bölümden oluşuyor bölüm süreleri 1 saate yakın fakat zamanın nasıl geçtini anlamanın imkanı yok. Zamanımızın çoğunda dizinin konusunu anlamaya çalışarak geçiriyoruz. Ekrana kitlenip kaldığımızı belirtmek isterim. İnanılmaz iyi bir kurgu var gerçekten senaryo çok iyi yönetmen çok iyi iş çıkarmış. Ee tabi istediğin kadar yaz oyuncu böyle efsanevi oynamazsa yine olmaz. Gerçekten başarılı herkes üstüne düşeni fazlasıyla iyi yapmış. Zaten Matrix yapımcıları ile aynı insanların sense8 çektiğini de belirtirsek demek istediğimiz hemen anlaşılabilir. Dizi 8 farklı insanın hayatını anlatıyor diyebilirim. Bu sekiz kişi birbirinden habersiz hayatlarını sürdürmekte. Fakat bir şekilde birbirleriyle iletişim haline geçmeye başlıyorlar. Delisin sen DELİİİ. Herkesin farklı bir yeteneği var ve diğer bu yetenek sahibi kişilerin yer aldığı dizilerden farkı ise herkes farklı kişinin yeteneğinden yararlanabiliyor. Çılgınca! Final yapmış hızlıca bitirilebilecek bir dizi. Sense 8 tavsiyemizdir. Mutlaka izlemelisiniz.

4)Sons of Anarchy

Atmosferiyle,şarkılarıyla,oyuncularıyla ve motorlarıyla gönlümüzde taht kurmuş olan bu efsane diziyi şiddetle öneriyorum. 7 sezon 92 bölümlük bir efsaneye dönüşen dizinin IMDB puanı 8,6. İzlediğimiz dönem hepimize bir harley tutkusu katıp motorlu çocuklara dönüşmemizi sağlayan bu dizi bizlerde dediğim gibi yeri bir başka. Konusuna değinmek oldukça zor hatırladıkça duygulandırıyor. Öncelikle bu dizi ile kendinize çok şey katabilirsiniz. Duygular çok fazla işleniyor. Dostluk,kollama,ihanet,aşk,sevgi,tutku…. Charlie Hunnam’ın çeşitli saçlarıyla rüzgarda savrulmaya hazırlanın. Harley’e bir kere binince her şey değişecek. Kendi motorsiklet kulüpleri olan SAMCRO çetesi illegal ve legal işler yaparak küçük bir kasaba-şehir olarak nitelendirebileceğim Charming’te boy göstermektedir. Araç tamir yeri işleten kulübümüz aslında illegal yollarla silah ticareti yapmaktadır. Daha sonra farklı kategorilerde de iş kovalayacak olan motor kulübümüz her bölümde farklı heyecan katıp bizleri farklı bir maceraya taşıyacak. Kişisel ilişkilerin de ön planda olduğu bu dizi sizleri fazla bağlayacak. Hatta tanıdığım bir arkadaşım bu diziyi en son 13. kez bitirmişti. Diyeceğim o ki izleyin izletin!

5)Knight Fall

Dönem dizilerini kaçırmayan benden sizlere yine bir tarih,dram,savaş içerikli dizi önerisi. Bu dizi tavsiyemde Knightfall adlı diziden bahsedeğim. Listemizde yer alan tüm diziler gibi bu dizimiz de Netflix platformunda bulunuyor. 2019 senesinde 2. sezonunu çıkaran dizi toplam 18 bölümden oluşmakta. Oyunlarda filmlerde hatta dizilerde karşımıza çıkan gizemli ve efsanevi tapınak şovalyelerinin zamanını anlatan bu dizi ana karakterimizin tapınakçılar yerine aşkı seçip Fransa Kralı Philip’in eşi olan Kraliçe Joan’a aşkını içeriyor. Normalde tapınakçıların aşık olması aile kurması yasakken, tapınak liderinin bu yoldan çıkmasıyla olaylar karışıyor. Kralın yakın dostundan en büyük düşmanı haline dönüşen Landry bizlere yolunu izletiyor. Aksiyon sahnelerinin bolca yer aldığı dizide oldukça da entrikalar bulunmakta. Gizemli tapınakçı hikayelerinden olan Kutsal Kase , inançları doğrultusunda sürekli bahsi geçen Kutsal Yolculuk gibi konulara da yer vermektedir. Daha da spoiler vermeden beni susturun ve izlemeye koşun!

6)Ragnarok

Yakın zamanda Netflix tarafından piyasaya sürülen Ragnarok bizlere farklı bir içerik sunuyor. Artık Netflix üzerinde çoğu dünya dillerinden diziler izlemekteyiz. Bu sefer Norveç’in muazzam kasabalarından bir tanesine yolculuk ediyoruz. Tamamen görsel şölen öncelikle onu belirteyim. Dizidense geçtiği kasaba içinizi güzelliklerle dolduruyor. Tabiki her şehirde olduğu gibi bu güzellikleri bozmaya çalışan birileri var. Bu kasabaya yeni taşınan bir anne ve iki oğlunun hikayesini izleyeceğiz. Mini bir Netflix dizisi olan Ragnarok sadece 6 bölümden oluşmaktadır. Mini dizileri seviyorsanız, sitemizde yer alan Mini Dizi Tavsiyeleri adlı yazımıza bakmanızı öneririz. Bu dizimiz 2. sezonu onayını yeni alıp kaç bölümden oluşacağını henüz bilmiyoruz. Konusuna değinecek olursak Magne özel bir çocuktur. Kendi içinde farklı güçler uyanmaya başlar. İskandinav tanrılarının bu güce tanıklık edeceğine şüphemiz yok. Farklı bir düşmanla karşılaşan Magne , yeni lisesine başlayan iki genç ve Norveç eğitim sistemine tanıklık edeceğiz. Ufak bir kasabada yer alan bu okulu ağzım açık izledim. Gençlik , fantasik ve gizem konularını barındıran dizi 7,5 IMDB puanı ile dikkat çekici bir giriş yapıyor. Araya çerezlik dizilerden bir tanesi olan Ragnarok’u sizlere öneriyoruz.

7)%3

%3 – Yüzde Üç adlı Brezilya yapımı dizimiz bilim kurgu türünde listemizde yer alıyor. 2016 senesinde Netflix platformuyla karşımıza çıkan dizi,yine farklı dilde bir yabancı dizi seyretmemize olanak tanıyor. Aksiyon,gerilim ve dram konularının da işlendiği dizi bir nevi Açlık Oyunları’nı anımsatıyor bana. Dünya 2’ye bölünmüştür. Tahmin edileceği gibi bir kesim zenginler bir kesim ise fakirlerden oluşmaktadır. Bu fakir halk arasında bir yarışma düzenlenip zengin halk gibi yaşamasına sadece hak edenlerin geçebileceği düzenlenmiştir. Bu yarışmalar bir çok test ve beceri yarışmasından oluşmaktadır. Birden fazla karakterimiz bu yarışmaya katılıyor. Hepsinin ise farklı bir hikayesi var. Dizi bunları gayet iyi yansıtıyor. Sadece yarışmaların düzenlenip kazananın gösterileceği bir dizi olarak düşünmeyin. İntikam için gelenler farklı örgütlerle çalışanlar ve çok daha fazla entrika içermektedir. %3 benzer senaryoların bir araya getirilerek oluşturulmuş bir dizi olarak düşünüyorum. IMDB puanı ise 7,4 ve 26 bölümden oluşmaktadır. 3 sezondan oluşan dizi geçen bölüm ve sezonlarla farklı bir hava katıyor kendisine . Alışılmışın dışına çıkmayı başarıyor. Böylelikle dizi tavsiye yazımızda yer alıyor. %3 – Yüzde Üç adlı diziyi sizlere öneriyoruz.

Yazımızın sonuna geldik. Netflix dizi tavsiyeleri olarak sıraladığımız diğer yazılarımıza göz atabilir en yakın zamanda Netflix’te olmayan farklı platformlarda izleyebileceğiniz dizi tavsiyeleri listelerimize başlayacağız. Yazımızı paylaşıp bizleri takip ederseniz çok seviniriz. Yolun başında olan öğrenci topluluğu olarak yorumlarınızı ve desteğinizi bekliyoruz saygılarımızla.

One thought on “Listeki Dizi Tavsiyeleri #4

  • 26/06/2020 tarihinde, saat 17:39
    Permalink

    Önerilerinizi severek takip ediyorum 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir