Listeki Film Tavsiyeleri #3

Selamlar Listeki okurları, kısa bir tatil dönemi ardından sizlerle listelerimizi paylaşmaya devam ediyoruz. Pandeminin etkilediği sektörlerden bir tanesi de sinema sektörü haliyle yeni dizi ve film çekimlerinin aksadığı bu süreçte izleyecek bir şeyler bulmakta oldukça zorluk çekiyoruz. Daha önce Listeki Film Tavsiyelerine bakmadıysanız göz atmanızı tavsiye ederim. Özellikle dizi tavsiye listelerimiz çok ilgi gördü. Video haline de getirdiğimiz listelerimizi okuyup paylaşmanız bizim için en büyük motivasyon kaynağı.

Evde Kal çağrılarına uyup vakit geçirmek adına açtığımız sitemizde sizler için çeşitli listeler oluşturmaya devam ediyoruz. Netflix Film tavsiyeleri olarak 2020 senesinde izleyebileceğiniz keyifli film önerilerini sizlere sunduk. Listelerimiz dışında en kısa sürede film ve dizileri uzun uzun yorumlayıp araştırıp sizlere aktaracağımız yazılarımız da gelecek! Daha da uzatmadan listemize geçelim.

1)First They Killed My Father

Yönetmen koltuğunda sürekli ekran başında izlemeye alışık olduğumuz Angelina Jolie’nin oturduğu 2017 yapımı bir film.Filmin türü ise biyografik bir drama diyebiliriz.Konusuna gelecek olursak ,biyografi filmi olduğundan yaşanmışlığı karşımıza getiriyor. Kamboçyalı bir aktivist olan Loung Ung’un anılarından yola çıkarak beyaz perdeye dökülen First They Killed My Father hem konusu hem de oyunculuklarıyla üst düzey bir seyir keyfi sunuyor. Altın Küre de dahil 26 adaylığı bulunan filmin biri BAFTA olmak üzere 9 ödülü bulunuyor.

1970’li yıllarda geçen film Kamboçya’da yaşayan Loung Ung’un yaşantısını bizlere aktarıyor. Ülkenin işgal kuvvetlerince ele geçirilmesinin ardından yaşamı alt üst olan küçük kahramanımız, babasının da öldürülmesinin ardından bir çalışma kampında hayatta kalma mücadelesi veriyor. Göz yaşlarınızı çok fazla saklamayın ve tüm biyografi filmleri gibi ders çıkarmaya odaklandığım filmi Netflix üzerinden izleyebileceğiniz listemizde ilk sıraya koyuyorum.

2)The Boy Who Harnessed the Wind

Listemize yine bir Netflix yapımı olan film ile devam ediyoruz. Merak etmeyin tüm liste dram konularını içermeyecek. Fakat bu dram filmini de koymazsam olmazdı. Her film sonrasında aktarmak için IMDB üzerinde yorumları puanları tarayıp aktarıyorum.Bu filmi de yorumlarından etkilenip sizlere aktarma kararı almıştım. 2019 yılında seyirciyle buluşan film ekonomik sorunlar nedeniyle okuldan atılan 13 yaşındaki William Kamkwamba’nın hayatına odaklanıyor.

Özellikle maddi konular sebebiyle okulda eğitimden ayrılan okuyamayan çocukların sürdüğü yaşantılar beni çok üzmekte. Çoğu dahinin de okuldan uzaklaştırılıp aklıyla nerelere geldiğini biliyoruz.William da aynı şekilde akıllı bir çocuk okuldan atılmasına rağmen öğrenme isteğini dizginleyemez ve geceleri gizlice okul kütüphanesindeki kitapları okumaya başlar. Öğrendiklerini günlük hayatında kullanabileceği noktaya gelen kahramanımız eski bir bisikletin parçalarıyla yaptığı rüzgar jeneratörü sayesinde tüm sevdiklerinin hayatını bambaşka bir yere taşımayı başarıyor. 

3)The Ballad of Buster Scruggs

Artık listemizde farklı türlere yer verme zamanı. Bu sefer ki film ise tam zıt olarak geliyor. Komedi filmi olarak aktaracağımız film aynı zamanda müzikal niteliği de fazlasıyla taşımakta. İlginçtir ki The Ballad of Buster Scruggs ilk başta dizi olarak planlandı ancak proje Coen Kardeşlerin ısrarıyla filme dönüştürüldü. Film Scruggs’ın etrafında yaşanan 6 farklı hikayeden oluşuyor.Altı bölümden Ballad of Buster Scruggs’ta Oscar ödüllü yönetmen kardeşler Joel ve Ethan Coen, kendilerine özgü benzersiz anlatımlarıyla Vahşi Batı hakkında bir dizi hikâye aktarıyor. Filmin her bir bölümü Batı Amerika hakkında farklı bir öykü anlatıyor.İç Savaş döneminde Vahşi Batı’da geçen bu öyküler insanı biraz daha derin düşünmeye iterken başarılı oyunculuklar da filmin seyrine keyif katıyor. 

4)Kod 8

Biraz aksiyonun zamanı geldi değil mi ? Netlix’in popüler filmleri arasında yer alan Kod-8 çıktığı zaman popüler listeinde görüp izlediğim filmlerden bir tanesi. Evde zamanı boş olanlara zaman geçirecek heyecanlı bir aksiyon filmi. 2019 senesinde Kanada yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Öyle üst seviyeli olmasa da ortalama bir film ve güzel bir senaryoya sahip. Sıkıcı değil açtıktan sonra akıp gidiyor. Hatta ilginç bir bilgi de paylaşayım. Kod 8 başrolündeki 2 kuzenin (Robbie Amell, Stephen Amell) topladığı bağışlar ile çektikleri bir bilim kurgu filmi.

Süper güçleri olan insanların dışlandığı bir şehirde hasta annesini bulmak için mücadeleye giren bir işçi, yasa dışı olan yeteneklerini kullanmayı düşünür ve olaylar gelişir.Bu özel güçlü insanlar zamanla toplumdan dışlanıyor ve çok özel yeteneklere sahip olmalarına rağmen çok zor durumlara düşüyorlar.

5)The Platform

Netflix yeni film çıkarınca popüler listesinde hemen zirveye oturup hatta her yerde reklamları karşımıza çıkmakta. Bu film de onlardan bir tanesi. Farkındayım ki bu listeye göz atanların çoğu izleyecek bir şey kalmadığından burada ve bu filmi çoktan silip süpürdü. Fakat belki yeni üyeliklerde gelmiş ya da görüp izlememiş olan takipçilerimiz vardır. Hem de konu çeşitliliği açısından listemize ekliyorum.

Netflix’in korku olarak nitelendirdiği 2019 yapımlarından bir tanesi. Fakat ülkemizde Mart 2020’de çıkıp her yerde reklamlarını gördüğümüz filmin Amerika ve Avrupa kıtalarında eylül ekim aylarında çıktığının da altını çizmek gerekir… Konusuna değinecek olursak ; Hücreli ve katlı bir hapishanede her hücrede iki kişi bulunuyor. Belirli zamanlarda yemek platformu en üst kattan başlayarak aşağıya iner. Platformun kaldığı sürede hücredekiler yiyebildiği kadar yemek yer. Bu yemek mücadelesinin sonunun nereye kadar gideceği belli değildir. Ana kahramanlar, yönetime mesaj vermek için bir yöntem denemeye çalışacaklardır.

6)The Decline

Çok yakın bir zamanda izlediğim ve türünün bana çok fazla hitap etmesinden dolayı sizlere aktardığım film Kıyamet Yakındır olarak Netflix üzerinde karşımıza çıkıyor. Filmde dünyanın kar ve buzullarla kaplanmasıyla birlikte ortaya çıkacak problemleri düşünüp hayatta kalmaya çalışacak bir grubu görüyoruz. Bölgelerini, evlerini ve canlarını korumak için uzman bir adamdan hayatta kalma eğitimi alan bir grup insan kampta yaşanan bir felaket sebebiyle şiddetli bölünmeler yaşarlar.

Kanada yapımı aksiyon ve gerilim dolu bir film. Başta hayatta kalma filmi olarak açtığım ve konusu beklentimden biraz farklı gelen film yine de hoşuma gitti. Aralarından birinin kazara ölmesi sebebiyle fikir ayrılıklarının yaşandığı kampta birlikte hayatta kalma eğitimi alan insanlar öğrendikleri her şeyi uygulamak ve ölüm kalım mücadelesi vermek zorunda kalırlar. Yanılgım da hayatta kalma filmi olarak açıp bir kıyamet senaryosu beklemekti. Halbuki bu buzlarla kaplanma sonucunda ortaya çıkacak ekonomik sosyal problemlerle baş edebilmek açısından eğitim almak isteyen bir grup insanın başına gelenler gelecekler olarak aktarabilirim size. Heyecanlı ve gerilim dolu film baya güzel akıyor ve keyif katıyor. Bence izlemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir