Listeki Film Tavsiyeleri #4

Selamlar Listeki okurları!

Bugün Netflix üzerinden izleyebileceğiniz filmlerden önerdiğimiz listenin 4.sünü yazıyoruz. Daha önceki film tavsiyelerimizi okumadıysanız bakmanızı tavsiye ederiz. Bu listemizdeki filmler hakkında kısa bir özet geçmek istiyorum.Listemiz, Listeki Teleparty Film Gecesinde izlediğimiz filmlerden oluşuyor. Film gecemiz her pazar 21.00’da Teleparty eklentisi üzerinden birlikte film izliyoruz. Siz de bize katılmak isterseniz sosyal medya hesaplarımızdan anketimize katılıp filmi seçebilir, ardından da seçilen filmi izlemeden önce paylaştığımız linke tıklayarak katılabilirsiniz. Kısacası twitter hesabımızı takip etmeniz yeterli olacaktır. Daha da uzatmadan listemize geçelim.

1)Hillbilly Elegy

Geçtiğimiz günlerde birlikte izlediğimiz ve çok beğendiğimiz filmlerden bir tanesi. Yaşanmış hikayelerin uyarlanması her zaman hoşuma gitmiştir. 2 saatlik aile draması olsa da gram sıkılmadık diyebilirim. Aslında Teleparty üzerinden izlediğimiz için chat kısmından yorum kata kata izlemek ayrı keyif kattı.

Hillbilly Elegy konusuna gelecek olursak ; bir ailenin üç farklı nesline odaklanıyor. J.D Vance isimli hukuk öğrencisi gencin küçük yaşta aile evinden başlayan hayat hikayesini konu alıyor. Aile içi şiddet, uyuşturucu bağımlılığı yetiştiği ortam ve elinden tutanları gösterip, hayat J.D’nin gözünden şekilleniyor.

2)Eat Pray Love

Kendi yazdığı kitabın, yaşanmış bir hikayenin beyazperdeye aktarılmış hali. Ünlü isimler ile güzel mekanların birleştiği geziden aşka uzanan güzel bir yapım. Herkesin isteyebileceği bir hayat yaşayan Elizabeth, mutsuzluktan yakınır ve eşi ile boşanır. Spoiler vermeden geçiyorum buraları…

Başından geçen aşık olma çabaları sonrasında bir senelik bir seyahate çıkar. Roma, Hindistan ve Bali’ye uzanan bir yolculuk. Bu yolculukta güleceğiz, ağlayacağız ve aşkı yakalayacağız. Hayalini kurduğumuz kaçışın romantik bir drama olarak karşımıza çıktığı güzel bir yapım.

3)The Trial of the Chicago

1968 yılında gerçekleşmiş protestolar sonucunda artan polis şiddeti ve çıkan olaylarla beraber Amerikan tarihinde akıllarda kalan olaylardan bir tanesi. Savaş karşıtı grubun kongre salonunun karşısında , Vietnam Savaşına karşı on binlerce insanın toplanmasıyla olaylar başlar. Chicago Yedilisi davasında, savaşa karşı başkaldırının cezasız kalmaması için, protesto gösterilerini organize eden yedi kişi, kargaşa yaratmaktan suç işlemekle yargılanıyor. Bu yedilinin dışında Black Panther Partisi lideri Bobby Seale de eklenince, sekiz kişi, fikirleri nedeniyle kendilerini sanık kürsüsünde buluyor. Film bu kürsü karşısında iyi duruş sağlayan çok iyi oyunculuğu karşımıza seriyor.

Fikrimce çok başarılı film olmuş. Hikayeyi öğrenmek ve duruşu gözlemlemek fazlasıyla etkileyici. Genel olarak günümüzle bağlantılar kurup benzeterek izlediğimiz, eleştirerek filme ortak olduğumuz hem etkileyici hem de yerinde duramadığımız bir film olmuş.

4)Rose Island

Çok eğlenceli bir film önerisiyle listemize devam ediyoruz. Bir mühendis İtalya açıklarında kendi adasını inşa ediyor. Ama bu ada yapay bir ada ve tam bağımsız uluslararası sularda bulunan kendi suyunu çıkarabilen bir ada. Hatta bu adanın hikayesi gerçekte yaşanmış bir hikaye…

Özgürlükçü düşünceyle kendi adanı inşa etme fikri fazlasıyla cezbedici ve kıskandırıcı. Bağımsız bir ada olarak dikkat çekmeye devam ediyor ve çılgın partilere ev sahipliği yapıyor. 1969 yılında İtalyan hükümeti adaya savaş açmasıyla film ya da yaşanmış hikaye sonuna iyice merak uyandırıyor. Hem eğlenceli hem de farklı bir dönemi seyretmek iyice keyif katıyor. Çerezlik bir film diyebilirim.

5)Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Gerçek hayattan uyarlanmış bir film daha… Şöyle listeye bakınca neredeyse tamamı gerçek hayatta uyarlanmış fakat farklı türlerde filmlerden oluşan bir liste oldu. Bu filmimiz de 1989’da Florida’da idam edilen ünlü seri katil Ted Bundy’nin hayatına odaklanıyor. Karizması sayesinde birçok kadına yaklaşmayı başararak genç kızlara ve kadınlara tecavüz edip onları öldüren seri katil ile uzun dönemli kız arkadaşı Liz arasındaki sorunlu ilişkiyi anlatıyor.

Hem biyografi filmi olarak hemde gerilim ve şiddet ekrana sizleri bağlıyor.

6)I’m Thinking of Ending Things

Bu sefer de kitap uyarlaması olan filmimiz de uzun bir yola çıkan Jake ve kız arkadaşını konu alıyoruz. Gözlerden uzak bir çiftlikte yaşayan ailesiyle tanıştıracağı kız arkadaşı ve kadının ilişkilerini bitirme düşüncesiyle baş başayız.Jake beklenmedik bir şekilde farklı bir yola sapınca kız arkadaşı zor durumda kalır ve ikili arasında gerginlik ve saf bir korku oluşmaya başlar. Adından da anlaşılacağı gibi “Her şeyi bitirmeyi düşünüyorum…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir