Lykke-Per Film İncelemesi

Selamlar Listeki okurları!

Şanslı Per (Lykke-Per / A Fortunate Man), Henrik Pontoppidan‘ın 1 yayınladığı Lykke-Per (Lucky Per) isimli kitabından uyarlanan Danimarka yapımı bir film. Kitap uyarlaması filmleri seviyorum. Fakat kitabı bu kadar iyi uyarlayan filmleri daha da seviyorum. Sanki kitap okur gibi film izledik.

Lykke-Per(Şanslı Per) Konusu

Lykke-Per güzel ve akıcı bir Netflix filmi. Dini, maddi ve manevi tüm tersliklere rağmen Danimarka’yı geliştirmek/değiştirmek isteyen bir mühendisin mücadelelerini anlatıyor. Şanslı Per olarak Netflix Türkiye’de rahatlıkla bulacağınız Dram filmi eski Danimarka döneminde geçiyor.

19. yüzyılın sonlarında, dindar ve baskıcı Hristiyan bir aile tarafından yetiştirilen Per Sidenius, eğitim almak için Kopenhag‘a üniversiteye gider. Doğal kaynakları (dalgaları, rüzgarı) enerjiye dönüştürmek gibi yenilikçi fikirleri vardır.

Ancak üniversitede tam olarak hedefine ulaşamayacağını düşünürken yolu zengin Yahudi ailesi Salomon‘lar ile kesişir. Per‘in fikirlerine değer veren ailede Per‘in dikkatini ilk başta ailenin küçük kızı Nanny çekmiş olsa da zamanla ilgisi büyük kızları Jakobe‘ye yönelmiştir. Jakobe, kardeşine göre daha ağır başlı, daha bilgilidir. Aile ile olan yakın ilişkileri aynı zamanda  Per‘in hayallerini gerçekleştirmesi için gereken anahtar olacaktır.

Film 2 saat 42 dakika sürüyor. Hatta ilginçtir ki Danimarka’da 4 bölüm halinde mini dizi olarak yayınlanmış. Hayallerinin peşinde koşarken, hırsı ve çocukluğunda yaşadığı travmalar Per‘i hayatı boyunca rahat bırakmaz. Sonuca giden yolda etkileyici, düşündüren ve sıcak karşılayan bir film bizleri bekliyor. “Ben, oldum” diyerek verdiğiniz kararların sizi ne hallere sokabileceğini gösteren güzel bir film.

Lykke-Per(Şanslı Per) Oyuncuları

  • Esben Smed Lykke-Per
  • Katrine Greis-Rosenthal Jakobe Salomon
  • Benjamin Kitter Ivan Salomon
  • Julie Christiansen Nanny Salomon
  • Tommy Kenter Phillip Salomon

Lykke-Per(Şanslı Per) Fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir