Mini Dizi Tavsiyeleri #2

Selamlar Listeki okurları!

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız Mini Dizi Tavsiyeleri adlı yazımıza çok fazla yorum aldık. Bunlardan en belirgini ise neden Unorthodox yok?!?!?! oldu. Haliylen liste olarak paylaştığımız dizi film önerilerinde her şeyi koymak yerine 6-10 arası dizi veya filmi listeleyip sizlere aktarıyoruz. Yeni yazılar çıkarmak bizim için inanılmaz keyifli ama bu keyif sizlerin yorum ve paylaşımları ile daha da artıyor.

Sizleri daha da bekletmek istemedik ve hemen yeni listemizi oluşturduk. Listeki adlı sayfamız üzerinden diğer dizi ve film tavsiye yazılarımıza bakabilirsiniz. Hatta dizi tavsiye yazılarını her türden listelediğimiz Listeki Dizi Tavsiyeleri 1-2-3-4 olarak şuan hala yenileri için çalıştığımız listelerimiz mevcut. Keyifli dizi önerileri arayanların bakmasını tavsiye ederim.

Listeki Dizi Tavsiyeler 1 ve 3 bizim için daha kıymetli bir kısmı vardı o da bu tavsiye yazılarımızı YouTube platformuna gayet keyifli bir video haline getirdik. Fragmanları sizlere derleyip aktarırken kendi oluşturduğumuz gif ve görselleri de aktardık. Göz atarsanız çok seviniriz!

Lafı çok uzatmadan hemen yeni Netflix Mini Dizi Tavsiyeleri yazımıza geçelim. Bizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz.

1)Unorthodox

Unorthodox’un en vurucu kısmı gerçek bir dünyayı konu alıyor olması. Deborah Feldman’ın New York Times’ın çoksatar listesinde yer alan aynı adlı kitabından uyarlanan dizi, Brooklyn, Williamsburg’ta yer alan Satmar isimli bir cemaate mensup genç bir kızın dünyasını anlatıyor. Dizide geçmiş zaman Feldman’ın hikâyesinden alınırken şimdiki zaman ise bir kurgu olarak karşımıza çıkıyor.

​Satmar Yahudileri, Macaristan’ın Satmar şehrinden gelen bir Hasidik cemaatidir. Çoğunluğu Yahudi katliamından kurtulanların soyundan gelir. Büyük bir travma ile mücadele eden insanlar tarafından kurulan cemaat bunu ideolojik yapısına da yansıtır. Kendi kurallarını ve kültürünü koruyan cemaat bir ceviz kabuğu gibi kendi içinde, dış dünyadan bağımsız bir hayat sürer.

. Geride bıraktığı hayat ile istediği hayatı yaşama güdüsü arasından gidip gelen Esty, mensup olduğu cemaatten uzaklaşırken, aynı zamanda geldiği yerde hiçbir şey yaşamadığını fark eder. Almanya’da yaşayan annesinin yanına gitmek için yola çıkan Esty, müzisyenlerden oluşan bir arkadaş grubu ile tanışacak ve olaylar beklenmedik noktalara gidecektir.

2)The Last Dance

Michael Jeffrey Jordan… Basketbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu. Bir diğer deyişle G.O.A.T.. Chicago Bulls ile birlikte geçirdiği sezonlarda kırılmadık rekor bırakmayan, 6 NBA finaline çıkıp 6 şampiyonluk yüzüğü takan, kazanmak için daha önce hiçbir insanda görülmemiş motivasyon metotları geliştiren, basketbola ara verip beyzbola geçip başarılı olabilen insan üstü bir adamdan bahsediyoruz. NBA organizasyonunun dünyadaki popülerliğinin majestelerine bağlı olduğu bilinen bir gerçek.

Michael Jordan’ı merkezine alarak Bulls takımının başarılı dönemlerinin nasıl geldiğini ve bu yolda neler yaşandığını başarılı bir dille anlatmayı başarıyor. Tarihler arasındaki geçişlerle kendinizi birden 1996 finallerinde bulabiliyorsunuz. O dönemleri sadece MJ değil diğer ünlü spor insanları da değerlendiriyor. Ayrıca bir bölüm yakın zaman önce hayatını kaybeden Black Mamba lakaplı efsane Kobe Byrant’a adanıyor.

3)Maniac

ize, hayatınızın en büyük travmasını ortadan kaldırıp içinizdeki o derin üzüntüyü yok edecek bir ilaç keşfettiklerini söyleseler ne yapardınız? Başka şekilde anlatayım: Bir kadın ve bir erkek, bir şekilde tesadüflerin kovalamasıyla birbirini bulur ve yolları bir ilaç firmasının ilaç test grubunda kesişir. Maniac, başka dizilerde de karşımıza çıkan, zamanın ve mekanın önemsizleştirildiği, “bizim dünyamızda, bizim zamanımızda” diyebileceğimiz bir ortamda geçiyor. Anlatıcı açılışta size birtakım aforizmalar, kurallar ve sözler dikte ediyor. Neler olduğunu buradan anlamaya çalışıyorsunuz.

Bu sırada karakterlerimizi tanımaya çalışıyoruz. Annie (Emma Stone) parçalanmış hayatını toparlamaya çalışmadan, kıyısında bir yerde var olmaya devam ediyor. Owen Milgrim (Jonah Hill) ise büyük bir sanayicinin beş çocuğundan en göz ardı edileni, aile şirketinde çalışmayan, kendi başının çaresine bakan (ya da bakamayan) ve geçmişinde büyük bir psikotik krizi barındıran bir hayatı var. Biz bir yandan iki karakterin hayatını anlamaya çalışırken ortalık tuhaflıktan da geçilmiyor.

4)La Catedral Del Mar

Bu dizi hakkında uzun mu uzun bir yazı yazmıştım fakat dizi gibi benim de yazıyı kısaltmam gerekiyor… Mini dizileri sıraladığım listemizde dram ve tarih konularının işlendiği bu dönem dizini şiddetle öneriyorum. Diziyi izlemeden önce fragmanına bakın ve o dönem hakkında dediklerimi bir görün isterim. Fazlasıyla dramatik duygusal kimi zaman ağlatan kimi zaman daha da ağlatan bir dizi.

Netflix Türkiye üzerinde Deniz Katedrali olarak bulabilirsiniz.4. yy’da köylüler feodel beylerin hizmetkârı olarak görev yapıyor ve onların hiç bir hakkı olmuyordu. Bu durumdan kurtulmak isteyenler köylerden kaçıyordu ve bu kaçmalar sonucunda feodellere karşı isyan yapmak ve köylülerin hüküm sürdüğü bir dünya için savaş başlar. Santa Maria del Mar kilisesini inşa etmesi ilk adımıdır. Dramatik bir kilise inşa etme öyküsünü daha da dramatik hale getiren mini bir dizi.

5)The End Of The F***ing World

Film tadında dizi evet bu liste için en sevdiğim benzetme bu. 20 dakikalık 8 bölümden oluşan bir dizi yakın zamanda 2. sezonu ile tekrar karşımıza gelen mini dizi Charles Forsman’ın çizgi romanından uyarlandı.17 yaşındaki ergen James, annesi gözlerinin önünde intihar etmiş bir sosyopat. Kedi köpek öldürerek başlamış ve bundan daha fazlasını istemiş.Bir de Alyssa var. Hem annesinin hem babasının travmatik izler bıraktığı, yalnız ve asi bir genç kız.James’in Alyssa’yla onu öldürmek için sevgili olmasını ve başlarının geri dönüşü olmayan belalara girmesini izliyoruz.Ergen iki ruh hastasının mini hikayesi…

6)Easy

Komedi ve dram sevenleri de unutmadık. Romantik komedi de diyebileceğimiz mini Netflix dizimiz  oyuncu kadrosunun yoğunluğuyla dikkatlerine üzerine çeken yapımın son dönemlerde senaryoyla da konuşulduğunu hatırlatmak isteriz. Çünkü bireysel anlamda incelenebileceği gibi bir komedi antolojisi olarak adlandırılabiliyor. Bunun sebebi ise bir grup farklı insanın birbirlerinin hayatına dokundukları pek çok ortak alanla alakalı içerikler görüyoruz. Alışılmış Amerikan yapımı komedi dizileriyle kıyaslandığında daha derin ve akıcı bir senaryosu olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.

Hayatımızı yönlendiren tüm detaylara Easy dizisi ile dokunma şansına sahibiz. Zaten dizinin ana temasında da bu var. Chicago’da yaşayan ve aslında birbiriyle doğrudan bağlantısı olmayan birçok insanın ortak hikâyesiyle karşılaşıyoruz. Burada özel olarak üzerinde durulan ana karakterler ise diziye yön vermeyi başarıyor. İzleyici kitlesini diri tutan en büyük detay ise toplumun gidişatını kendi gözünüzle de görebilme olanağı sunmasıdır.

7)Star Trek: Discovery

Star Trek evrenini bilmeyen yoktur. Günümüz de son bir üçleme ile karşımıza çıksa da dizi olarak görememiştik. Eski popülerliğini günümüzde yakalayamamıştı. Bilim kurgu severlerin çoktan takip edip seyrettiğini düşünüyorum. İzlemeyenler için yeni bir soluk farklı bir yapıt.Star Trek: Discovery, temelde ana serinin de öncesinde geçen bir zaman aralığını konu alıyor. Bu dönemde Klingon ve Federasyon’un savaşı patlak vermiş ve Federasyon’un da en büyük kozu Discovery’nin uzay-zamanı bükebilen bir teknoloji ile seyahat edebilme özgürlüğü. Dizi temel olarak Discovery ekibinin başından geçenleri anlatsa da Star Trek evreninde görülmemiş bir şekilde ana karaktere kaptanı değil bir asi ve başkaldırıcı olarak hapse atılmak üzere olan Michael Burnham’ı (Sonequa Martin-Green) oturtuyor.

Star Trek: Discovery öncüllerinin izinden gitmeyerek modern dizilerin uzun döneme yayılan hikaye yapısını, derin karakterlerini ve hikayenin gidişatına göre değişen dost ve düşmanları ön plana taşıyor. Bu yönden dizi, Battlestar Galactica ve Stargate: Universe’in daha önce başardığı, frenchaise’larını yeni ve genç izleyiciye sunmak için kullandıkları yolu izliyor. Bunun için de ana karakterlerini sürekli zor koşullarda, ani ve tartışmalı kararlar verdirerek ve sonuçlarına katlanmalarına neden olarak yapıyor.

Mini dizi tavsiyelerinin sonuna geldik. Çok büyük ihtimalle bu serimizin son yazısı olacak. Yeni diziler çekilip bizler de izleyip beğenene kadar kısa seriler olarak iki listemizi sizlerle paylaştık. Netflix dizi tavsiyeleri olarak sıraladığımız diğer yazılarımıza göz atabilir en yakın zamanda Netflix’te olmayan farklı platformlarda izleyebileceğiniz dizi tavsiyeleri listelerimize başlayacağız. Yazımızı paylaşıp bizleri takip ederseniz çok seviniriz. Yolun başında olan öğrenci topluluğu olarak yorumlarınızı ve desteğinizi bekliyoruz saygılarımızla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir