Mini Dizi Tavsiyeleri #3

Selamlar Listeki okurları!

Bu yazımızda çok okunan mini dizi tavsiyeleri serimizin 3. kısmını sizlere aktarmanın gurunu yaşıyoruz. Kısa serilerin birikmesi sonucunda hemen mini dizi tavsiye listemizde yenisini katmak istedik.Kısa serileri spoiler içermeden konusunu ve listeki özetini aktaracağız. Netflix platformunda bulunan 5 farklı kısa diziyi aktardıktan sonra da çok popüler olan ve listelerimizde yer almadığını görünce şaşkınlıkla baktığımız özer bir dizi “Şahsiyet” dizisini yorumlayacağız.

1)Lupin

Listemizin ilk dizisi Lupin. 2021 senesinde etkileyici ilk dizisi olduğunu düşünüyorum. Lupinin konusunun dışında oyunculuk ve çekim yerlerinin de başarılı olduğunu belirtmek isterim. Hem yeni çıkan hem de popüler bir dizi olduğu için ilk sıramıza kattık. İlk dizi önerimiz olan Lupin dizisi konusuyla başlayalım.

Hırsızlığın ustası veya ‘Kibar Hırsız’ diye adlandırılan “Arsen Lupen” karakterini belki duymuşsunuzdur. Aslında Sherlock Holmes kadar meşhurdur. Sherlock sevenlerin zaten bayılacağı bir dizi olmuş. Ki bunlardan bir tanesi de benim. Dizinin ana konusu olarak yıllar önce babasını kaybeden bir çocuğun intikamı olacaktır. Çok iyi kurgulanmış bir dizi. Çocukluğundan beri Arsen Lupen hikayeleri ile büyümüş ve bunu artık mesleği haline getirmiş ve bu yeteneklerini de intikamı için kullancaktır. Her bölüm sonunda vay be dedirten bir seri olmuş. Özellikle başrolümüz çok iyi uyum sağlamış. Farklı bir dil farklı bir kültür ve karşımıza çıkan belki de daha önce adını duymadığımız Sherlock Holmes tarzı bir yapım. Bana kitaplarını sipariş verdirten bir dizi olmuş. Bir gecede silinip süpürülecek bir yapım!

2)The Queen’s Gambit

Adını duymadık kalmadı ama bizim listemizde de olmalı. The Queen’s Gambit Netflix’in yeni yapımlarından fakat adından en çok söz ettirenlerden. İzlemediyseniz bizce listeyi bırakın ilk bu diziye bakın. Emin olun pişman olmayacaksınız. The Queen’s Gambit ise 1983 yılında Walter Tevis’in kaleme aldığı romandan uyarlanan dizi, bir satranç dehasının yolculuğunu konu alıyor. Hikayenin anlatımı ve oyunculuk efsane. Bu mini dizimiz sadece 7 bölümden oluşuyor. Diziyi asılpopülerliğe götüren Anya Taylor-Joy’un oyunculuğu. Görsellik ve efektler de çok bir şey beklememelisiniz.

Kısacası The Queen’s Gambit hedefi dünyanın en büyük satranç oyuncusu olmak olan Elizabeth Harmon isimli satranç dahisi bir öksüzün sekiz ila yirmi iki yaşları arasında alkol, ilaç bağımlığı ve duygusal güçlüklerle mücadele ettiği yaşam öyküsünü takip ediyor. 

3)Retribution

İnternette One of Us ismiyle geçen fakat Netflix üzerinde Retribution olarak aktarılan İngiliz yapımı mini bir dizi önereceğim. Çok fazla bilinmeyen ve sadece dört bölümden oluşan sürükleyici bir dizi. BBC’de yayınlanan dört bölümlük mini seri klasik bir “katil kim?” draması. İskoçyada dağın başında geçen bir dizi düşünün. Manzaraları hayal edebildiniz değil mi ? Şüpheliler ve ailelere fazla takılan bir yapım olmuş. Manzaraları ve hızlı sonuca ulaşmak bakımından sürükleyici bir yapım olmuş. Özellikle sonu fazlasıyla keyifli. Bu akşam ne izlesem de bitirsem diyenler için biçilmiş kaftan.

4)Spinning Out

Tam mini dizi diyebilir miyiz? Bu sorunun cevabını aslında sizlerden de bekliyorum. Kendi aramızda da konuşunca 10 bölümlük bir dizi sizce mini midir? Bence minidir ve listemizde yer aldı. İzlediğimiz filmlerden tanıdığımız çok fazla tanıdığımız aktörler var. Spinning Out’unkonusu ise Artistik patinaj sporunda kendini bir hayli geliştirmiş, onlarca madalya ve kupa sahibi, olimpiyat oyuncusu Kat Baker isimli genç kızın zor bir atlayış sırasında ağır bir kaza geçirmesi ile başlayan dram dolu hikayeleri anlatmaktadır.

Sakatlık sonrası yaşadıkları ve kendisine gelen farklı bir teklifle hayatı da farklı bir yola girer. Keyifli farklı bir dizi türü izlemek isteyenlere önereceğim mini bir seri.

5)Hollywood

İddialı bir yapım iddialı bir mini dizi. Farklı isimler ve Netflix yapımı. 2. Dünya Savaşı sonrasında bir grup sinemacının bir şeyler başarmaya çalışmasını konu alıyor. Her bir karakterde o dönemin star isimlerini göreceğimiz yapımı Murphy “Tinseltown’un Altın Çağı’na bir aşk mektubu” olarak tanımlıyor.

2. Dünya Savaşı sonrası küçük bir kasabada ekonomik sıkıntılar yaşayan bir grup genç, oyuncu ve yönetmen olmayı amaçlamaktadır. Dönemin ırk, cinsiyet ve cinsellikleri üzerindeki haksız sistemlere ve ön yargılara ışık tutan yapımda her farklı karakterde farklı starın Hollywood perdesi ardında neler yaşadığı anlatılacak.

6)Şahsiyet

Bizim için ve hatta bizce tüm Türkiye için çok özel bir dizi Şahsiyet.. Dizinin senaryosu yeraltı edebiyatı türünde kitaplarıyla tanınan ve tarzı oldukça sarsıcı olan Hakan Günday’a ait. Alzheimer hastası olduğunu öğrenen 65 yaşındaki emekli adli kâtip Agâh Bey; geçmişte mesleği dolayısıyla karşılaştığı adaletsiz kararlara karşı çıkmaya karar veriyor. Nasıl mı? Söz konusu adaletsizliklere sebep olan herkesi öldürürek. Dizinin diğer bir önemli karakteri ise cinayet bürodaki tek kadın olmanın zorluklarıyla mücadele eden polis memuru Nevra Elmas. Agah Bey işlediği her cinayette Nevra’ya bir not bırakıyor. Peki neden? Agah Bey’in öldürdüğü kişiler 65 yaşında bir adamı seri katile dönüştürecek kadar kötü neler yapmış olabilirler? Diziyi hem soluksuz izleyecek, sürüklenecek hem de finalinde yaşadığımız bu ülkenin bütün gerçekliğini bir kez daha sorgulayacaksınız..

Umarım hoşunuza giden bir liste olmuştur. Mini dizi tavsiyelerinin 3. kısmı için yorumlarınızı bekliyoruz. Listeki instagram hesabımızda da sizi bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir