Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Türk Filmi Tavsiyesi

Selamlar Listeki okurları!

Twitter hesabımızdan Türk sinemasının mutlaka izlemeniz gereken 15 filminden oluşan bir flood paylaşmıştık. Aralarından seçtiğimiz 10 farklı Türk filmini izler için daha detaylı anlattık. Fragmanları ile birlikte her zamanki gibi Listeki listelerinden bir tanesini oluşturduk. Mutlaka izlemeniz gereken Türk filmleri listesinde filmlerin konularını ve yorumlarımızı bulacaksınız. Usta oyuncular ve yönetmenlerin bir araya gelip yıllarca unutulmayacak yapıtları sizler için derledik. İyi okumalar.

1)Pardon (IMDB: 8,2)

Tiyatro fenomeni, yazar, meddah ve sinemacı Ferhan Şensoy’un, gerçek bir olaydan esinlenerek sinemaya aktardığı bu ilginç film, üç yakın arkadaşın talihsiz hayatlarının hikayesi. Sıradan birer vatandaş olan üç kafadarın hayatları, içlerinden birinin hatası yüzünden tamamen değişecektir. Vaktinden çok sonra askerliğini yapan İbrahim nerede bir resmi kıyafet görse hemen kaçar. Sadece masum bir korku gibi gözüken bu fobisi yüzünden başlarına gelmeyen kalmaz. Arkadaşlarıyla beraber kendini mahkeme salonlarından, hapishaneye kadar uzanan bir yolculukta bulur.

2)Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (IMDB: 6,6)

Farklı düşünenleri ve onların farklı süren hayatlarını anlatıyor. İlk kitabını yazmaya çalışan Arif, zamanının büyük bir kısmını kitabı üzerine kafa yorarak geçirir. İlişkiler konusunda bir türlü dikiş tutturamayan Arif her daim kafasını kurcalayan sorular peşindedir.Fakat beklemediği bir anda Müzeyyen’in ortaya çıkmasıyla, o güne dek bildiği ya da öğrenmeye çalıştığı her şey bir anda ters yüz olur. Zira Müzeyyen’in cazibesine kapılmamak elde değildir.

3)Masumiyet (IMDB: 8,2)

Namus cinayeti sebebiyle girdiği hapishaneden çıkan Yusuf amaçsız bir hayata sahiptir artık. İzbe bir pansiyon köşesinde yolu Bekir ve Uğur’la kesiştikten sonra hikayedeki herkesin hayatları sarsılacak, herkes kendi masumiyetinin peşinden gidecektir. Oyunculuklar kesinlikle mükemmel öyle ki tek tek baktığımız zaman herkes uzun süre unutulmayacak performanslar sergilemiş. Önemli ve izlenmesi gereken bir Zeki Demirkubuz filmi…

4)Her Şey Çok Güzel Olacak (IMDB: 8,1)

Nuri gereksiz yere karıştığı bir kavgada 3 senedir görmediği kardeşi Altan ile karşılaşır. Bu tesadüf, aradan geçen bunca zamandan sonra iki kardeş için sürpriz olmuştur.Birbirleriye tamamen zıt karakterlere sahip olan iki kardeşin macerası işte burada başlar ve güneye gitmeye başlarlar. En umutsuz anlarda yüzünüzü güldürecek bir film. Cem Yılmaz’ın ilk filmi olarak karşımıza çıkıyor fakat bence oynadığı en iyi film diyebilirim.

5)Tabutta Rövaşata (IMDB: 7,7)

Rumelihisar sokaklarında yaşayan Mahsun çevresi tarafından sevilen yoksul, kimsesiz bir adamdır. Yaşam amacı olmayan Mahsun otomobil çalarak hayatta kalır. Tek tutkusu arabalar olan Mahsun bir gün aşık olacak ve olduğuna pişman olacaktır. Fakat kız bu iyiliği kötüye kullanarak Mahsun’un hayatında onarılmayacak yaralar açacaktır.
Derviş Zaim tarafından yönetilen bol ödüllü filmin başrollerinde Ahmet Uğurlu ve Tuncel Kurtiz bulunuyor.

6)Güneşin Oğlu (IMDB: 7,1)

Güneşin oğlu olmak hiç de öyle kulağa geldiği gibi mucizevi bir şey değildir. Ruhu sürekli başka insanların bedenlerine girip çıkan Fikri’nin yaşamı alt üst olur.  Ruhu diğer insanların bedenlerine girip çıkıyordur ve bu durum Fikri’nin hayatını alt üst eder. Bu mucizeden kurtulmanın tek yolu onun gerçeğini araştırmaktır. Filmin yönetmeni ve senaristi olan Onur Ünlü’nün fantastik bir mavra olarak tanımladığı Güneşin Oğlu, eğlenceli ve komik olduğu kadar zeki senaryosuyla şaşırtıcı yönleri de olan bir yapım.

7) Vavien (IMDB: 7,5)

başrollerinde Engin Günaydın ve Binnur Kaya yer alıyor. Film eşi ve çocuklarıyla sıradan bir hayat süren Celal’in tuhaf hikayesini anlatıyor. Uçan kuşa borcu olan Celal’in tek eğlencesi bar ve pavyonlardır. Fakat ailede sırları olan tek kişi o değildir. Celal’in karısı Sevilay, 15 yıldır, Almanya’da yaşayan babasının gönderdiği paraları biriktirerek saklamaktadır. Celal’in bu sırrı bildiğinden habersizdir. Zaten mutsuz bir hayat sürmekte olan Celal, bu paranın kurtuluşu olduğunu düşünerek, bir plan yapar. Fakat Celal’i sürprizler beklemektedir.

8) Filler ve Çimen (IMDB: 7,1)

Başarılı bir sporcu olan Havva’nın tek hayali Avrasya Maratonunu kazanmaktır. Yoksul bir genç kız olan Havva böylece silgi fabrikasından kazandığı az miktardaki paranın üstüne ekleyerek askerliğini yaptığı sırada mayına basıp sakat kalan kardeşini tedavi ettirebilecektir. Zorlu bir antrenman sürecinde olan Havva bu esnada lüks bir otel tarafından yiyecek yardımıyla destek bulur. Ancak bu otelle ilgili büyük problemler vardır. Mafya tarafından elde edilmek istenen otel türlü kirli oyunlara sahne olur.

9) Yeraltı (IMDB : 7,2)

Yeraltı, Ünlü Rus yazar Dostoyevsky’nin Yeraltından Notlar adlı klasik yapıtından esinlenerek Zeki Demirkubuz tarafından kurgulanmış. Nefret ettiği eski arkadaşlarının akşam yemeğine kendisini zorla davet ettiren Muharrem’in bu yemek ile birlikte başlayan didişmeleri, ego gösterileri sonucu eski defterlerin açılması ile hesaplaşmalarla karşı karşıya kalmasını konu alıyor.

10) Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (IMDB: 6,5)

Tanınmış anayasa profesörü Celal Tan, çevresi ve ailesi tarafından sevilen, örnek gösterilen önemli bir simadır. Eşini kaybetmesinin ardından hayatını kurtardığı genç öğrencisiyle evlenmiştir.Ailesi Celal Tan’ın 65. doğum gününü kutlamak için kendisine sürpriz bir parti düzenler fakat kutlama öncesi yaşananlar tüm ailenin hayatını kökten değiştirecektir..

Türk filmlerini önerdiğimiz listemizin sonuna geldik. Umarız beğenmişsinizdir. İyi seyirler dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir