Netflix Belgesel Tavsiyeleri #2

Selamlar Listeki okuyucuları!

Bu yazımızda sizler için Netflix üzerinden izleyebileceğiniz belgeselleri derledik. Daha önce yine Netflix belgesellerini sizler için derlemiştik. Netflix belgesel tavsiye yazılarımızdan ilkine de bakmayı unutmayın. Daha fazla netflix belgesel önerileri için sitemize göz atmayı unutmayın.

Sizleri daha da bekletmek istemedik ve hemen yeni listemizi oluşturduk. Listeki adlı sayfamız üzerinden diğer dizi ve film tavsiye yazılarımıza bakabilirsiniz. Hatta dizi tavsiye yazılarını her türden listelediğimiz Listeki Dizi Tavsiyeleri 1-2-3-4 olarak şuan hala yenileri için çalıştığımız listelerimiz mevcut. Keyifli dizi önerileri arayanların bakmasını tavsiye ederim.
Listeki Dizi Tavsiyeler 1 ve 3 bizim için daha kıymetli bir kısmı vardı o da bu tavsiye yazılarımızı YouTube platformuna gayet keyifli bir video haline getirdik. Fragmanları sizlere derleyip aktarırken kendi oluşturduğumuz gif ve görselleri de aktardık. Göz atarsanız çok seviniriz!

1)Strong Island

Listemize ırkçılık karşıtı eylemlerin iyice arttığı dönemde yine ırkçılığın bir hastalık olduğunu belirterek başlamak istiyorum. Black Lives Matter!

Yönetmen Yance Ford, bu belgeselde 1992 yılında vahşice öldürülen, fakat yargı sisteminin ırkçılığından faydalanarak hiçbir katili cezalandırılmayan siyahi bir genç adamı hatırlıyor. Üstelik bunu oldukça kişisel bir şekilde yapıyor, zira söz konusu genç adam öz abisi…

Strong Island, günümüzde halen devam eden ırkçılığın gerçek ve olası sonuçlarını hatırlamamızı, ırkçılığın şiddetle olan ilişkisini kavramamıızı sağlıyor.

2)Chasing Coral

Bu belgesel sayesinde su altındaki yaşama ve bu yabancı dünyaya adımınızı atıyoruz. Su altı belgeselleri her zaman ilgimi çekmiştir açıkçası. Hemen yanımızda olan ama bilinmeze bir yolculuk. Daha anlatırken bile içim sıkışıp nefessiz kalmaya başladım bile… Bu belgesel, “Chasing Ice” ile aynı ekip tarafından yapılan ve dünyanın dört bir yanındaki mercan resiflerinin dönüşümünü ve kaybını ortaya koyan bir yapıt. İzleyeceğiniz her şey hem büyüleyici hem de trajik.

3)Wild Wild Country

Belgesel diziler arasında 2018’in en çok konuşulanı, tartışmasız Netflix’teki spiritüel belgesel dizi Wild Wild Country oldu. Dizi, Hindistan’da ünlenmiş ve kendine binlerce mürit kazanmış guru Bhagwan Shree Rajneesh’in (Osho) tüm topluluğunu ABD’de satın aldıkları geniş bir arazide kendi ütopya kurallarıyla yönettikleri bir şehre taşımasını konu alıyor.

Topluluğun kasaba yerlileriyle ve hatta devletle olan psikolojik ve fiziksel kavgaları, gizemli ve korkutucu yaşam tarzları günden güne tarihe geçecek bir çekişmeye dönüşüyor. Hem Rajneeshpuram topluluğunun provokatif yöneticileri, müritleri ve kasaba yerlileriyle yeni ya da eski röportajlar hem de televizyon haberlerinden görüntülerle, sıradan bir belgesel olarak başlayıp gittikçe şok edici ve ilginç bir hale gelen Wild Wild Country 6 bölüm boyunca kendine bağlamayı başarıyor. 

4)The Toys That Made Us

Tüm çocukluğum çeşitli oyuncaklarla onlara aktardığım hikayelerle geçti. Şimdi benim onlara değilde yapımcıların onlara o hikayeleri nasıl aktardığını seyredeceğiz.

Netflix’in yakın zamanda ikinci sezonunu yayınladığı dizisi The Toys That Made Us, kapsamlı araştırmalar sonucunda hepimizin aşina olduğu, zamanında elinden düşürmediği o oyuncakların hikayelerini anlatıyor, koleksiyoncularıyla konuşuyor, popüler kültürü nasıl etkilediklerini inceliyor. İlk sezonda Star Wars, He-Man, Barbie ve G.I. Joe oyuncaklarının hikayesini izlemiştik; dizinin ikinci sezonunda ise Star Trek, Transformers, LEGO ve Hello Kitty oyuncakları var!

5)Cooked

Chef’s Table’ı önceki tavsiye yazımızda aktarmıştık.Bu listeye de Netflix yemek belgeselleri arasında öne çıkan bir başka yapımı ekleyeceğim: Cooked. Yeme-içme yazarı Michael Pollan’ın sunduğu dizinin dört bölümü, ateş, su, hava ve toprak adlarını taşıyor ve bu dört temel elementin mutfaklarımızı nasıl etkilediğini, tarih boyunca kültürlerin en önemli parçalarından biri olan gastronomide ne anlama geldiklerini inceliyor.

6)Dirty Money

Dev kurumsal sömürücü şirketlerin, hayatlarımızı maddi ve manevi olarak sömürdüğünün hepimiz farkındayız ve sadece sofralarda bahsederek dünyayı kurtarmaya çalışmaktayız. Peki tam olarak nasıl sömürlüyoruz? Dirty Money, dünya ekonomisinin ve iş dünyasının yakın tarihindeki 6 farklı vakayı derinlemesine anlatıyor. Tüketicinin ve farklı gelir seviyesindeki insanların nasıl dev şirketlerce sömürüldüğüne, dolandırıldığına, sistemdeki büyük ölçekli rüşvet ve sahtecilik suçlarına örnekler veriyor. Günlük yaşamımızda iç içe yaşadığımız markaların ve oldukça tanıdık yüzlerin karşınıza çıkması sizi şaşırtacak! Belki de öfkelendirecek! O sofralara yeni sohbetlere konu olacak belgesel diziyi izlemelisiniz…

7)November 13:Attack on Paris

Bu belgesel, 13 Kasım 2015‘te Paris’te 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırılarının ardından karşımıza çıkıyor. 3 bölümlük belgesel dizi ama adeta film kadar uzun, o gece yaşanan korku dolu anları, hayatta kalanlar ve olaylara müdahale edenlerle röportajlar ve haber görüntülerini kurgulayarak anlatıyor. Kimi zaman duygusallaşarak kimi zaman gerginlikle seyredeceğimiz bu belgesel, günümüz dünyasında kimin, nerede ve ne zaman karşılaşabileceği hiç belli olmayan terör tehlikesiyle bir yüzleşme niteliğinde. Artık yaşadığımız gezegende her yerde karşılaşılan bu saldırılara bir de bu bakış açısıyla bakalım. Yaşayanların gözünden seyredelim,dinleyelim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir