Netflix Keyfinize Yeni Bir Boyut ; Chrome Eklentileri

Selamlar Listeki okuyucuları!

Daha önce Netflix Party‘den söz etmiştik. Hatta Twitter hesabımızdan toplaşıp her beraber film de izlemiştik. Şimdi sadece Netflix Party ile sınırlı kalmayıp çok daha fazla olan Netflix için Chrome Eklentilerini sizlere aktaracağız. İster introları atlayan eklentileri kullanın isterseniz dil geliştirmek için çok keyifli olan eklentileri kullanın hatta IMDB puanını gösteren eklentiye kadar çok sayıda eklenti mevcut.

Eklentileri kurmak oldukça basit. Tek ihtiyacınız olan bilgisayar ve Chrome tarayıcısı. Şuanlık sadece Chrome üzerinden eklentiler çalışıyor. Her Başlık altında sizlere linkler bıraktım. Linklere tıklayıp eklentilere ulaşabilirsiniz. Linklere tıkladıktan sonra tek yapmanız gereken eklentiyi eklemek. Bunları da görsel olarak sizlere aktarıyorum.

Daha da uzatmadan hemen Netflix Chrome Eklentilerine geçelim.

1)SuperNetflix

Evet geçekten Süper bir eklenti! Bazen alt yazılar okunmayacak kadar küçük gelebiliyor. Özellikle aile üyeleriyle izlerken zorluk çekilebiliyor. SuperNetflix sayesinde parlaklık,doygunluk ve kontrast seviyelerini ayarlamasına hatta introlar otomatik olarak atlamanıza yardımcı oluyor.

2)Flix Assist

Kendimin de kullandığı eklentilerden bir tanesi olan Flix Assist , kalkıp bölümü izlemeye devam et butonuna basmamızı aradan kaldırıyor…

Bölümleri hızlı geçmek hatta bölümler arasında zamanlayıcı koyarak geçilecek süreyi de belirlemenize yardımcı oluyor.

3)IMDB Ratings on Netflix

Çoğu kişi izlemeden önce IMDB puanlarına bakıp izleyeceği dizi/filmi ona göre seçiyor. IMDb Ratings on Netflix sayesinde filmi bir de internette aratıp puanlarına bakmak yerine tek bir eklenti sayesinde tüm dizi filmlerinizin puanını ana sayfanızda görebileceksini.

4)FindFlix: Netflix Secret Category Finder

Sosyal medyada çokça denk geldiğim çeşitli kodların olduğu bir görsel var. Bu kodlar ile Netflix’te arama yapıp çeşitli kategorilere direk ulaşabiliyorsunuz. Netflix Secret Category Finder sayesinde kodlara bakmanıza bilmenize gerek yok. Size direk gizli kategorilere erişim sağlamanıza yarıyor. Direk kitaptan uyarlanan filmler diye aramanızı gerçekleştirebiliyorsunuz!

5)Video Adjust for Netflix

Video Adjust For Netflix, izlediğiniz içeriğin kontrastını, doygunluğunu ve parlaklığını ayarlamanıza olanak tanıyor. Özellikle karanlık sahneleri aydınlatmak için kullanabilirsiniz. Eklenti üç ön ayar ve özel bir seçenek ile geliyor.

6) Netflix Profanity Filter

Bu Netflix Profanity Filter eklentisini en çok anne ve babaların seveceğini düşünüyorum. Altyazılı dizi/film izlerken yanımızda bulunan çocukların bazı kelimeleri görmesinden hoşlanmıyoruz. Kısacası bazı kelimeleri sansürlemeye yarıyor. Fakat otomatik olarak değil!

Eklenti seçeneklerine sağ fare tuşuna tıklayarak girip, /w engellenecek kelime/w formatında engellenmesini istediğiniz kelimeleri girebilirsiniz. Engellemek istediğiniz kelimeyi ilgili yere yazmalısınız.

7)Netflix Party

Daha önce bu eklentiyi detaylı olarak yazmıştık. Hatta bu yazıya bakarak diğer eklentilerin de nasıl kurulacağını öğrenebilirsiniz.

https://www.listeki.com/index.php/2020/05/03/netflix-party-nedir-nasil-kurulur/

8)Language Learning with Netflix

En yararlı eklenti olarak bunu belirtmeliyim. İnanılmaz keyifli iyi düşünülmüş. Dil öğrenmek isteyenler için yardımcı olacak Language Learning with Netflix adlı eklenti.zlediğiniz her içeriğin altyazılarını hem ana dilinizde hem de öğrenmek istediğiniz dile gerçek zamanlı olarak çeviren uzantı, böylece iki dili aynı anda görebilmenizi sağlıyor.

Uzantıyı Chrome’a eklediğinizde ana dilinizin ne olacağını soracak. Seçenekler arasında dilediğinizi seçtikten sonra Language Learning with Netflix’in nasıl kullanıldığını anlatan oldukça bilgilendirici bir klavuzla karşılaşacaksınız. Netflix’te bir dizi veya filmi açtığınızda, yukarıda Türkçe altyazıyı, hemen altında ise İngilizce altyazıyı göreceksiniz. Tabii daha seçebileceğiniz yüzlerce farklı dil olduğunu da söylemiş olalım.

Ayrıca ekranın hemen sağ tarafından, altyazıları zaman çizgisi üzerinde takip edebiliyorsunuz. Altyazılar arasında ilerlemek için herhangi bir kelimeye tıklayabilir, merak ettiğiniz kelimelerin üzerine bir kez dokunarak Türkçe karşılığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz kelimelerin orijinal dillerinde nasıl telaffuz edildiğini de duyabilirsiniz.

Öte yandan Language Learning with Netflix uzantısının kullanılabilirliği ülkeye ve içeriğe göre değişkenlik gösteriyor. İyi haber şu ki, dil becerinizi bir üst seviye taşıma potansiyeli olan bu uzantı ülkemizde kullanılabiliyor. Language Learning with Netflix hangi içeriklerde desteklendiğini öğrenmek için uzantının üzerine bir kez tıkladıktan sonra Katalog seçeneğine basın. Burada, uzantının altyazı desteği verdiği dizi ve filmleri göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir