Netflix Türkiye’de Olmayan Efsane Dizi Önerileri

Selamlar Listeki okurları!

Netflix Türkiye’de bulunmayan bazı dizileri sizler için derledik. Diziler farklı yayıncılar tarafından kendi platformlarında yayınlandığı için mesela HBO dizileri gibi Netflix yayınlayamıyor. Fakat bazı diziler de var Netflix’in diğer ülkelerinde yayınlanmışken ülkemizde mevcut değil. Bunların sebebi ise yine farklı platformların bu dizilerin yayın haklarını satın alması…

Şimdi Netflix Türkiye üzerinde denk gelemediğiniz ama inanılmaz iyi dizileri sizlere aktaracağım. Aktardıklarım popüler diziler olacak. Aktarma sebebim ise bu kadar popüler olup ta nasıl Netflix Türkiye platformunda olmaz?

Bu yazımızda dizi tavsiyelerinde bulunduk fakat kendi çizgimizden çıkıp popüler dizileri derledik. Aralarında sizler için önerilerde de bulunduk. Amacımız Netflix Türkiye’de bulunmayan popüler dizileri sizler için bir araya getirmekti.Neden olmayışının sebebini aradık ve yazdık. Tabi yanında konularını da aktarmayı ihmal etmedik!

1)See

Geçtiğimiz sene çıkan ve inanılmaz bir dizi ile karşımıza gelen Apple Tv dizisi See. Belirttiğim gibi artık her şirket kendi yayın platformunu kurunca rekabet arttı. Hbo,Apple Tv,Disnep+,Amazon Prime,Netflix….. Bu sebepten tek platformda çoğu diziyi izlemek mümkün değil. Sadece Netflix’e bakanlar için gözden kaçabilecek bir dizi olan see inanılmaz iyi oyunculuk ve konusuyla dikkat çekiyor. Daha yeni bir dizi olmasına rağmen listemde yer almakta. Hatta bu dizi sizlere şiddetle tavsiye ettiğim bir dizidir.

Ölümcül bir virüs gezegenin tamamının kör olmasına ve dünya nüfusunun 2 milyondan az kişiye inmesine sebep olmuştur. Bu olayın üstünden yüzyıllar geçmiş ve insanlar gözleri görmeden yaşama adapte olmuşlardır. Dünya artık bildiğimiz dünya değildir. Körlük insanlarda koku, tat, hissetme gibi diğer duyuların daha fazla gelişmesine sebep olmuş. Fakat 21. yüzyılın üstünden yüzyıllar geçmesine rağmen körlük sebebiyle çağ tam tersi taş devri ile ortaçağ arası bir düzene dönmüştür. Bu dönemde, derin bilgilere sahip kütüphaneler kaybedilmiş ve insanlar aptal alametlere ve mistik güçlere inanılmaya başlamıştır. Görmek cadı alameti haline gelmiştir. İnsanlar avlanarak beslenmeye başlamıştır.

2)Lost

Çoğumuzun ilk duyduğu yabancı dizilerden bir tanesi. Hatta zamanın en popüler dizisi. Kutu kutu CD satıp bizlere yabancı diziyi aşılayan İngilizce ile ilişkimizi bir tık arttıran efsane dizi. Bazenleri eski dizileri tekrar izlemek istiyorum fakat Netflix üzerinde olmayışı bizleri üzüyor. Farklı yerlerden izlerken donma ve reklamlardan bıkıyorum. Bu sebepten Torrente düşüyoruz. O kadar para ödediğimiz platformların böyle efsanevi dizileri barındırmaması komik. Özellikle farklı ülkelerde mevcutken bizde olmaması…

Avustralya’dan Amerika’ya giden 815 sayılı Oceanic uçağının düşmesi ile bir adada mahsur kalan ve burada başlarına gelen esrarengiz olaylardır. Ana olay bu adada yaşanılan ilginç olaylar olmakla birlikte her bölümde her bir karakterin geçmiş hayatına gidilerek bu adaya nasıl geldikleri aralarındaki bağlantılar da gösterilir.

Adada 48 kişi mahsur kalmıştır. Mahsur kalanlar arasında bir doktor, bir tutuklu, bir dolandırıcı, kötürüm bir adam, eski Irak ordusu iletişim subayı, loto talihlisi, rock yıldızı gibi değişik insanlar vardır.

Mahsur kalan insanlar adada geçirdikleri ilk günlerde adada değişik güçlerin olduğunu fark ederler. Bu nedenle asıl savaş bu güçlerin farkedilmesiyle başlar. Ancak onlar birlik olmaları gerektiğini anlayamadan başlarına korkunç olaylar gelir ve birlik olmanın önemini anlarlar. Günler ilerledikçe adanın ıssız bir ada olmadığını, yalnız olmadıklarını anlarlar. 16 yıl önce adada mahsur kalan birinin yardım çağrısı, yer altına açılan kapak, vurulan bir kutup ayısı derken mahsurlar kendilerini gizemli olayların ortasında bulurlar.

3)Chernobyl

Eğer izlemediyseniz Beinconnect üzerinden ya da çeşitli dizi sitelerinden izlemenizi tavsiye ediyorum. Adından da anlaşılacağı gibi Chernobyl dönemini bizlere çarpıcı şekilde yansıtıyorlar. Yayınlandığı dönemde gündeme bomba gibi düşen mini dizi sadece 5 bölümden oluşuyor.

Yaşanan olaylardan uyarlanan bu mini dizi,insanlar tarafından tarihin en kötü nükleer felaketi olan Chernobyl’i bizlere yansıtıyor. Çok iyi araştırılmış ve yansıtılmış.Dizi korku dizisi de diyebiliriz fakat yansıtılan dram gerçekten inanılmaz. Çok iyi yaratılmış ve o yüzden çok başarılı çok konuşulan en iyi dizilerden bir tanesine dönüştü. Bir çok karakter tarafından yaşanan olayı seyrediyoruz ki bu da diziye bambaşka bir atmosfer katıyor. Her karakterin kendine ait önemli bir an yaşaması onun bize yansıtılması muhteşem olmuş. 1986 yılında gerçekleen bu nükleer felaketin dizisini mutlaka izlemelisiniz.

4)Game of Thrones

Adını duymayanımız yok hatta izlemeyen de bir avuç insan kaldı… İzlemeyen varsa yorumda kendini belirtsin!

Tekrar belirteyim de bize bunu da önerme gibi söylevlerde bulunmayın… Dizi önermek yerine neden Netflix Türkiye’de olmayışının altını çizip sizlere aktarıyoruz.

Haklarını yine Bein Medya’nın aldığı ve final sezonunda hepimizin dizi paketini satın aldığı efsane dizi Game of Thrones…

HBO dizilerinin çoğunu Türkiye’de Beinconnect üzerinden izleyebiliyoruz. Zaten farklı ülkelerde de durum farksız değil. Netflix üzerinden izleyemiyorsunuz. Diziden önce okuyup bitirdiğim ardından geciken sezon yüzünden izlemek durumunda kaldığım sonra doyamayıp bir daha izlediğim efsane dizi son sezonuna kadar her şey iyiydi. Bakalım çıkmamış olan final kitabı belki farklı kapılar kapar bize.

17 Nisan 2011 tarihide başlayıp 7 sezondur devam eden Game of Thrones dizisi; George R. R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı romanından uyarlandı ve daha sonra da kitap serisinden konuları işleyerek yoluna devam etti. Belki de gelmiş geçmiş dünyanın en çok izlenen dizisi olan Game of Throne ya da Türkçe adıyla Taht Oyuncları; bütünüyle izleyicilerin kalplerini fethetmeyi başarıyor. Fakat özellikle de Game of Thones dizisi konusuyla televizyon tarihine damgasını vuruyor.

5)Gangs of London

Arada dizi de önereceğiz demiştik 🙂 2020 yılında karşımıza çıkan dizilerden bir tanesi. Netflix üzerinde bulunmuyor. Yeni çıkmış olan dizi Sky yapımı bir televizyon serisi. Haliylen Netflix üzerinde bulumuyor.Popüleritesi böyle artmaya devam edince dizi sezonları üzerinden zaman geçtikten sonra Netflix’e de geleceğini düşünüyorum.

Dizimiz, günümüz Londra’sında geçiyor. Londra’nın tüm yeraltı ağını elinde tutan bir ailemiz ve her şeyin başında olan bir adamımız var. Fakat bu güçlü adamımız, bir saldırı sonrasında hayatını kaybediyor ve işler de bir hayli karışıyor. Yani işin özeti; Londra mafyasının ve Londra’daki suç çetelerinin ne denli kapsamlı çalıştığını göreceksiniz. Hatta iş bir yerlerde Türkiye’ye bile uzanıyor… Aksiyonun nefis bir şekilde yaşatıldığı dizide ortalık kan revan götürüyor.

6)Fringe

Gelelim bir efsanevi diziye daha. Ülkemizde Netflix üzerinde olmayan bir dizi daha. Bunun sebebi ise BluTv. Yayın haklarının BluTv’de olduğundan dolayı Netflix üzerinde bulunmuyor.

OX ekranlarında yayın hayatına merhaba diyen Fringe 18 Şubat 2013 tarihinde final yapmıştır. Fringe dizisi 5 sezonda toplamda 100 bölüm olarak çekilmiştir. Fringe dizisinin çekim mekanları ise Toronto, New York, Vancouver, Britanya Kolumbiyası ve Kanada dır. Ortalama 50 dakika süren Fringe dizisi özellikle dizide geçen esrarengiz sembolleri ile merak uyandırmıştır.

FBI dünya çapında açıklanamayan olayları aydınlatmak için Boston, Massachusett merkezli Fringe adında bir ekip kurmuştur. Bu açıklanamayan esrarengiz olaylara örnek vermek gerekirse yeni doğan bir bebeğin inanılmaz derecede hızlı büyüyerek (5 dakika gibi bir sürede) yaşlanarak ölmesi verilebilir. FBI’da özel ajan olarak görev alan Olivia Dunham, metafizik üzerine araştırmalarda bulunan bilim adamı Walter Bishop ve bilim adamının oğlu Peter Bishop’ın esrarengiz olayları araştırması konu edilen dizinin yapımcıları diziyi The X-Files’dan ilham alarak tasarladıklarını ancak çok farklı bir tarza döndüğünü belirtmiştir. Fringe dizisinde esrarengiz olaylar, hastalıklar, paralel evren gibi bir çok konu işlenmektedir.

7)Person of Interest

Yine harika bir dizi yine Netflix hüsranı… Bu seferki dizinin yayın haklarını satın alan platformu da bulamadık. Sadece bet siteleri ile dolu sitelerden izleyebiliyoruz. Üzücü kısmı ise yabancı Netflix platformlarının çoğunda mevcut. Gelelim Netflix Türkiye’ye yine yok yine yok…

Person of Interest dizisi Amerikan kurgu, suç ve dram dizisidir. Yayınlanmaya başladığı ilk yıl olan 2011’den bu yana 103 bölümü çekilen dizinin toplamda yayınlanmış 103 adet bölümü bulunuyor. Jonathan Nolan tarafından ortaya çıkarılan dizinin yönetmen koltuklarında ise J. J. Abrams, Bryan Burk gibi dizi sektörünün önemli yönetmenleri de oturmuş.

John Reese isimli karakter etrafında şekillenen dizide, eski CIA ajanı olan Reese, gizemli bir milyoner olan Harold Finch tarafından kiralanır. Reese, görevi kurban ya da katil olabilecek kişilerin analizini yapan çok büyük bir bilgisayar sistemi tarafından tahmin edilen olayların önüne geçmek amacıyla çalışmaktadır. Reese ve Harold Finch’in suçların önüne geçmek için verdikleri bu mücadele New York Polis Departmanından iki özel dedektifin de dikkatini çekmeyi başarır.

Dizi pek çok eleştirmenden olumlu yorumlar almış ve almaya da devam eden bir dizidir. Devam eden sezonlarında daha hikaye akışına yönelik bölümlerin çekilmesi, üstelik dizinin kurgusuna yapay zekanın da eklenmesi ile dizinin takipçileri devam eden sezonlarda daha fazla hikayenin içine girmeyi başarabiliyorlar.

8)House

Bu da mı yok diyoruz yine diyoruz.

Netflix bu sefer kendi kaybettiği bir savaş olan House önce Netflix US ‘ta mevcuttu. Ardından dizinin yayın haklarını Amazon Prime almasıyla elinden kaçırdı ve artık bizler de izleyemiyoruz.

Orijinal ismi House M.D. olan House dizisi konusu, oyuncuları ve karakterlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.Dram türündeki dizi 2004 yılında başlamış ve 2012 yılına kadar yayınlanmıştır. FOX kanalında yayınlanan House dizisi 177 bölüm sürmüştür.Dizinin yönetmen koltuğunda Bryan Singer oturmaktadır.Dizinin büyük bölümü Los Angeles da Century City de çekilmiştir.Oyuncu Hugh Laurie 206 ve 2007 yılları olmak üzere Dr. Gregory House karakteri ile Altın Küre ödülünü almıştır. Humanitas Prize’nin yanında Altın Küre ve Emmy ödülünü de alan dizi tabiri caizse en iyi hastane dizisidir.

New Jersey eyaletindeki bir hastanede bulaşıcı hastalıklar konusunda uzman doktor Gregory House ve üç kişilik ekibinin hastanede başlarından geçen olaylar anlatılmaktadır. Medikal dizi kategorisinde de değerlendirilebilecek dizide Doktor Gregory House başarılı operasyonları yürütmesine rağmen fazla risk alması sebebi ile hastanede yönetimi tarafından kovulur.Diğer hastanelerde Doktor Gregory House’u riskli karar alan bir yapısı olduğu için işe almak istemezler.İngiliz aktör Hugh Laurie gösterdiği performans ile Dr. Gregory House karakterine çok farklı anlamlar katmıştır.Asosyal, zeki, saplantılı bazen de huysuz ve ukala olmasının yanında Dr. Gregory House zor hastalıklara çözüm getirebilen ve riski seven bir doktordur.

9)Dexter

Amazon,Sky,Netflix platformlarında mevcut olan Dexter ne yazık ki yine Türkiye platformlarında yok. Netflix üzerindeki çoğu dizi film ve animeler saçma şekilde Türkiye’de yok. Kısıtlı içerik sebebiyle kitleyi uzun süre nasıl elinde tutacak bilinmez ama Netflix Türkiye eski ve bu kadar popüler olan dizilerin haklarını Türkiye içinde vermeli…

Gün geçtikçe yabancı dizilere olan ilginin de arttığı görülmektedir. Türk uydularında yabancı kanalların yer alması ve İnternet ortamında da dizi izleme olanaklarının da artmasıyla birlikte artık günümüzde herkes dilediği yabancı diziyi seyredebilmektedir. Üstelik bu dizilerin sezonlarının toplu halde bulunmasıyla birlikte dizi bitse de toplu şekilde seyredebilme imkânı vardır.Yabancı dizilerin bu denli tercih edilmesinin nedeni onları takip etmenin ve yeni bölümlere yetişmenin kolay olmasıdır. Artık altyazı seçeneğinin de olmasıyla birlikte dil problemi de ortadan kalkmıştır. Yabancı diziler Türk dizilerine oranla daha kısa sürmektedir. Bu yüzden bir oturuşta birçok bölüm art arda izlenebilmektedir.

Dexter, bir Amerikan drama dizisidir. Dizideki baş karakter Dexter Morgan, Miami Metro Polis Departmanı’nda çalışmaktadır. Kendisi bir kan sıçrama analizcisi olarak görev yapmaktadır. Ancak Dexter Morgan’ın bilinmeyen gizli bir yaşamı daha vardır. Kimsenin bilmediği bu gizli hayatında bir seri katil olarak yaşamaktadır. Bu esrarengiz hikaye, Darkly Dreaming Dexter adlı romandan uyarlanmıştır. Darkly Dreaming Dexter romanı, Jeff Lindsay’ın Dexter romanlarının ilkidir. Ancak dizinin ilerleyen dönemlerdeki sezonları, tamamen romandan bağımsız bir şekilde hazırlanmıştır. Dizinin ilk bölümünü yazan James Manos uyarlamalarla ilgilenmiştir.

10)Sex and the City 

Efsanevi HBO dizisi Sex and the City dizisi de listemizdeki diğer diziler gibi Netflix’te bulunmuyor. Samantha, Carrie, Charlotte ve Miranda isimli dört en yakın arkadaşın Manhattan’daki yaşantılarını anlatan dizi aşk ve seks başta olmak üzere ilişkiler ve arkadaşlık hakkında herkesin yaşadığı olayları gerçekçi bir şekilde ele alıyor.

11)The Sopranos

Netflix Türkiye’ye gelse de tekrar izlesem dediğim dizilerden bir tanesi… Amerikan HBO kanalında yayınlanan ve tamamı İtalyan – İtalyan asıllı oyuncu kadrosundan sahip olan The Sopranos, gelmiş geçmiş en iyi dizi olarak nitelendirilen ve 5 Altın Küre kazan 303 dalda adaylığı bulunan bir dizi. New Jersey’de yaşayan Soprano Ailesi, Amerikan-İtalyan bir mafya ailesidir ve dizi, baba Tony Soprano ile diğer aile fertlerinin yaşantısını suç, drama, ilişkiler ve aile kavramlarıyla ele alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir