Online Eğitimi Daha Verimli Hale Getirecek 8 İpucu

Bildiğiniz üzere pandemi sürecinde okullarımız online eğitim sürecine başlamıştır.Fakat bu konuda öğrenciler adapte sorunu yaşamaktadırlar. Listeki, sizler için araştırdı ve online öğrenmeye yönelik sekiz pratik çalışma ipucunu hazırladı.

1) Çalışmak için günlük hedefler belirleyin

Her günbir dersinizde neyi başarmanız gerektiğini kendinize sorun. Net bir hedef belirlemek, motive olmanıza ve ertelemeyi yenmenize yardımcı olabilir. Hedef, “Bugün tüm videoları izleyeceğim ve derslerden verilen ödevlerimi zamanında tamamlayacağım” gibi spesifik ve ölçülmesi kolay olmalıdır. Hedefinize doğru ilerlediğinizde kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın!

2) Özel bir çalışma alanı oluşturun

İlk öğrendiğiniz yerdeyseniz, bilgileri hatırlamak daha kolaydır, bu nedenle evde online eğitim almak için özel bir alanınız olması, öğrenmenizi daha etkili hale getirebilir. Alandaki dikkat dağıtıcı unsurları kaldırın ve mümkünse yatağınızda ve koltuğunuzdaçalışmayın. Nerede çalıştığınız ile nerede mola verdiğiniz arasındaki açık bir ayrım odaklanmanıza yardımcı olabilir. 

3) Takviminizde çalışmak için zaman ayarlayın

Takviminizi açın ve dersleri izlemeye ve ödevleri tamamlamaya ayırabileceğiniz tahmin edilebilir, güvenilir bir zaman seçin. Bu, kurslarınızın yapılacaklar listenizdeki son şey olmamasını sağlamaya yardımcı olur.

4) Kendinizi sorumlu tutun

Arkadaşlarınıza aldığınız eğitimden bahsedin, başarıları sosyal medya hesaplarınıza gönderin veya ev ödevleriniz hakkında blog oluşturun. Sizi neşelendirecek bir topluluğa ve destek arkadaş ve aile ağına sahip olmak fark yaratır.

5) Aktif olarak not alın

Not almak, aktif düşünmeyi geliştirebilir, anlamayı artırabilir ve dikkat sürenizi uzatabilir. İster çevrimiçi ister sınıfta öğreniyor olun, bilgiyi içselleştirmek için iyi bir stratejidir. Bu nedenle, bir not defteri alın veya sizin için en uygun olan dijital bir uygulamayı bulun ve önemli noktaları not etmeye başlayın.

6) Tartışmaya katılın

Ders tartışma forumları, ödevler hakkında sorular sormak, konuları tartışmak, kaynakları paylaşmak ve arkadaş edinmek için harika bir yerdir. Araştırmamız, tartışma forumlarına katılan öğrencilerin ders başarı yüzdelerinin diğer öğrencilere göre % 37 daha yüksek olduğunu gösteriyor. Öyleyse bugün bir gönderi yapın!

7) Tek bir işe odaklanın

Çoklu görev, bir seferde tek bir göreve odaklanmaktan daha az verimlidir. Stanford Üniversitesi’nden araştırmacılar, “Düzenli olarak birkaç elektronik bilgi akışıyla bombardımana tutulan kişilerin, her seferinde bir görevi tamamlayanların yanı sıra dikkatini veremeyeceğini, bilgileri hatırlayamayacağını veya bir işten diğerine geçemeyeceğini” keşfetti. Her seferinde tek bir şeye odaklanın. Aynı anda birçok şeyi yapmaya çalışıyor olmanıza kıyasla, daha fazla bilgiye sahip olduğunuzu ve üretken olduğunuzu göreceksiniz.  

8) Ara verin

Öğrendikten sonra beyninizi dinlendirmek, yüksek performans için çok önemlidir. Bir saat boyunca fazla ilerleme olmadan kendinizi zorlu bir problem üzerinde çalışırken bulursanız, ara verin. Dışarıda yürümek, duş almak veya bir arkadaşınızla konuşmak size yeniden enerji verebilir ve hatta bu projeyle nasıl başa çıkacağınız konusunda size yeni fikirler verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir