Ramazanda Kilo Verme Tavsiyeleri!

Eve tıkılı kaldığımız günlerde önce çok yemekten şikayet ediyorduk şimdi ise oruç tutarak sağlıksız bir kilo alım-verim içerisinde kaldık.

Biz de bu oruç ibadetini yerine getiren kişiler için sağlıklı kilo verme tüyoları hazırladık. Bu yazıda tarifler ve can sıkıcı yeme kısıtlamaları yoktur..

Öncelikle iftarda sahurda beslenmeden daha önemli olan bir durum var. Su içmek. İftar ile sahur arasındaki saatlerde mümkün olduğunca çok su içmeye bakın. Kilo başı 0.027 litre su içmeniz gerekmektedir. Ama fazla su içmenin zararı olmaz!

Kişisel diyetim olan Intermittent Fasting uygularken yaptıklarımdan bahsedeceğim. Aslında bu diyet su içerek oruç tutmak diyebiliriz. Kendinizi 16-18 saat aç bırakıp bu aç saatlerde spor yaparak yağ yakımını hızlandırmak basit ama etkili bir çözüm.

Akşam iftarı açarken çok ağır yemeyin!

En önemli unsur kesinlikle ramazan pidesi.. Karşı koymak güç olsa da az tüketmeye çalışın. Besleyici bir çorba ile iftarınızı açmak hep gerekli vitaminleri almanızı sağlayacak hem de iştahınızı bastıracaktır.

Tatlıdan uzak durun! Canınız çok isterse meyve tüketerek şeker ihtiyacınızı giderin.

Eğer çalışmıyor ve evdeyseniz sabah kalktığınızda basit hareketlerle spor yapın! Aç karnına yapılan spor yağ yakımını hızlandıracak ve zor bölgelerdeki yağları kolayca eritmenize sebep olacaktır.

Aç karnına spor yapmak sizi susatacağını ve yorgun düşeceğinize inanıyorsanız öncelikle iftardan 1 saat sonra antrenman yapmayı deneyin!

Antrenman sırasında su içmeyi ihmal etmeyin!

Günlük basit bir antrenman programı arıyorsanız yazımıza bakmayı unutmayın!

Ana öğünde gün içerisinde alamadığını protein ve karbonhidrat gibi makroları almaya çalışın. Pilav,haşlanmış patates ile karbonhidratları alabilirsiniz ama fazlasına kaçmayın!

Günlük alınması gereken protein miktarını vücut ağırlığının kilogramı başına 0.8 gram olarak belirtmektedir. Fakat amacınız kas kazanmak ise bu miktar 1.5 gram ve üzerine çıkabilir.

Doyasıya yeşil salata tüketebilir ve su içebilirsiniz.

Sebze yemekleri ile vitaminleri alabilir ve rahatlıkla doyabilirsiniz.

Kendinize iftar sonrasında probiyotik ara öğünler koyabilirsiniz.

Sahurda haşlanmış patates ve yumurta ile tüm gün tok kalabilir ve enerkik hissedebilirsiniz.

İnternetten sağlıklı yemek tarifleri arayın ve kendi planınızı kendiniz oluşturun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir