Riot Games’in Yeni Oyunu VALORANT!

Nedir Bu Valorant?

Riot Games’in yeni 5v5 oynanabilen fps oyununu test ettik ve çok beğendik! Steam üzerindeki Paladins oyununu andırmıyor değil. CS:GO Owerwatch gibi oyunların karışımı da diyebiliriz. Türkiye sunucuları olacağı için düşük ping değerleri ile oynamak gerçekten şahane. Oyunda saldıran ve savunan olarak iki kısım var. Bu oyunda beraberlik yok! Toplam 25 tur üzerinden oynanıyor ve 13. turu kazanan zafere ulaşıyor! Saldıran tarafın amacı Spike adlı bombayı yerleştirmek ya da tüm düşmanı ortadan kaldırmak. Savunan tarafın amacı ise buna engel olmak. Oyunun en güzel yanı kesinlikle karakterler. Her karakterin kendine özgü yetenekleri var. Hız kesmeden onları da inceleyelim.

Beta Sürümündeki 10 Karakter

Breach: Öncü rolündeki bu karakter duvarlardan geçip kör eden atış, düşmanı sersemleten ve duvarlardan geçip hasar veren sarsıntı yaratabiliyor.En güçlü özelliği olan ulti yeteneği sayesinde düşmanı savurup sersemleten bir deprem oluşturuyor.

Brimstone: Kontrol Uzmanı rolündeki bu karakter hasar veren yangın bombası atıyor, rakiplerin görüşünü kısıtlayan duman bulutu fırlatıyor, yere atış hızını artıran kuvvet işareti yerleştiriyor ve en güçlü özelliği ulti yeteneği sayesinde yüksek hasar veren uydu saldırı yapıyor.

Cypher: Gözcü rolündeki bu karakter görüşü kısıtlayan ve yavaşlatan siber kafes atıyor,yerleştirdiği gizli kamera sayesinde rakipler hakkında bilgi alıyor, bubi tuzağı kuruyor ve ulti yeteneği sayesinde ölen bir düşmanı acımasızca kullanıp tüm düşmanların yerini tespit ediyor.

Jett: Öncü rolündeki bu karakter havaya sıçrıyor, adeta gözle görülemeyecek bir hızla ileriye fırlıyor, görüşü kısıtlayan sis bulutu atıyor ve ulti yeteneği sayesinde tek vuruşta düşmanı öldürebilen bir çok bıçak fırlatıyor.

Omen: Kontrol Uzmanı rolündeki bu karakter menzil kısıtlayan gölge atışı ve gölge küresi fırlatıyor, ileriye doğru kısa mesafe ışınlanıyor, ulti yeteneği sayesinde haritanın istediği yerine ışınlanıyor.Bu özellikle bomba alanlarına anında gidiyor ve rakiplerini beklemedikleri bir anda arkadan işlerini bitiriyor.

Phoenix: Düellocu rolündeki bu karakter kör eden işaret küresi atıyor, kendini iyileştiren ve rakibe hasar veren alev topu fırlatıyor, ateşten duvar örüyor ve ulti yeteneği sayesinde belli bir süre dahilinde ölse bile ölünce işaretlediği yerde yeniden doğuyor.

Raze: Düellocu rolündeki bu karakter patlayıcı çanta ve parça tesirli bomba fırlatıyor, patlayarak düşmana hasar veren bot atıyor ve ulti yeteneği sayesinde yüksek hasar veren roketatar kullanıyor.Bu karakter karşısında oynamak gerçekten canınızı sıkabilir.

Sage: Gözcü rolündeki bu karakter yavaşlatma küresi, iyileştirme küresi ve duvar ören bariyer küresi fırlatıyor ve ulti yeteneği sayesinde ölen bir takım arkadaşını diriltiyor.Bu karakter bir takımın olmazsa olmazı.

Sova: Öncü rolündeki bu karakter hasar veren şok oku ve düşmanı gösteren keşif oku fırlatıyor, baykuş drone’u kullanıyor.Bu drone sayesinde rakiplerin yerini tespit edebiliyor ve ulti yeteneği sayesinde duvarlardan geçip hasar veren ok atıyor.

Viper: Kontrol Uzmanı rolündeki bu karakter hasar veren zehir küresi fırlatıyor, hasar veren zehir duvarı örüyor, hasar veren zehir kapsülü fırlatıyor ve ulti yeteneği sayesinde görüşü kısıtlayıp hasar veren zehir bulutu oluşturuyor.Viper ultisini görünce hayran kalacağınıza eminim.

Valorant Silahları

Silahlar görüldüğü gibi diğer FPS oyunlarından alışık olduğumuız türler. Vandal AK-47’ye benziyor. Oynanış olarak çok güçlü fakat sekme oranları yüksek. Phantom ise M4A4S e benziyor diyebiliriz.

Kapalı Betaya Nasıl Katılabilirsin?

Riot Games farklı bir şekilde FPS dünyasına giriş yapıyor! İzleyerek beta dönemine katılabilirsiniz?!? Twitch yayıncıları uzun zamandır bu kadar izleyiciyi bir arada görmemiştir. Yapmanız gereken adımlar çok basit.

  1. Twitch hesabınızı açın.
  2. Riot hesabınızı Twitch hesabınıza bağlayın.
  3. Hesaplarınızı bağladıktan sonra sadece VALORANT yayınlarından “Drops Enabled” yazılı olanları izleyin.
  4. Düştükten sonra Twitch üzerinden bildirim kısmına ve mail hesabınıza betaya dahil olduğunuzun bildiriminiz gelecek.

Beta keyleri temmuz ayına kadar oynayabilmenizi sağlayacak. Temmuzdan sonra oyun herkese açık hale gelecek!

Size Tavsiyemiz Beta döneminde oynamak istiyorsanız birden fazla twitch hesabı ile izleyebilir yayınları gece boyunca açık bırakabilirsiniz. Düşüyor 🙂

Maile gelen görüntü bu şekilde!

Sistem Gereksinimleri

Valorant’ın kendi sayfasındaki bir yazıyla başlamak istiyorum.

128-tick sunucular, çok düşük özellikli (belki on yıllık) bilgisayarlarda bile en az 30 FPS, modern ekipmanlarda 60 ila 144+ FPS, dünya çapında büyük şehirlerdeki oyuncuların 35 ms’in altında oynamasını hedefleyen global veri merkezleri, yıllardır üzerinde takıntılı şekilde çalıştığımız bir ağ programlaması (netcode) ve anti-cheat, yani hile karşıtlığı konusunda ilk günden beri gösterdiğimiz kararlılık.

https://beta.playvalorant.com/tr-tr/

4GB RAM,INTEL HD 3000,INTEL CORE 2 DUO 30FPS

4GB RAM, GEFORGE GT 730, INTEL I3-4150 60FPS

4GB RAM,GEFORGE1050TI,I5-4460 3.2GHZ 144+FPS

Kısacası 4GB Ram’e sahip bilgisayarınız olsa yetecek!

Valorant Puan

Valorant Puanı ya da kısaca VP, kontratlarına erken aşamalarda seviye atlatmanı (bu konuda detaylı bilgi burada) veya gerçek hayattaki paranı seçkin kaplama ve Radyanit Puanı için harcamanı sağlayabilir.

Riot’un oyunun resmi sitesinde yaptığı açıklamaya göre alınan puanlar, oyunculara oyunu destekledikleri için %20 fazlalıkla geri ödenecek. Yani örnek olarak kapalı beta sürecine katılım sağlayıp 1.000 VP alırsanız bu puanlar oyun tam olarak çıkışını gerçekleştirdiğinde size 1.200 puan olarak geri dönecek.

Bizce Valorant!

Bizce Valorant şahane. Uzun bir dönem adından çok bahsettirecek. Daha oyun çıkmadan bu popülerliğe ulaşması Riot Games’in bir başarısı. Türkçe seslendirmeleri inanılmaz iyi. Oyuna alışma sürecinde sürekli bahsettiğimiz, gülüp eğlendiğimiz seslendirmeler olmuş.Hile kontrol sistemi sayesinde hilelerin olmadığı, Türkiye sunucuları sayesinde düşük pinglerde oynayabileceğiniz harika bir oyun olmuş. Özellikle oyuncu dostu olması yani yüksek sistem gereksinimlerine sahip değil! Herkes rahatça bu oyunu oynayabilir. Daha ne isteyebiliriz ki?

2 thoughts on “Riot Games’in Yeni Oyunu VALORANT!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir