Rowling’in Dünyası

Selamlar Listeki okurlar!

Yazarların hayat hikayesi,bizleri bambaşka dünyalara götüren insanların hikayelerini sizlere aktarmaya devam ediyorum.En son Tolkien’in Dünyası adlı yazımca Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı olarak tanınmış J.R.R Tolkien’i anlatmıştım. Bu yazımızda Harry Potter’ın büyülü hikayesini bizlere sunan J.K Rowling’in hikayesine değineceğim. En tanınmış yazarlardan bir tanesi olan en çok satan kitaplar listesinde zirvelere tırmanan müthiş başarının öyküsü.

Zorluklara rağmen zirveye çıkmayı ve şu anda İngiltere Kraliçesi’nden bile daha fazla paraya sahip saygın bir yazar olmayı başardı. Para mutluluk satın almasa da , hayalinizi gerçekleştirmek ve J.K Rowling kesinlikle hayallerinin ötesine geçmiştir. Bu başarının sırrı neydi? Hayat hikayesi nasıl ? Nerelerden esinlendi ? Harry Potter film serisi için oyuncu seçiminden film detaylarına kadar değineceğimiz yazımıza daha da uzatmadan başlayalım!

Hayat Hikayesi

J.K. Rowling, genç yaştan bir yazar olmak istediğini biliyordu. Sürekli yazar ve kız kardeşi Dianne’ye hikayeler anlatırdı. Ancak, yaşlandıkça, birçok hevesli yazar gibi, ebeveynleri tarafından başka şeyler yapmaya teşvik edildi. Fransızca okumak için üniversiteye gitti ve 1986 yılında mezun oldu. Daha sonra Uluslararası Af Örgütü’nde çalıştı, çeviri işi yaptı.

İşini tamamen sevmesede önemli buldu. “Dünyanın en dağınık insanlarından biri” ve “şimdiye kadarki en kötü sekreter” olduğunu kabul eden biri olarak, Rowling hiçbir ofis için ideal bir çalışan olmayacaktır. Aslında, hiç kimsenin bakmadığı zamanlarda hikayeler yazarak işinde zaman geçireceğini ve toplantıların öykülerin bölümlerini yazmak veya karakter adlarını düşünmek için harcanacağını itiraf ediyor.

Joanne Rowling, 31 Temmuz 1965’te Chipping Sodburry, İngiltere’de doğdu. Ailesiyle birlikte Bristol’e, daha sonra da Chepstow’a taşındı. Liseyi Wyedean Comprehensive’de okuduktan sonra Exeter Üniversitesinde Fransız Dili ve Edebiyatı eğitimini tamamladı ve Londra’ya yerleşerek araştırmacı ve iki dil bilen bir sekreter olarak İnsan Hakları Örgütünde çalışmaya başladı. Harry Potter serisinin dışında dört romanı daha yayımlanan Rowling, polisiye türündeki üç eserini Robert Galbraith mahlasıyla yazmıştır. İlk eseriyse 6 yaşındayken yazdığı “Tavşan” adlı hikâyesidir.

Londra’dan sonra İngilizce öğretmenliği yapmak üzere Portekiz’e taşınan Rowling, 16 Ekim 1992’de Portekizli televizyon muhabiri Jorge Arantes’le evlendi ve 27 Temmuz 1993’te ilk çocuğu Jessica Rowling Arantes’i dünyaya getirdi. Çift 1995 yılında boşandı.

Aralık 1994’te Rowling ve kızı, kız kardeşine daha yakın olmak için Edinburgh’a taşındı. Tek geçim kaynağı işsizlik maaşı olan Rowling, ilk kitabını burada bir Çin lokantası olan Nicolson’s Café’de tamamladı. Rowling yine bu dönemde Edinburgh Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı ve 1996 yılında mezun oldu.

Asıl adı Joanne Kathleen Rowling olan yazarın isminin kısaltmasının nedeni kitabın yayımcısının isteği üzerinedir. Çünkü bu kitabı yazanın bir bayan olması nedeniyle okuyucuların kitaba ilgi duymak istemeyecekleri sanılmıştır.

Harry Potter Fikri Nasıl Oluştu?

Her Harry Potter hayranının bildiği bir hikayedir aslında bu.Aklında sürekli bir büyücülük okulunda okuyan çocuğun hikayesi olmuştur. 1990’da, Manchester’dan Londra’nın King’in Cross İstasyonu’na giden bir trende Harry Potter fikri kafasına girdi. Daha sonra gelecek beş yılı hikaye üzerinde çalışarak geçirecekti.Az önce de belirttiğim gibi hayat hikayesinde Portekiz’e taşındığından bahsettim. Rowling Harry Potter fikri sonrasında annesi Rowling 25 yaşındayken öldü. 26 yaşında, büyük olasılıkla ofis işinden bıkan Rowling, İngilizce öğretmek için Portekiz’e taşındı. Eşinden de ayrıldıktan sonra Rowling İngiltere’ye geri döndü ve ilk Harry Potter kitabını Çin lokantası olan Nicolson’s Cafe’de bir daktilo ile bitirdi.

Hayatında Yaşadığı Zorluklar

Bekar bir anne olmak kendi başına bir mücadeledir. Yine de J.K. Rowling’in o sırada karşılaşacağı tek mücadele bu değil. Ayrıca bir işi yoktu, fazla parası yoktu ve sosyal yardım parası ile geçiniyordu. Bütün bu mücadeleler onu ezmiş ve depresyona yol açmış olmalı.

Bu doğru, J.K. Rowling depresyondan muzdaripti ve daha sonra hastalıktaki deneyimine dayanarak Ruh Emicileri yaratmaya ilham verecekti. 1995 yılında ilk Harry Potter kitabını ilk gönderirken yayıncılardan çok fazla reddedildi. Ancak sonunda Bloomsbury adında bir yayıncı ona bir şans verdi ve Harry Potter ve Felsefe Taşı’nı J.K adıyla yayınladı. Rowling, erkeklerin kitabı okuyabilmesi için cinsiyetini gizleme girişimi ise ayrı bir parantez…

Öyleyse beğenilen yazarın hayat hikayesinden ne çıkarılabilir? Bu mücadeleler sonunda iyi sonuçlara yol açabilir mi? Tüm bu dersler onun hikayesinden alınabilir: pes etmeyin!

Asla hayallerinizden vazgeçmeyin ve şeylerin bir gün daha iyi hale geleceğine inanın.

Harry Potter Filmleri

Serinin ikinci kitabı “Harry Potter ve Sırlar Odası”, 1998 yılının Temmuz ayında İngiltere’de de büyük beğeni ve satışlara satıldı. Rowling, Ekim ayında, kitapları filmlere uyarlamak için Warner Bros. ile yedi haneli bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

Film serisi 2011 yılında “Harry Potter ve Ölüm Yadigarları – Bölüm 2” ile seriyi bitirdiğinde, tüm zamanların en çok hasılat yapan film serisi oldu. Ancak film stüdyosu için hala bir riskti: Kimse dizinin ne zaman veya nasıl biteceğini bilmiyordu.

“Harry Potter ve Felsefe Taşı” nın 2001 film uyarlaması bir gişe hokkabazıydı. Daniel Radcliffe’nin Harry Potter, Emma Watson ve Hermione Granger, Rupert Grint, Ron Weasley ve oyuncu kadrosunu tamamlayan klasik eğitimli İngiliz aktörlerin başrol oynadığı muazzam bir girişimdi. Christopher Columbus’un yönettiği film, gişede 974.8 milyon dolar hasılat yaptı ve tarihin en başarılı film franchise’ı için yol açtı.

Sekizinci ve son “Harry Potter” filmi, “Harry Potter ve Ölüm Yadigarları – Bölüm 2” (son kitap iki filme ayrıldı) yayınlandı ve tüm zamanların en büyük açılış rekorunu kırdı. Radcliffe, Watson ve Grint, kariyerlerini hayatlarının geri kalanında tanımlayacak rollere veda ediyorlardı. “Harry Potter” ve milyonlarca hayran için önemli bir seri böylece son buldu.

Geçtiğimiz senelerde “Harry Potter” için bir başka dönüm noktasıydı. “Harry Potter ve Lanetli Çocuk” oyunu Londra’da prömiyer yaptı ve Temmuz ayında dünya çapında bir kitap versiyonu yayınlandı. Son olarak, “Harry Potter” hayranları gece yarısında bir kitapçıya gitme ve seride yeni bir giriş satın alma şansını yakaladılar.

Oyun John Tiffany ve Jack Thorne ile birlikte yazıldı. Hikayesi “Harry Potter ve Ölüm Yadigarları” olaylarından 19 yıl sonra başlar ve Harry, Ron ve Hermione’nin ardından gelen yeni nesil sihirbazlarla ilgilidir. Bizlere de biraz olsun yeni seriler için hayal katmış oldu.

The Guardian’a verdiği demeçte, “17 yıl geçti ve sadece sayfada durduğum için hayal gücümün durduğu anlamına gelmiyor,” dedi. “Çok uzun bir yarış yapmak gibi. Bitiş çizgisinde ölmeyi durduramazsın. Bazı malzeme, fikirler ve temalar vardı ve üçümüz bir hikaye yaptık.”

“Harry Potter” filmlerini yazan Steve Kloves’e senaryo görevlerini dış kaynak sağlamak yerine, Rowling senaryoyu “Fantastik Canavarlar ve Nerede Bulunur” un kendisi yazdı. “Harry Potter ve Felsefe Taşı” ndan 70 yıl önce gerçekleşiyor.

Eddie Redmayne’nin Scamander rolünü oynadığı film bir gişe ve kritik bir başarıydı. Filmde Rowling, yeni büyülü kavramları ve karakterleri tanıtarak evrenini daha da genişletti.

Dizide dört film daha planlıyor ve işaretler, hikayenin sonunda “Harry Potter” ın habercisi olan önemli bir olay olan Gellert Grindelwald ile düello yapan Albus Dumbledore ile sonuçlanacağını gösteriyor. Filmin senaryosu da kitap olarak yayınlandı.Kitaplarını koleksiyonlayan insanlar için harika eserler olarak kütüphanemizde yer almaya devam ediyor.

Umarım geri kalan filmleri de izleme şansı elde edebiliriz. Ama kendi görüşüm Hogwarts’ta geçen bir dizinin yapılması gerekiyor. İzlenmenin inanılmaz sayılara çıkacağından eminim. Daha bu seriler için zaman olsa da bir gün neden olmasın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir