SEYAHAT DEFTERİ SERİSİ 2

Seyahat defteri serimizde sizlere gezip gördüğümüz,o kültürlere şahitlik ettiğimiz ülkeleri, şehirleri anlatacağız.Elbette istek üzerine sizin de merak ettiğiniz yerleri gelecek haftalarda yazmaktan mutluluk duyarız.

Afrika Seyahatimizin Yeni Rotası:KENYA

Rida Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği

TEMEL BİLGİLER

Kenya ya da resmi adı ile Kenya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kısmında yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Etiyopya,Somali,Tanzanya bir kısmı Victoria gölü ile olmak üzere Uganda ve Güney Sudan oluşturmaktadır. Bunun haricinde ülkenin güneydoğusunda Hint Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Nairobi’dir.

KONUŞULAN DİLLER

1992 yılında kabul edilen anayasa sonucu Swahili dili de ülkenin İngilizce’nin yanı sıra diğer resmi dili olmuştur. Meclise seçilen üyelerin Swahili dil bilgisini kanıtlaması gerekmektedir ancak buna karşılık mecliste tüm kararlar İngilizce olarak yayımlanmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte mahkemelerin alt kanatlarında Swahilice ile iletişime geçebilme imkanı mevcut ancak buna karşılık yine tüm mahkeme kararları ile kamu kurum ve kuruluş dilekçeleri İngilizce olma zorunluluğu bulunmaktadır.Swahili dili ülkede resmi dilin yanı sıra ulusal dil olarak da kabul edilmektedir.

Bu iki dilin haricinde etnik gruplar arasında Kikiyuca,, Kambaca,Luhyaca,Luoca,Kalenjince ve Turkanaca gibi farklı diller de ülkede konuşulmaktadır.

Bugün sizlere ilk olarak başkent Nairobi’deki yaşamı anlatacağım daha sonrasında ise sizinle kısa bir safari seyahatine çıkacağız.

Başkent:Nairobi

Visit Nairobi, Kenya | Tailor-made Nairobi Trips | Audley Travel

1899 yılında kurulmuş, 1905 yılında başkent statüsünü Mombasa’dan devralmıştır. Ayrıca Nairobi eyaletinin de başkentidir. Ülkenin güneyindeki Nairobi Nehri üzerine kurulu olan şehir, denizden 1661 metre yüksektedir.

Nairobi, Doğu Afrika’daki en yüksek nüfusa sahip şehirdir. 1999 sayımına göre 684 km²’lik Nairobi yönetim bölgesinde 2.143.254 kişi yaşamaktadır. 1899’da bir demiryolu kampı olarak kurulmasından bu yana şehir, Kenya’nın en büyük şehri olmuş ve Doğu Afrika’nın en büyük şehirleri arasına girmiştir.

Nairobi bugün Afrika’nın politik ve finansal olarak önde gelen şehirleri arasındadır. Birçok şirkete ve organizasyona ev sahipliği yapan Nairobi, iş ve kültür açısından önemli bir merkezdir. Yerel dilde Nairobi, “yeşil ve sulak yer” anlamına gelmektedir.

Vize İstiyor Mu?

Türk vatandaşlarından umuma mahsus (bordo) pasaportu olan herkes, Kenya ziyaretlerinden önce vize almak zorundadır. Elektronik ortamda da alınabilmektedir.Kenya’nın uyguladığı vize politikası, genel anlamda uğraştırıcı olmayan ve hızlı alınabilen özellikler sunmaktadır.

Para Birimi ve Kredi Kartı Kullanımı

Kenya sınırları içerisinde yer alan Nairobi’de para birimi olarak Kenya Şilini (KES) kullanmaktadır.100 Kenya Şilini yaklaşık 6.68 Türk lirasıdır.Ayrıca her yerde kredi kartı kullanımı mevcuttur.

Kenyan Shilling Depreciated to Ksh 103.7 Last Week

ŞEHİRDE ULAŞIM

Havaalanından kendinize araba kiralayablirsiniz. Fakat bu sizin için biraz zorlayıcı olabilir. Çünkü trafik sağdan akmaktadır.Araba kiralama şirketleri size şoförlü seçenek de sunmaktadır.Taksi de kullanabilirsiniz ancak taksiler ne ucuz ne de yaygın.Şehirde genel olarak uber kullanılmaktadır.Bizim de tercihimiz bu yönde oldu.Uygulamayı indirip çok rahat ve uygun bir şekilde şehirde istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

The Maasai Market(Masai pazarı): Burada Kenya’ya özgü binlerce hediyelik eşyayı bir arada bulabilirsiniz.Çok yüksek fiyatla başlarlar ve almıyorum dediğiniz zaman bütün pazarı sizin peşinizde dolaşarak geçirebilirler.Çünkü bir süre sonra tek ürün için söylediği ilk fiyata bir çanta dolusu hediyelik eşyayı size verirse hiç şaşırmayın 🙂


Giraffe Centre(Zürafa Merkezi) : Nairobi’nin en bilinen ikonik yapısı olan Giraffe Manor otelinin tam karşısındaki Zürafa merkezini ziyaret etmeden Nairobi’den ayrılmamalısınız.Giriş ücretleri ve içeride bulunan hediye eşya dükkanından gelen gelir ile zürafaların bakımı yapılmaktadır.Park içinde zürafalar kısıtlı bir alanda bulunmamaktadır.Oldukça geniş bir doğal alanda bulunmaları açıkçası bizleri oldukça memnun etti.Orada size yeşillik ve yem veriyorlar. Zürafalara elinizi uzatmanız yeterli onlar bir süre sonra başınızdan ayrılmayacaktır.Ayrıca gittiğinizde büyük çığlıklar duyarsanız panik yapmayın çünkü bu orada bulunan domuzları kendi aralarında küçük inatlaşmasıdır 🙂

Elephant Orphanage(Fil Yetimhanesi) : 1977 yılında kurulan fil yetimhanenin amacı kaçak avcılık sonucu yetim kalan fillerin burada yetiştirilmesini amaçlayan rehabilitasyon merkezi olmasıdır. Her gün 1 saat ziyaretçi kabul eden bu yetimhane ,sizlere filler ile küçük gösteriler yaparak güzel vakit geçirmenize neden olmaktadır.Ayrıca burada fillere biberondan süt içirebilir ve birlikte hortumla ıslanabilirsiniz 🙂

SAFARİMİZ BAŞLASIN

Nirobi Milli Parkı:Burası 1946 yılında Kenya’nın ilk parkı olarak kurulmuş. 117 km²’lik alanda yer alan parkta yaban hayatını izleyebilirsiniz. Şehrin içinde böyle bir park olması da oldukça şaşırtıcı açıkçası.

Ve safari başlar..

Safari yapacağımız günün sabahı oldukça erken saatte kalktık.Çünkü çoğu insanın gitme sebebi oradaki vahşi yaşamı görmek ve bunun için en önemli olay aslanları görmek.Aslanlar erken saatte avlanmaya çıktığı için ve milli park girişinde bilet beklerken çok uzun saatler beklememek için maalesef daha güneş doğmadan yola çıkmak zorundasınız.O sabah kahvaltı saatinden erken saatte otelden ayrıldığımız için otelimiz kahvaltımızı paket şeklinde hazırlayıp bize vermişti.Oldukça nazik bir hareketti.Eğer daha önceden anlaştıysanız safari aracınız otelinize kadar gelmektedir.Biz bu şekilde yaptık ve bizim için oldukça rahat oldu.

Milli parka ulaştığınızda orada sizi yerliler hoş danslarıyla karşılamaktadır.Onlarla fotoğraf çekilebilir veya dans edebilirsiniz.Fakat tabii ki bahşiş vermek şartıyla 🙂

Araçlara geçildiğinde ve unutulmaz yolculuk başladığında oldukça heyecanlıydık.Çünkü vahşi doğaya ilk defa bu kadar yakından şahit olacaktık.

Bütün safari araçları arka arkaya gitmektedir.Kendi aralarında iletişimi telsizler ile kuruyorlar.En önemli ve nadir olan şey aslan görmek olduğu için herhangi bir yerde aslan görüldüğü zaman bütün araçlar birbiriyle iletişime geçip aslanların olduğu yöne doğru hareket ederler.

Visit The Nairobi National Park, Kenya | The Guardian Nigeria News ...

Milli park şehrin içinde olduğu için burada yaşayan vahşi hayvanlar da insanlara oldukça alışmış görünüyor.

3 Days Kenya Lodge Safari Amboseli | Big Time Safaris

ÖZET

Kısacası, biz mutlaka gezip görmeniz gereken bir yer olduğunu düşünüyoruz.Orada vahşi doğaya en yakından şahitlik edebilir ve unutulmaz anlara şahit olabilirsiniz.İyi tatiller 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir