SEYAHAT DEFTERİ SERİSİ 3

Seyahat defteri serimizde sizlere gezip gördüğümüz,o kültürlere şahitlik ettiğimiz ülkeleri, şehirleri anlatacağız.Elbette istek üzerine sizin de merak ettiğiniz yerleri gelecek haftalarda yazmaktan mutluluk duyarız.

Yepyeni Bir Rota:DUBAI

Dubai Turları 2020 | Şok Fiyat Dubai Turları Air Arabia İle ...

TEMEL BİLGİLER

Dubai, 1900’lü yıllarda küçük bir balıkçı ve liman kasabasıydı. 1930’larda Dünya Genel Ekonomik Krizinin, Dubai İnci Piyasasını da etkileyerek çökmesine yol açmasından uzun bir süre sonra 1969’da Dubai’de petrol bulunarak ihraç edilmeye başlandı. Bölgeyi himayesinde bulunduran İngiltere 1968’de bölgeden çekileceğini açıkladı. İngiltere’nin bölgeden çekilmesinden sonra Dubai, 2 Aralık 1971’de Abu Dabi, Şarika, Acman, Füceyre ve Ummül Kayveyn emirlikleri monarşik bir federasyon yapılanması ile birleşerek Birleşik Arap Emirlikleri’ni kurdular. 1972’nin başlarında Resü’l-Hayme de diğer altı emirliğe katıldığında Birleşik Arap Emirlikleri’nin bugünkü yedi emirlikten müteşekkil yapısı oluştu. Bölgede petrolün bulunmasından sonra Dubai’nin geliri devamlı ve hızla yükseldi ve emirlik bir ticaret, alışveriş ve turizm kenti haline geldi. 

KONUŞULAN DİLLER

Birleşik Arap Emirliklerinde ulusal ve resmî dil Arapçadır. Emirati yerel nüfusu tarafından Arapça’ nın Körfez lehçesi konuşulmaktadır.İngilizce ikinci dil olarak konuşulmaktadır. Göç durumlarına göre, Urduca, Hintçe, Farsça, Bengalce, Malayca, Tuluca, Tamilce, Kannadaca, Sinhalaca, Teluguca, Tagalogca ve Çince dilleri de diğer başka dillerle birlikte konuşulmaktadır.

Bugün sizlere Dubai hakkında bilinmesi gerekenleri elimden geldiğince aktarmaya çalışacağım.

Vize İstiyor Mu?

2020 Pasaport Harçları ve Defter Bedeli | Kesfetsek.com

Dubai, yeşil ve diplomatik pasaportlar haricinde Türk vatandaşlarından vize talep eden ülkeler arasında. Ama vize alması daha kolay. Hava yolları aracılığıyla Dubai vizesi için başvurunuzu yapabilirsiniz. Türk Hava Yolları, Fly Dubai, Pegasus, Etihad Hava Yolları ve Air Arabia gibi firmalar vize işlemlerine aracılık ediyor. 

Para Birimi ve Kredi Kartı Kullanımı

UAE announces AED 32 billion housing project for citizens - Dubai ...

Birleşik Arap Emirlikleri para birimlerini dolara sabitlemişlerdir.

1 USD= 3,67 AED şeklinde değişmeyen bir kur değeri bulunmaktadır. Bu nedenle Dubai’de dolarla harcama yapılabilmektedir.  Dubai’deki döviz bürolarında alış fiyatı ortalama 3.65-3.68 arasında değişmektedir. En yakın döviz bürosunda paranızı kolayca bozdurabilirsiniz. Aynı zamanda her yerde sorunsuz bir şekilde kredi kartı kullanımı mevcut.

ŞEHİRDE ULAŞIM

Dubai çok pahalı bir şehir olduğu için taksi fiyatları ucuz görünmektedir. Yine de her yere ulaşımda metro kullanabilirsiniz. Metro kullanımı çok ucuza gelmektedir.Yine de uber uygulamasını da kullanabileceğiniz seçenekler arasında.

Şehir İçi Ulaşımda taksilerin fiyatı 5 AED ile başlamakta fakat minimum 12 AED ödüyorsunuz.Kısacası 7 AED gibi bir fiyat bile tutsa yine de 12 AED ödeme yapıyorsunuz.

Bizim tercihimiz metrodan yana oldu.Çünkü gerçekten çok ucuz fiyata her yere ulaşmak mümkün.

Şehir 7 bölgeye ayrılmış durumda. En uzak bölgeye ulaşım ücreti ise havalimanı ücreti olan 7,5 AED. Normal şartlarda tek yön ulaşım için 3 ya da 5 AED ödüyorsunuz. Yarım saat içinde aktarma ücretsiz. Metroya hem girişte hem çıkışta kart okutuyorsunuz. Buna göre gittiğiniz mesafe kadar ücret sizden düşüyor.

Metro ile ulaşımda herkesin kadın & erkek birlikte bindiği normal düzenin yanı sıra bir de sadece kadın ve çocukların binebileceği ayrı 1-2 vagon bulunuyor. Erkekler buradan geçmemeye özen gösteriyor, eğer binerse zaten cezası var.Tabi biz bunu daha önceden bilmediğimiz için ilk binişimizde bu hatayı yaptık.Siz bu hatayı yapmayın! Eğer yaparsanız gerçekten çok sert bir tepkiyle karşılaşıyorsunuz.Ayrıca cezası da bulunmaktadır.

İmgeleme!: Dubai: Önce AVM'ler!

Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

1-Burj Khalifa

Views at Burj Khalifa to be sold? Emaar denies international ...

Burj Khalifa, dünyanın en yüksek yapısıdır. 828 metre yüksekliği ve 160 katı bulunan yapı, çelikten inşa edilmiş ve rüzgârın etkileri en aza indirilmek için oval köşelere sahiptir.  Birçok ilke sahip olan Burj Khalifa, aynı zamanda dünyanın en hızlı asansörü ve en yüksek camisini de içerisinde barındırıyor.

2-Dubai Mall

The Dubai Mall | AVM GEZGİNİ - Alışveriş Merkezleri, Mağazalar ...

Dünya’nın en büyü alışveriş merkezlerinden birisi olan Dubai Mall size dünyaca ünlü markaları bir arada bulma şansını sunuyor.Burası öyle büyük ki 1300 adet mağazaya ve 200 adetten fazla sayıdaki restorana ev sahipliği yapıyor.

Alışveriş yapmak, yemek yemek,  buz pateni yapmak, akvaryumda gezmek gibi farklı aktiviteleri de bulabileceğiniz bir yer.

3-Burj Al Arab

Dubai-Burj-Al-Arab | Lafmacun

Basra Körfezi’nde bulunan Burj Al Arab, dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olma özelliğine sahiptir. Yapısı sebebiyle yelkeni andırmasıyla ‘’Yelken Otel‘’ olarak da anılan Burj Al Arab, Dubai’nin en çık ziyaretçi çeken cazibe merkezidir.

4-Palmiye Adası

6.01.2019 Hareketli En Ucuz Dubai Turu (5* Palmiye Adası) Air ...

Palmiye Adaları, Bae’de Basra Körfezi içerisinde oluşturulmuş yapay takım adalardan biridir. Palm Deyra ve Palm Cebel Ali ile 3 tane olmakla birlikte, şekli sebebiyle Palmiye Adaları olarak da anılmaktadır. Her iki yanda 8 adet, toplamda 16 adet yaprak şeklindeki adanın toplam büyüklüğü 800 futbol sahası büyüklüğündedir.

5-Desert Safari Dubai

Desert Safari Dubai 2020

Büyük kum tepeleri arasında yaşanabilecek en iyi heyecanlardan biri dev araçlarla çöl safarisidir. Bölgede çok fazla tur şirketinin düzenlediği bu etkinlikte, öncesinde kısa bir bilgilendirme yapılarak çölde safariye çıkılıyor, sonrasında develerle yola devam ediliyor.

Hem modern hem de nostaljik bir deneyim yaşamanızı sağlayan bu etkinliklerde Arap rüzgarını hissetmeniz için her türlü ayrıntı düşünülmüş. Arap kıyafetleriyle, Orta Doğu yemekleri eşliğinde muhteşem bir heyecanı yaşamak istiyorsanız, kesinlikle bu turlardan birine dahil olmalısınız.Ayrıca tok karnına gitmemenizi tavsiye ederim 🙂

6-Ski Dubai

Ski Dubai (Mall of the Emirates) Trail Map • Piste Map • Panoramic ...

Mall of Emirates’in içerisinde bulunan Ski Dubai, çöl iklimi içerisinde kayak yapma imkanı sunan çok büyük bir merkez. Farklı 5 eğime sahip kayak alanlarında snowboard yapma ve karın tadını çıkartma şansına sahipsiniz.

7-Baharatçılar Çarşısı

Dubai Baharat Çarşısı

Dubai’deki Baharatçılar Çarşısı’nda dünyanın dört bir yanından gelen baharatlar mevcuttur.Birbirinden ilginç kokuların ve renkli görüntülerin hakim olduğu bu çarşı her daim alabalık ve turistlerin ilgi odağı olarak öne çıkıyor. Geleneksel çarşıyı mutlaka görmelisiniz.

8-Dubai Aquaventure Waterpark

Atlantis Aquaventure High Season | Resort for a Day

Dubai’deki Atlantis Aquaventure Su Parkı, 6 havuz ve 30+ kaydırak bulunmaktadır. Kendinizi farklı hissedebileceğiniz bir heyecan dünyası vaat ediyor. Dubai’de heyecan verici turistlerin sıkça ziyaret ettiği Aquparkta; Rekor kıran su kaydıraklarına tırmanın, yunusları, deniz aslanlarını, köpekbalıklarını ve vatozları izleyin. Hafta sonunuza maceraperest bir dokunuş katmak istiyorsanız, burayı tercih edebilirsiniz.

9- The Walk Dubai JBR

Walk in Dubai The Walk at JBR - YouTube

Jumeirah Beach Risidence (JBR)’ın şık sahil şeridi boyunca uzanan yürüyüş yoludur. Burada yürüyüş yapmanın yanı sıra alışveriş ve yeme noktalarını kullanabilirsiniz. Mağazaların ve butik dükkanların yer aldığı yürüyüş noktası, bölgesel tasarımcıların ürünlerini bulabileceğiniz popüler bir moda noktası. Dubai’de alışveriş için sıklıkla tercih edilir.

10-Jumeirah Sahili

Jumeirah Sahili

Eski bir balıkçı şehri olan Dubai’de, günümüzde sahil kesinleri turistlerin en uğrak noktaları haline gelmiştir. Birçok otelin kumsalının bulunduğu Jumeirah Sahili, şehrin en popüler kumsalıdır.

Dubai’de Yeme İçme

Food on Desert Safaris in Dubai | Platinum Heritage
 • Publique (Medinat Jumeirah)
 • Lock, Stock and Barel (Rixos Premimum, JBR) – Gece hayatı, Pub – Salı Kadınlar Gecesi indirim var
 • Barasti Beach (Marina) – Plaj & Gece Hayatı
 • Zero Gravity (Marina) – Plaj & Gece Hayatı
 • Pure Sky Lounge (Hilton Dubai Walk) – Gün Batımı
 • Aprons & Hammers (Marina) – Tekne Restaurant
 • Q43 (Media One Hotel) – Salı & Cumartesi Kadınlar Gecesi indirim var
 • Shakespeare And Co – Ibn Battuta
 • Texas Roadhouse, The Cheesecake Factory, Zaytoni (Dubai Mall)
 • Zahr El Laymoun (Dubai Fountain) – Cezvede Lübnan Kahvesi
 • Buddha Bar – (Dubai Marina)
 • Aji ve Breeze Beach Grill (Palmiye Adası)

ÖZET

Lüks yaşantılara şahitlik edeceğiniz Dubai ,sizlere çok ihtişamlı ve pahalı hayatları gösterecek.Burada yapabileceğiniz çok fazla aktivite var. “Çölün üzerine bir şehir yapılır da her konuda dünyada ön plana çıkacak düzeye gelir mi?”derseniz. Evet, eğer burası Dubai ise gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir