SEYAHAT DEFTERİ SERİSİ

Seyahat defteri serimizde sizlere gezip gördüğümüz,o kültürlere şahitlik ettiğimiz ülkeleri, şehirleri anlatacağız.Elbette istek üzerine sizin de merak ettiğiniz yerleri gelecek haftalarda yazmaktan mutluluk duyarız.

YENİ ROTA AFRİKA

Afrika - Vikipedi

Afrika, yüzölçümü ve nüfus yoğunluğu açısından dünyanın en büyük ikinci kıtasıdır. Kendisine bitişik kabul edilen adalar ile birlikte 30,8 milyon km²’lik alanı ile dünya yüzölçümünün %6’sını ve dünya üzerindeki toprakların %24,4’ünü kapsar. 1 milyar kişilik nüfusuyla dünya nüfusunun %15’ini barındırır.

TEMEL BİLGİLER

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Afrika’nın orta doğu bölgesinde, Hint okyanusu kıyılarında bulunur. Ülke aynı zamanda UNESCO’nun koruması altındadır.Ülke Mikao adı verilen yirmi altı bölgeden oluşmaktadır. Darüsselam Tanzanya’nın en büyük şehridir.Başkenti ise Dodoma’dır. Afrika’nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro ise ülkenin diğer önemli şehri olan Arusha’ya yakındır. Aynı zamanda Kilimanjaro Uluslararası Havalimanı aracılığıyla, hemen hemen dünyadaki tüm ülkelere uçmak mümkündür.

KONUŞULAN DİLLER

Tanzanya, çok sayıda etnik gruba sahip olduğu için her toplumun kendine özgü dili bulunmaktadır.Fakat ülkenin resmi dili Swahili’dir. Sömürge döneminde ülkenin resmi dili İngilizce olmuştur. Bağımsızlıktan sonra ise devam etmiştir Fakat İngilizce hemen hemen hiç bir devlet kurumunda kullanılmamaktadır.

Bugün sizlere Afrika kıtasının en güzel sahillerine sahip yerlerinde biri olan Tanzaya ülkesinin Zanzibar adası hakkında bilgilerimizi aktaracağız.

Afrika’nın incisi, göz bebeği, Freddie Mercury’e hayat veren,sevgi dolu yer: Zanzibar..

Zanzibar seyahat defteri detayları şu şekilde;

Vize İstiyor Mu?

Zanzibar bizden vize istiyor , kapıdan Tanzanya vizesi almanız gerekli. Umumi pasaport sahipleri 90 gün geçerli, tek girişlik vizeyi $50 karşılığında alabilirsiniz. Ayrıca pasaportunuzun geçerlilik süresi 6 aydan uzun olmalı. 

Para Birimi ve Kredi Kartı Kullanımı

Tanzanya’da kullanılan para birimi Tanzanya şilingi(TSh veya TZS).Ada genelinde çoğu yerde dolar da kullanabilirsiniz ama şiling ödeme yapmak daha avantajlı.Benzin istasyonları ve eczanelerde kesinlikle şiling dışında bir para birimiyle ödeme yapamazsınız.Onun dışında her yerde dolar kabul görmektedir.

ŞEHİRDE ULAŞIM

DALA DALA:

Zanzibar’da yaygın olarak kullanılan ulaşım türüdür.Arkadan küçük bir kamyonete benzemektedir.Ada içinde ulaşım için en ucuz ulaşım yolu dala daladır. Açıkçası bu kadar ucuz olmasına rağmen biz bu ulaşım araçlarını kullanmadık. Çünkü görüp görebileceğiniz en kalabalık ulaşım araçlarından birisi, bu araçlar açık olduğu için genellikle araçtan sarkan insanlar görebilirsiniz.Adada trafik çok hızlı aktığı için ve açıkçası çok da güven vermediği için bu ulaşımı tercih etmedik.

TAKSİ veya ÖZEL ARAÇ:

Zanzibar’da taksi kullanmak hem bütçenizi sarsacak hem de pazarlık yaparken maalesef şoför ile uzun uzun sohbetlere gireceksiniz.Çünkü taksimetre kullanılmamakta.Bu yüzden sürekli fiyat değişmekte.Oraya gitmeden baktığımız Zanzibar yazılarında ilk söylenen fiyatın çok yüksek olduğunu daha sonra çok daha düşük bir fiyata ulaşım yapabileceğimizi okumuştuk.Gerçekten de oraya gittiğimiz zaman 50$ fiyat ile başladığımız taksi pazarlığının 20$ gibi çok daha farklı bir fiyata düştüğüne şahit olduk.Ayrıca gördüğünüz taksilerin hepsi güvenilir olmayabilir.Yolda yürürken birden bir araba yanınıza gelip taksi lazım mı diyebilir 🙂

Her seferinde taksici ayarlamak yerine tüm ulaşımınızı sağlayacak bir araç ayarlamak çok daha rahat ve ekonomik olacaktır çünkü pazarlık yapmanız daha da kolaylaşır.

Zanzibar’da Hangi Bölgede Kalınır?

-Stone Town

Adanın başkenti olan Stone Town, kesinlikle 1 bütün gün ayırmanız gereken bir yer. Kent merkezinde görülecek yerleri gün içinde dolaşıp tamamlayabilirsiniz fakat buranın gün batımı ve gecesini de görmenizi isterim. Ayrıca Prison Island’a giden tekneler de buradan kalkıyor. Denize gireceğiniz sahil bölgelerine erişimin çok rahat olmadığını göz önüne alırsak en azından 1 gecenizi Stone Town’daki bir otelde geçirmeniz çok daha rahat olacaktır.

 Kendwa ve Nungwi 

Zanzibar’da gelgitin en az görüldüğü, dolayısıyla en turistik bölgeler Nungwi ve Kendwa sahili. Günün her saatinde doya doya denize girmek, gün batımında Dhow da eski usül yelkenli ile denize açılmak, otele bağlı kalmadan değişik restaurant seçeneklerinden yararlanmak, bir sürü tur işletmesiyle yakın temasta olmak, Zanzibar’ın gece yaşamını görmek ve azıcık kalabalığa karışarak tatil yapmak isterseniz otelinizi buralardan seçebilirsiniz .Fakat hem otellerin hem de restaurantların burada daha pahalı olduğunu söylemeliyim. Her şeye rağmen neşeli bir Zanzibar tatili için en doğru yer bu iki sahil bölgesi.

Biz Nungwi bölgesinde DoubleTree Resort by Hilton Zanzibar da kalmıştık.Çok memnun kaldığımız bu otelin size mükemmel bir tatil yaşatacağına eminim.Günün belli saatlerinde gelgit görülmesine rağmen çok rahat bir şekilde gün içerisinde yüzebiliyor ve gün batımını izleyebiliyorsunuz.Sahili bembeyaz kuma sahip.Otel bölgesinden plaja inerken oranın yerlileri kendilerine özgü kıyafetleriyle sizinle sohbet edip sahil boyunca yürürken sizlere eşlik edebilir.Yemek konusuna gelince açıkçası yemekler çok fazla baharatlı olduğu için yerken sorun yaşadık.Fakat müşteri temsilcisiyle bu durumu konuşursanız sizinle çok güzel bir şekilde ilgileniyorlar ve size özel akşam yemeği çıkartıyorlar.Bu durum gerçekten kendinizi özel hissettiriyor.Gelgit saatlerinde havuzda hoş vakit geçirebilir ve havuzun içine kurulmuş barda suyun içine yapılmış taş taburelere oturup içeceğinizi içip yemek yiyebilirsiniz.Kısacası konfor ve kendinizi özel hissetmek istiyorsanız bizim size tavsiyemiz kesinlikle DoubleTree Resort by Hilton Zanzibar.

İşinize Yarayacak Kelimeler 

 Jambo = Merhaba

 Karibu = Hoş geldiniz veya rica ederim (tam olarak “you’re welcome” yerine kullanılıyor.)

Poli Poli = Yavaş yavaş

Ahsente sana = Çok teşekkür ederim.

Sawa= Tamam, anlaşıldı

Hakuna matata!= Her şey yolunda!

Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

Bir tam gününüzü Stone Town’da gezmeye ayırın. Mutlaka

Stone Town’dan Prison Island’a geçip dev kara kaplumbağalarını mutlaka görün. Ayrıca oradaki eski hapishaneyi mutlaka gezin. Hepsi yarım gün sürecek.Günün geri kalan kısmında gidebileceğiniz yerlerden bir tanesi de baharat turu.Baharat turu oldukça popüler bir aktivite, baharat turunda herhangi bir giriş ücreti verilmemekte.Ancak orada size baharat toplarken yerlilerin yaptığı şovlarda bahşiş vermek biraz mecburi gibi bir durum var.

Denizle aranız iyiyse mutlaka Blue Safari yapın. Yaklaşık 1 gün sürecek bir aktivitedir.

Lokal yaşamı yakından tanımak istiyorsanız bir gününüzü köy ziyaretine ayırabilirsiniz.

Stone Town’da limana sırtınızı verdiniz doğru ilerlediğinizde taksilerin beklediği durağın karşısında bir evin önünde selfie çekilen insanlar göreceksiniz. İşte orası Queen Grubu’nun meşhur solisti rahmetli Freddie Mercury ya da asıl adı ile Farrokh Bulsara’nın doğduğu iddia edilen ev. Ama sanırım aslında burası değilmiş. Ama yine de gelip insanlar burada önünde bir foto çektirmeden edemiyor.

Freddie Mercury's complex relationship with Zanzibar - BBC News

Jozani Forest’ta sadece Zanzibar’da görülen Kırmızı Kolobus maymunlarıyla karşılaşacağınız bir trekking ayarlayın. Devamında büyüleyici mangrov ormanını dolaşın. Hemen yolunuzun üstü olduğu için Butterfly Center’ı da ziyaret edebilirsiniz. Bunların hepsi de yarım gününüzü alır.

Bir akşamüstü Kendwa veya Nungwi’den kalkan sunset cruise’a katılın. Dhow ile birlikte denize açılıp gün batımını izlemek muhteşem.

ÖZET

Kısacası, biz mutlaka gezip görmeniz gereken bir yer olduğunu düşünüyoruz.Oradaki insanların gerçekten çok mutlu,sevgi dolu ve güler yüzlü olduğunu görünce huzur bulacaksınız. Bizim kültürümüze göre çok farklı bir kültürleri var.Adanın sahillerinin size tatiliniz boyunca hayallerinizi yaşatacağınıza eminiz. Alışveriş sırasında pazarlık yapmayı unutmayın.Umarım faydalanırsınız.İyi tatiller 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir