Size Farklı Perspektifler Kazandıracak 6 Kitap

Merhaba Listeki okurları,

Bugün sizinle okurken çok keyif aldığım ve kelimenin tam anlamıyla ufkumun genişlediğini hissettiğim 10 kitaptan bahsedeceğim. Umarım siz de hem bu yazıyı hem de içerisinde tavsiye ettiğim kitapları severek okursunuz. Hemen size farklı bakış açıları kazandıracak,ufkunuzu genişletecek kitap önerilerine geçelim.

1) ETİN CİNSEL POLİTİKASI

Carol J. Adams’ın kaleme aldığı Etin Cinsel Politikası adlı kitap et yemenin erkek egemen toplumla olan ilişkisini ele alır. Kitap ataerkil yapıyı eleştirirken aynı zamanda kadın ve erkeğin yeme kültürlerinin zamanla ne kadar farklılaştığından da bahsediyor. Güçlü bir eleştiri niteliğinde olan bu eser sadece ataerkil toplum ile et yemek arasındaki ilişkiyi değil vejeteryanlık ile feminizmin ortak noktalarına da değiniyor. Bu kitabı okuduktan sonra görüşlerinizin değişeceğini veya kesinlikle evrileceğini düşünüyorum. Bahsi geçen konulara başka bir gözle bakmaya başlayacaksınız 🙂

“İnsanlar eşitliği birçok başka soruyu beraberinde getirdiği ve kolay bir çözümü olmadığı için reddeder. Eşit ücret meselesini ünisexs tuvaletlerle aynı kefeye koyar ve sonra konuyu değiştirirler.”

2) MOMO

Momo bir çocuk kitabı gibi gözüken ancak hangi yaşta okunursa okunsun insana bambaşka şeyler katacak olan bir eser.. Hatta bazı eleştirmenler tarafından “Momo ne bir çocuk ne bir yetişkin kitabı Momo bir insan kitabı” yorumları yapılmıştır ki bence de doğrudur. Momo küçük bir kız çocuğudur ve yeni geldiği bir kentte herkese kendini çok sevdirmeyi başarmıştır. Üstelik bunun için özel bir şey yapmasına gerek kalmamıştır. Çünkü Momo sadece dinler ama öyle bir dinler ki dinleyişi size ilham olur. Hiç aklınıza gelmeyecek çözümler buldurur, hiç düşünmediğini yolları düşündürür. Momo dinlemenin mucizeviliği ile beraber zamanın göreceliliğini de çok güzel anlatır. Bir yıl, bir ay, bir saat, bir dakika kime göre ve neye göredir? Bu kitabı okuduktan sonra hem kendinize hem hayatınıza şöyle bir dönüp bakacak ve eminim bir şeyleri değiştireceksiniz..

“Kör biri için gökkuşağının renkleri ve sağır biri için kuş sesleri nasıl boşunaysa, yürekte algılanmayan zaman da öyle boşa gider.”

3) KURTLARLA KOŞAN KADINLAR

Genelde önerdiğim hiçbir şey için iddialı cümleler kurmayı sevmem çünkü zevklerin göreceliliğini insanların beğenilerinin birbirlerinden çok farklı ve özel olduğunu bilirim. Ancak bu kitap için şu cümleyi kurabilirim; HERKESİN OKUMASI GEREKEN BİR KİTAP. Bu kitabın incelemelerinde konusu ve anlattığı öz itibariyle her kadının okuması gerek şeklinde ibareler bulunur. Haksız değiller her kadın okumalı ancak bana göre bu dünyada kadınlarla beraber yaşayan ve aslında bir bütün olduğumuz erkekler de okumalı. Bu eser Clarissa Pinkola Estés tarafından yaklaşık yirmi beş sene içerisinde yazılmış ve ardından birçok dile çevrilmiştir. Kitap birbirinden bağımsız, birçok mit içerek öykülerden oluşur. Yazar bu öyküleri verip sonrasında çözümlemelerini yaparak bize kurduğu bağları aktarmak istemiştir. Estes kadının doğasını ve içgüdülerini mitlerle harmanlayarak çok güzel anlatmıştır. Kitabın içerisinden çok sevdiğim bir kısmı da buraya bırakıp diğer kitaba geçiyorum..

“Kadınlar yirmili yaşlarına gelmeden önce bin kez ölmüşlerdir. Şu ya da bu yöne gitmişler ve engellenmişlerdir. Engellenmiş umutları ve düşleri de vardır. Aksini söyleyen hala uykudadır.”

4) DEVLETE KARŞI TOPLUM

Pierre Clastres’in Devlete Karşı Toplum kitabı devletleri, iktidarları, iktidarların gücünü, toplumları ve söz konusu bu kavramların insanlık tarihi ile bağlantılarınıü farklı kültürlerin farklı hayatlara kapı açtığını anlatan harika bir eserdir. Toplumların devletlere ihtiyacı var mıdır? Devletli toplum ile devletsiz toplum arasındaki esas farklar nelerdir? Devletsiz bir toplum nasıl olur? Antropolojik bir eser olan Devlete Karşı Toplum yaşadığımız toplumu anlamanın çok dışında hiç bilmediğimiz topluluklar ve kabileler hakkında da bizi bilgilendiriyor..

“İnsan siyasal bir hayvandır, toplum kendini oluşturan bireylerin toplamından ibaret değildir ve indirgenemeyeceği böyle bir toplum ile kendisini belirleyen sistem arasındaki fark insanları bir araya getiren mübadele ve karşılıklı ilişkidir.”

5) BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE

Bu kitap hakkında yazacaklarıma Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu kitabın okul müfredatlarına eklenip okutulması ve incelenmesi gerektiğini düşündüğünü söylemekle başlamak istiyorum.Nitekim 1928 yılında bu eseri Türkçe’ye çevirten de Mustafa Kemal’in ta kendisidir. Grigory Petrov bu kitabı yazarken böyle bir efsane ortaya koyduğunun farkında mıydı acaba? Petrov bu kitapta Fin halkından yola çıkarak etik bir kalkınma ve yapılanma ile oluşturulan yeni bir devlet düzeninden bahsediyor. Kitap Finlandiya’da çok önemli biri olan Johan Wilhelm Snellman’nın bin bir bataklık ülkesini hangi yollardan geçerek beyaz zambaklar ülkesine çevirdiğini anlatıyor. Toplumun aydınlarına yapmak istediklerini anlatarak onları örgütlüyor ve yardımlarını alıyor. Tanıdık geldi mi? Okudukça Mustafa Kemal’in Cumhuriyeti kuruş yolunda yaptıklarıyla kitap arasında çok güçlü bir bağ bulacaksınız..

“Ülke insanının çoğunluğunun eğitimden yoksun bırakılmış olması bir cinayettir. Devletin kendi kendini yok edişi, intihar etmesi demektir.”

6) BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK

Benim için çok özel ve yeri çok başka olan, küçücük bir kasabada bir avuç karakterle dünyanın sahip olduğu en önemli sorunlara parmak basabilmiş bir kitap.. Bülbülü Öldürmek, Harper Lee tarafından 1960’da yazılmış. Kitap 1930’ların Alabama’sında geçiyor ve o zaman orada yaşanan hayata dair sizi sıkmadan bilgilendiriyor. Roman Scout adlı anlatıcı karakterimiz, onun kendisinden birkaç yaş büyük ağebeyi Jem, yakın arkadaşları Dill ve avukat olan babaları Atticus’un yaşamlarını konu alıyor. Bu hikaye hem adaletsizlik, ırkçılık, ayrımcılık, cinsiyetçilik gibi birçok problemi ele alırken hem de sizi kendi içerisine sürüklüyor ve merak ettiriyor. Bunu başarabilen bir kitap olması bile kendisini özel kılmaya yetiyor açıkçası..

“Başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim.”

Kitap tavsiyeleri listemiz bu kadardı. Bir sonraki kitap listemizde görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir