Spor Severlerin İzlemesi Gereken 6 Film

Selamlar Listeki okurları!

Bugün sizlere birçok spor dalıyla ilgili izleyebileceğiniz filmleri önerdik. Sadece bir eğlenceden fazlasını ifade eden sporu ve hepimizin hayatına etkilerini gösterdiğini düşündüğümüz bir liste hazırladık. Listemizde 6 farklı spor konulu film bulunmaktadır. Umarım siz de izlerken keyif alırsınız!

1) Invictus (Yenilmez) (2009)

Clint Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı bu filmde başrolleri Morgan Freeman ve Matt Damon paylaşıyor. 1995 yılındaki Ragbi Dünya Kupası öncesi ve sırasında yaşananları anlatan filmde Morgan Freeman Nelson Mandela’yı canlandırırken, Matt Damon ise ragbi milli takımının kaptanı olarak boy gösteriyor. Yaşanmış bir hikayeyi anlatan filmde sporun toplum ve politika konularındaki önemi açıkça gözler önüne seriliyor.

İç karışıklıkların hat safhada olduğu bir dönemde halkını birleştirmek adına ragbi milli takımını kullanmak isteyen Nelson Mandela ile dönemin Güney Afrika’sındaki ambiyansı hissederken aynı zamanda ragbi dahil birçok sporun insanların ve hatta ülkelerin kaderlerini nasıl değiştirdiğini net bir şekilde görebiliyoruz. Dönemi ve ragbiyi profesyonel bir şekilde yansıtan filmde Morgan Freeman ve Matt Damon’ın oyunculukları ise yine şahane. İyi seyirler!

2) Hurricane Season (Kasırga Sezonu) (2009)

Tim Story’nin yönetmenliğini yaptığı bu filmde başrolleri Forest Whitaker ve Taraji P. Henson gibi başarılı oyuncular paylaşıyor. Bir önceki filmimiz gibi gerçek bir hikayeye dayanan bu filmimizde belki hepimizin duyduğu Katrina Kasırgası’nın hemen sonrası John Ehret Lisesi basketbol takımının ilham verici hikayesi anlatılıyor.

Kasırganın hemen sonrası lisedeki basketbol takımının koçluğunu yapan Al Collins (Forest Whitaker) farklı liselerden oyuncuları toplayarak, yaşanılan büyük sıkıntıların, geçirilen büyük bir felaketin ardından yerel halkın yaşama tekrar bağlanmasını ve bir nebzede olsa yaşadıklarını unutmalarını sağlamak adına basketbolun ve bir diğer deyişle sporun birleştiriciliğini kullanarak hem takımdaki oyuncuları hem de etraflarındaki insanları etkileyecek bir işe imza atıyor.

Yaşanmış bir hikaye olmasıyla etkisini daha da üst bir boyuta ulaştıran bu film, ilham vericiliği açısından bir başyapıt denebilir. İyi seyirler!

3) Goal (Gol) (2005)

Yönetmenliklerini Danny Cannon ve Michael Winterbottom’ın paylaştığı filmimizde başrolü ise Kuno Becker üstleniyor. Uzun bir dönem futbolun fabrikası olarak adlandırılan Güney Amerika’dan çıkan bir oyuncunun hayat hikayesini anlatan film FIFA ve birçok gerçek futbolcu ve futbol takımı ile işbirliği yapmış. Özellikle çekildiği dönemlerde birçok küçük çocuğun hayali olan futbolculuğu isteyen Santiago’nun bu hayaline ulaşmak için yaptığı fedakarlıkları ve çabayı izliyoruz.

Meksika’dan kaçak yollarla ABD’ye girerek babasıyla beraber yaşamakta ve çalışmaktadır. Bir süre sonra yeteneği fark edilen Santiago İngiltere’nin köklü kulüplerinden biri olan Newcastle United tarafından istenir. Dünyanın en yaygın sporlarından biri olan futbolun insanların hayatına yön veriş biçimlerini, bu ideal doğrultusunda yapılanları yakından izlediğimiz filmde FIFA ile ortak çalışmanın da katkısıyla akıllardan çıkmayan bir futbol hikayesi izliyoruz.

İlham verici olmasının yanı sıra, sürecin zorluklarını da gözler önüne seriyor. Sadece spor alanında değil herhangi bir alanda duyduğumuz başarı hikayelerinin perde arkası olduğunu da hatırlatan başarılı bir film. İyi seyirler!

4) Moneyball (Kazanma Sanatı) (2011)

Yönetmenlik koltuğunda başarılı bir isim olan Bennet Miller’ın yer aldığı filmde başrolleri Brad Pitt ve Jonah Hill paylaşıyor olsa da kadroda Philip Seymour Hoffman ve Chris Patt gibi birçok başarılı oyuncu da yer alıyor. Gerçek bir hikayeye dayanan aynı isimli romandan uyarlanan filmi The Social Network, The Trial of Chicago Seven gibi başarılı filmlerden de bildiğimiz Aaron Sarkin ve Steven Zaillian senaryolaştırıyor. Oakland beyzbol takımının menajerliğini yapan eski beyzbolcu Billy Beane (Brad Pitt) kısıtlı bir bütçe ile çok şey beklenen bir takımı baştan yaratıyor.

Bütçesine uygun bir şekilde hareket etmesi beklenen Billy elindeki iyi oyuncuları da kaybedince farklı bir yola başvuruyor. Oyuncularda görünüş ve duruş gibi durumlara dahi dikkat eden beyzbol kültürünü derinden sarsan bir yaklaşımla bir takım kuruyor. Filmimiz hayali bir başarı hikayesinden çok uzun sürede bir sporun kültürünü kökünden değiştirecek gerçekçi bir başarı hikayesi anlatıyor.

Spor camialarında çoğu zaman yaşanan sürecin içerisinde fark edilemeyen fakat etkisi kendisinden çok daha büyük olan olaylardan birine güzel bir örnek ve beklentiyi karşılamaktan çok bir felsefeyi anlatan bir film olması ve abartısız ama etkili oyunculuklara sahip olması sebebiyle başarılı bir film. İyi seyirler!

5) Coach Carter (Koç Karter) (2005)

Thomas Carter’ın yönettiği, Samuel L. Jackson ve Channing Tattum gibi hepimizin tanıdığı başarılı oyuncuların yer aldığı film biyografik bir spor filmi. 1999 yılında Ken Carter (Samuel L. Jackson) daha önce basketbol takımında başarılara imza attığı liseye basketbol koçu olarak geri döner.

Takımı toparlamaya çalışırken bunu sadece bir spordan çok hayat tarzı olarak benimseyen koç Carter, takımın oyuncularıyla derslerinde başarılı olmamaları durumunda takımda yer alamayacaklarını belirten bir sözleşme imzalatmaya çalışır.

Yoksul bir mahallenin lisesi olan Richmond Lisesi’nde, Amerikan gettolarındaki sıkıntıları, bu bölgedeki insanlar için sporun neredeyse hayat kurtarıcı olduğunu açık açık gözler önüne seren film gerek oyunculukları gerek dramatik ilişki yapıları gerek de içindeymişsiniz hissini yaratan basketbol sahneleri olsun her açıdan başarılı bir spor drama filmi. Filmi izleyen asıl koç Carter da filmdeki basketbol sahnelerinin fazlasıyla gerçekçi olduğunu belirtmiş. Sanırım daha iyi bir onaylama bulamazdık. İyi seyirler!

6) Green Street Holigans (Yeşil Sokak Holiganları) (2005)

Yönetmenliğini Lexi Alexander’ın yaptığı, başrollerini Elijah Wood ve Charlie Hunnam’ın paylaştığı film aslında tam olarak spor sahasını ele alan bir film değil. Fakat sahada yaşananlar kadar bazen tribünde hatta saha ile ilgili sokaklarda yaşananlar da etkileyici bir hal alabiliyor. Matt Buckner (Elijah Wood) Harvard’dan kovulduktan sonra ablasının yanına gider. Eniştesinin kardeşi Pete Dunham (Charlie Hunnam) ile tanışır.

Futbolun beşiği olarak adlandırılan İngiltere’de West Ham United takımının holigan bir taraftar grubu olan Green Street Holigans’ın başındaki adam olan Pete, Matt’e taraftarlık ve holiganlıkla ilgili birtakım şeyler öğretmeye başlar.

Kasvetli İngiltere havasında futbola olan tutkunun holiganlık seviyelerine ulaşmasını, sporun toplumdaki etkilerinden biri olan bu holiganlığın sonuçlarını gösteren filmi, futbolun erkek sporu olduğunu zannedenlere inat kadın bir yönetmenin başarılı bir şekilde yansıtması ise bizce filmle ilgili başka bir güzel detay. İyi seyirler!

2 thoughts on “Spor Severlerin İzlemesi Gereken 6 Film

  • 09/04/2021 tarihinde, saat 15:56
    Permalink

    zamanım oldukça hepsini izlemeyi düşünüyorum, güzel liste

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir