Sürdürülebilir Mutfak Tavsiyeleri

Evsel atıklarımızın %55’ini organik atıklar, %18’ini plastikler,%14’ünü kağıt,%7’sini cam, %4’ünü tekstil atıkları oluşturuyor. Evimizdeki çöplerin büyük kısmı mutfaktan çıkıyor. Sürdürülebilir bir mutfak için adımlar atarak dünyanın kaynaklarını bu denli tüketmenin önüne geçebiliriz. Tek kullanımlık ürünler yerine sürdürülebilir ürünler kullanarak hem sağlığımızı hem dünyayı koruyabiliriz. Bu yazımızda sizin için mutfakta sürdürülebilirlik önerilerini derledik.

1.Yağlı pişirme kağıtları yerine silikon matlar kullanmak: Sadece bir kez kullanıp attığınız kağıtlar yerine uzun süre kullanabileceğiniz, ısıya dayanıklı bu ürünleri tercih edip hem para tasarrufu hem de atık tasarrufu yapabilirsiniz.

2.Bal mumu kumaşlar: Bal mumuyla kaplayacağınız kumaşları streç film yerine kullanabilirsiniz. Evde kendiniz çok basit bir şekilde bu kumaşları hazırlayabilirsiniz. Streç film yerine sağlıklı bal mumu kumaşlar ile gıdanızı güvenle saklayabilirsiniz.

3.Kumaş Boneler: Ağzını streç film veya alüminyum folyo ile kapadığınız gıda kapları için lastikli boneler dikebilirsiniz. Hem istediğiniz desende yapma şansınız olur. Sağlıklı bir seçim olmasının yanı sıra atık üretmemiş oluyorsunuz da!

4.Kumaş-File Poşetler: Kumaş poşetleri alışverişlerde yanımıza almaya yavaş yavaş alışmaya başladık. Meyve sebze alırken de bu poşetleri kullanarak plastik kirliliğini azaltabilirsiniz. Kumaş poşetlerde gıdalarınız daha uzun süre taze kalacaktır.

5.Pipetler:Metal-bambu-cam pipetleri plastiklerin yerine koyabilirsiniz. Bu ürünleri yıkayıp tekrar kullanabilirsiniz. Taşıma çantalıları da mevcut. Dışarıda içecek tükettiğinizde yanınızda taşıdığınız pipetleri kullanabilirsiniz.

6.Mutfak temizlik gereçleri: Doğal liflerden, ağaçlardan üretilen mutfak fırçalarını, yün bulaşık liflerini temizlik için kullanabilirsiniz. Uzun ömürlü bu ürünlerle atıklara elveda!

7.Kahve Filtresi: Kullan-at filtreler yerine yıkanabilir filtreleri tercih edebilirsiniz.

8.Poşet çaylar yerine süzgeçler kullanarak çayınızı demleyebilirsiniz. Poşet çaylar demlenen çaya plastik bırakıyor. Bunun yerine çay yapraklarını yıkanabilir süzgeçlerinizle demleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir