Ünlü Şarkılar Ve Hikayeleri

Eric Clapton – Layla 

Hayranları tarafından “Tanrı” olarak nitelendirilen Eric Clapton’ın taptığı, The Beatles üyesi George Harrison’ın ilk eşi, taşları sallayan Mick Jagger’ın takıntısı olan kadın: Pattie Boyd. Boyd, 1964 yılında 19 yaşındayken, lise öğrencilerinden birini oynadığı The Beatles’ın A Hard Day’s Night filminde George Harrison’la tanıştı. O zaman nişanlı olmasına rağmen Harrison’la ilişkiye başladı. Boyd kısa süre sonra nişanlısından ayrıldı. Çift 2 sene sonra evlendi. Beatles’dan sadece Paul McCartney düğünde bulundu. John Lennon ve Ringo Starr ise medyanın ilgisini dağıtmak için yurtdışındaydı. George Harrison ile çok yakın arkadaş olan Eric Clapton, Pattie Boyd’a olan aşkını bu evliliğe rağmen gizleyemedi, hatta onunla olmazsa eroin bağımlısı olacağını 4 yıl boyunca Pattie’ye tekrarlayıp durdu.


Bir partide George’un önünde Pattie’ye ilan-ı aşk etti Eric Clapton. George Harrison da partide o meşhur “me or him” sözünü söyledi ve kocasının ilgisizliğinden şikayetçi olan Pattie de kendisi için yazılan Layla şarkısını dinledikten sonra Eric Clapton’ı seçti ve onunla yaşamaya karar verdi. Boyd, George Harrison olan evliliğinin bitme sebebini kendisinin sadakatsizliği olarak nitelendirdi. Pattie, bu evlilik sırasında, Ronnie Wood ve Mick Jagger ile ilişki yaşadı. Hatta Eric Clapton o zamanlar Mick Jagger’a Pattie’den uzak durmasını rica etti ve George’u Mick Jagger’ı onun yanına yaklaştırmaması için uyardı.

1974’te George Harrison’dan boşanıp 1979’da Eric Clapton’la evlenen Pattie, bu evliliğinde de mutluluğu bulamadı. Eric Clapton bir nevi Yeşilçam filmlerine bağlayıp, içip içip Pattie’yi dövmeye başladı. Bardağı taşıran son damla ise Eric Clapton’ın bir başkasından yaptığı çocuk oldu. Pattie ise yıllar sonra, bütün bu aşkların sonunda yaptığı en büyük hatanın George Harrison’dan ayrılmak olduğunu söyledi. Harrison’a Something gibi bir parça yazdıran ve Clapton’ın Wonderful Tonight, Layla ve Old Love’ına ilham olmuş o kadın işte bahsettiğimiz Pattie Boyd.

Cat Stevens – Wild World

Hikaye: Henüz 13 yaşında Andy Warhol tarafından keşfedilen Patti D’Arbanville, Cat Stevens’ı darma duman eden kadındır. Patti D’Arbanville aslında öncelikle sanatçının ünlü “Wild World” şarkısında konu edilir.

Stevens’ın parçada “Seni her zaman küçük bir kız çocuğu olarak hatırlayacağım” dediği kız Patti D’Arbanville’dir.

Maybe I’m Amazed – Paul McCartney

Hikaye: 60 altın plak ve 100 milyonu aşan satışla en başarılı müzisyen olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren McCartney, Beatles serüveni bittikten sonra solo kariyeri sırasında eşi için “Maybe I’m Amazed” parçasını kaydeder.

Çiftin dört çocuğu olur. Müzisyen, fotoğrafçı ve hayvan hakları aktivisti olan Linda McCartney, 1998 yılında göğüs kanseri sebebiyle yaşamını yitirir.

Sezen Aksu – Firuze

İlk kez Sezen Aksu’nun ağzından dinlediğimiz ancak sözleri Aysel Gürel’e ait olan Firuze parçası ise, Müjde Ar için yazıldı. Aysel Gürel’e göre, baharda yeşillerin rengini kıskandığı, dayanılmaz güzellikte, hüzün buğusu gibi olan, kızı Müjde Ar’mış efendim.

Biz bu şarkıyı Tarkan’danda dinlemenizi tavsiye ediyoruz…

 Barış Manço – Kol Düğmeleri

Barış Manço’nun abisi Savaş Manço bu ifadelerle, şarkının hikayesini açığa kavuşturur:

“Barış kol düğmeleri şarkısını 1962’de nişanlandığı Semra adlı çok cici bir kızıl topraklı genç kız için yazmıştı. Barış 1963 yazı sonuna doğru okumak için Belçika’ya gelince o nişan bozuldu ve Barış yaşadığı hüznü o şarkıya döktü. kol düğmeleri de Semra’nın armağanıydı.”

Yavuz Çetin – Yaşamak İstemem

Yavuz Çetin’in son sözleri diyebiliriz. Bu şarkıyı yazıp, stüdyo kayıtlarını yaptıktan hemen sonra Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak yaşamına son verir…

Şebnem Ferah – Deli Kızım Uyan

Rock kraliçesi ölümcül bir hastalığa yakalanan ablasının başucunda beklerken 3-4 dakika içinde “Deli Kızım Uyan” şarkısını yazar. 1997 sonlarında ablasını kaybeder…

hasimoto

Mutlu aşk yoktur şiirini bilir misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir