WhatsApp veya Telegram: Hangisi Daha İyi ve Neden?

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, sözkonusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, kullanılmasını içermektedir.Güncelleme, WhatsApp veya Telegram’ı seçmek için bir tartışma başlattı. Listeki ekibi sizler için Telegram ve WhatsApp uygulamalarını özetle karşılaştırdı.

1) Gruplar İçin WhatsApp veya Telegram

Hem WhatsApp hem de Telegram, kullanıcıların gruplar veya kanallar oluşturmasına izin vermektedir. Kullanıcılar grupta mesaj gönderebilir, sesli ve görüntülü görüşme yapabilir. Bununla birlikte, WhatsApp gruplarında maksimum 256 katılımcı olabilir. Öte yandan Telegram, 200.000 üyeye kadar olan bir grubu destekliyor ki bu çok daha fazla.

2) Çoklu Cihaz Kullanımı İçin WhatsApp veya Telegram

WhatsApp veya Telegram’a bilgisayardan erişilebilirsiniz. Ancak Telegram, çoklu cihaz desteği adı verilen bir özelliğe sahiptir. Bununla, kullanıcılar telefonlarında internet bağlantısı olmasa bile bilgisayarlarında veya dizüstü bilgisayarlarında sohbet edebilir. Öte yandan, web için WhatsApp bizlerden telefonun yakında olmasını ve kesinlikle telefonda internet bağlantısı olmasını istemektedir.

3) Ödemeler için WhatsApp veya Telegram

WhatsApp’ın ödemeler konusunda üstünlüğü var gibi görünüyor. WhatsApp Pay nihayet diğer UPI tabanlı ödeme platformları gibi çalışan Hindistan’da kullanıma sunuluyor. Telegram ise platformunda herhangi bir ödeme özelliğine sahip değil. Telegram’ın ödeme özellikleri üzerinde çalışıp çalışmadığı belirsizdir.

4) Medya Sıkıştırma için WhatsApp veya Telegram

Birçok kullanıcı WhatsApp’a sıkıştırılmış medya göndermekten şikayetçi oldu. Sıkıştırılmış görüntüler ve video kalitesi WhatsApp’ta bir sorun olmuştur, ancak Telegram’da sorun olmadı. Bunun yerine, Telegram, kullanıcılara medyayı sıkıştırmak veya dosyayı olduğu gibi göndermek isteyip istemediklerini seçme şansı verir.

5) Gizli Sohbetler İçin WhatsApp veya Telegram

Telegram, WhatsApp’ta bulunmayan Gizli Sohbet adlı başka bir ilginç özelliğe sahiptir. Uçtan uca şifreli sohbet otomatik bir zamanlayıcı ile ayarlanabilir. Bu zaman sona erdiğinde konuşmalar silinir. Aynı zamanda bu sohbet esnasında ekran görüntüsü aldığınız takdirde karşı tarafa bildirim gitmektedir. Bu da sohbetin gizliliği açısından büyük önem taşımaktadır. WhatsApp’ın benzer bir özellik üzerinde çalıştığı, ancak henüz gün yüzüne çıkmadığı bildirildi.

6) WhatsApp veya Telegram: Hangisi Daha İyi?

Hem WhatsApp hem de Telegram, onları en iyi kullanımlardan biri yapan çeşitli özelliklere sahiptir. WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamaları dahil tüm uygulamaların kullanıcı verilerini topladığı biliniyor . Bununla birlikte, WhatsApp, Telegram’dan daha fazla kullanıcı verisi topluyor gibi görünüyor, bu da ona burada bir üstünlük sağlıyor. WhatsApp’taki en son hizmet şartları birçok kullanıcı bilgisi toplayacak. Bunlardan bazıları: Liste, telefon numaralarını, e-posta kimliğini, konumu, kişileri, cihaz kimliğini, reklam verilerini, ödeme bilgilerini, kullanıcı içeriğini vb. Telegram yalnızca e-posta adresi, telefon numarası ve cihaz kimliğini topladığını iddia ediyor. Bu senaryoda, özellikle kişisel bilgilerinizle ilgileniyorsanız, Telegram daha iyi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir