Yazılıma Başlamak

Selamlar Listeki!

Bu sene lisans eğitimimi tamamlıyorum. Sizler için nasıl başladım, siz neler yapmalısınız, yazılım öğrenmek için üniversite şart mı? gibi soruları yanıtlamaya çalıştım. Yaptıklarım ve yapamadıklarımı sizlere aktarıp daha doğru bir giriş yapabilmeniz için tavsiyeler vermeye çalışacağım.

Öncelikle yazılıma başlamak için üniversiteye gitmenize gerek yok! Öğrenmek için herkes tarafından erişebilen tamamen özgür olan bir kaynak var. Evet internet!

Nerelerden öğrenebileceğinizi aktarmadan önce neden öğrenmeniz gerektiği hakkında bir kaç satır yazmak istiyorum.

Yazılım artık teknolojinin daha da gelişmesiyle neredeyse her yerde kafamıza çıkıyor. Aslında işin zoru öğrenmek değil belirli bir alana yönelmek. Mesela telefonlarımızı düşünürsek Android ve IOS olarak ikiye ayırabiliriz. Bunlar içerisinde uygulamalar ve oyunlar olarak ayırmaya da devam edebiliriz. Oyun demişken bilgisayar oyunlarını da düşünebiliriz. Web sitelerini saymazsak olmaz. Çoğu mağaza restoranların sistemlerini düşünebiliriz. Say say bitmiyor değil mi ? Bir çok alan var ve bunların hepsini sizler tasarlayabilir yapabilirsiniz.

Bunların birbirinden farkına değinecek olursak her alanı birbirinden ayıran dilleri var. Bu dillere programlama dilleri diyoruz. Fakat işin mantığını öğrenirseniz her alana geçişiniz çok daha hızlı olur.

Dediğim gibi önemli olan işin mantığını anlamak. Algoritma mantığını çözmek, yazılım hayallerinizi koda dökmektir. Hayal edebilen, düşünebilen insanların başarılı olabileceği bir alandır. Tüm gün bilgisayar başında geçirmek oturarak çalışmak olarak düşünmemelisiniz. Yaratıcı olmak sürekli üretmek zorundasınız.

Her gün gelişen teknolojiyi yakalamak ve kendinizi güncel tutarak başarı elde edebilirsiniz.

Nereden Başlamalıyım?

Öncelikle düşünme becerinizi geliştirin. Her gördüğünüz teknolojiyi anlamaya ve bu nasıl yapılır diye düşünmeye başlayın. Tasarım örneklerini inceleyin hayal gücünüzü geliştirin!

Algoritma nedir ne işe yarar öğrenin

Algoritma bilgisi geliştirilebilir pratikle daha iyi öğrenilebilir. İngilizce bilmek bu işin ana parçası. İngilizce seviyenizi yükseltmeye bakın. Çünkü aldığınız her hata için bir ingilizce çözümünü internette bulabileceksiniz. İngilizce bilen birisi çok rahat şekilde kod parçalarının mantığını kavrayabilir. Siz ne yapın edin ingilizcenizi bir adım öne taşıyın.

Bir dil veya alan seçmek yerine mantığını kavrayın.

Basit örnekler üzerinden pratik yapın.

Popüler diller olan C#, Python ve Java gibi teknolojiler aynı mantıkların farklı yazılış tarzını barındırır. Bunlardan birini seçin ve klasik programlama sırasıyla ilerleyin. Bunlara daha sonra değineceğim.

HTML ve CSS eğer web üzerine bir geliştirme yapacaksanız mutlaka bilmeniz gerekiyor. Bunlara programlama dili diyemeyiz. Genellikle Web üzerinde hangi dille geliştirme yaparsak yapalım içinde HTML ve CSS geçiririz. Bunlar sayesinde basit tasarımlar yaratabilirsiniz. Bunları ezberlerken de keyif alıyorsanız emin olun fazlasıyla doğru yoldasınız.

Günümüzde Frameworkler sayesinde daha dinamik ve şık görünen web siteleri tasarlıyoruz. Tasarım konusu hoşunuza gidiyorsa bu Frameworkleri araştırmalısınız. Ama unutmayın önce programlama bilgimizi geliştirmeliyiz. Bahsettiğim dillerin kurslarını video serilerini bitirip bunlara geçebiliriz.

Nerelerden Öğrenebilirim?

Öncelikle Udemy diye harika bir platform var. Çok sayıda ücretli ücretsiz kurs bulabilirsiniz. Önerimi isterseniz C# veya Java ile başlayın ardından Python’a bakın ve farkları görün. Bunun diğer dilde şurası farklıydı demeye başlayın. Koşulları,döngüleri,dizileri kavrayın ardından Nesne Tabanlı kısmına geçin. Fonksiyonları sınıfları iyice kavrayın. Kendi fikirleriniz üzerinde değişiklikler yapın. Bu kursları satın alırsanız ömür boyu sizde kalıp bitirme sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Youtube üzerinde inanılmaz sayıda programlama videoları var. Kendinize küçük ödevler amaçlar verirseniz rahatlıkla bu serileri atlatabilir. Başta gelen zorluğu aşabilirsiniz.

Eğer daha fazlasını istiyorsanız bana mail atabilirsiniz. Elimdeki kaynakları seve seve sizlere gönderebilirim. İletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

Nerelerde Zorlandım?

Lisans hayatımın ilk senesinde programlamaya giriş dersinde inanılmaz zorlandım. Biz C dili ile başlamıştık. Mantığı kavramakta çok güçlük çektim.

Kalarak geçtiğim iki dönem sonrasında yazın gayret ettim hırslandım ve PHP ile Web programlamaya giriş eğitimine katıldım. Programlamaya giriş olarak bana çok şey kattı mantığı direk öğretti. HTML CSS Bootsrap Javascript gibi teknolojilerle tanıştım. Ayrıca kamp boyunca çok şey öğrendim çok iyi insanlar tanıdım. Özgür Yazılım Yaz Kampı olarak araştırabilirsiniz. Birbirinden değerli hocalar ve öğrencilerle beraber 15 gün geçirip çok şey öğrenebilirsiniz.

Ardından Yaz kış eğitimlere katılmaya devam ettim. Nesneye Yönelimli dil olarak C# öğredik okulda. Veritabanı ile devam ettik sırasıyla üstüne kattık. Fakat ben okula bağlı kalmadım 2 sene boyunca Python çalıştım öğrendim ödevlerimi hep Python ile tamamladım. İşin mantığını öğrenince dil platform fark etmediğini anladım. Ardından Javascript ile tanıştım. Açıkçası şuan Javascript çok fonksiyonel tek dille farklı platformlarda iş yapabilmenizi sağlıyor buna yöneldim. Son senemde dersimle birlikte Android Programlamaya başladım bunu da Java ile yaptım. Uygulamalar yazdım. Siteler açtım. Sürekli yeni teknolojiler öğrenmeye heves ettim. Şuan hala ne yapacağıma karar veremiyorum. Her alanı seviyorum.

Hayal gücünüz yüksek ise bu iş tam size göre. Yazmaktan korkmayın, düşünün ve her zaman daha kısa yolunu araştırın!

Neleri Yapmamalısınız?

Her zaman dediğim gibi tek bir alana odaklanmamalısınız. Sürekli yeniliklere açık olmalısınız. Bir kodu çözümleyemeyince pes etmemelisiniz. Bu işi severek yapıyorsanız emin olun o çalışmaya kod rüyalarınıza kadar girecek. Gün içerisinde durmadan düşüneceksiniz. Yeni fikirler ve çözümler üreteceksiniz. Asla pes etmeyin.

Bir proje anında bitmez. Eski kodlarınızı kaydedin. Ben tüm ödevlerimi projelerimi Github hesabımda paylaşıyorum. Hatırlayamadığım ya da daha önce yazmış olduğum fonksiyonları hızlıca oradan alıyorum. Yani projelerinizi silmeyin!

Yeni teknolojilerden kaçmayın. Farklı teknolojiler diller kullanmaya heves edin. Hem yenilikçi çözümler üretebilir hem de yeni bir şey öğrenme heyecanıyla kolaylıkla halledebilirsiniz.

Daha fazla tavsiye , içerik veya örnekler istiyorsanız bana ulaşabilirsiniz. Buradan reklam yapmak istemediğim için isim vermiyorum. Çok sayıda kanal ve Udemy öğretmeni isimleri paylaşabilirim. Aynı zamanda kitap slayt ve ödev konularını da paylaşabilirim. Umarım yararlı olur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir